Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 18. АУДИТОРІЯ

192. Поясніть, як ви розумієте епіграфи уроку. Назвіть основні принципи вашого життя. Наскільки це важливо-мати принципи й керуватися ними вжитті?

Кожному з вас хоч раз у житті доводилося говорити перед аудиторією. І кожен переживав у цю мить різні відчуття: задоволення, радості, тріумфу, страху, невпевненості, розгубленості, сорому тощо. Запевняємо вас: крізь мури бар’єрів спілкування доводилося пройти дуже багатьом успішним нині людям.

Комусь уміння спілкуватися публічно даровано природою, а хтось не вірить у свої сили, боїться цього панічно. Пам’ятайте: публічність сьогодні - життєва необхідність. Уміння, про які йтиме мова на уроці, допоможуть вам подолати невпевненість, страх та інші перешкоди, стати цікавими для себе й інших, налагоджувати міжособистісні контакти, а в майбутньому - зробити успішну кар’єру. Кожен мовець хоче бути почутим, тобто мати поруч слухачів, які виявляють інтерес до до нього як співрозмовника.

Як стати бажаним для слухачів? Про це й піде мова на уроці!

193. Прочитайте матеріали таблиці. Поясніть, навіщо потрібно вміти моделювати аудиторію.

Змоделювати аудиторію - означає зібрати якомога більше про неї інформації: про вік, стать, освіту, соціальний статус, професію, інтереси, уподобання, життєві принципи, мету, з якою слухачі зібралися, настрій аудиторії.

Головні показники взаєморозуміння між мовцем і слухачами - позитивна реакція на слова, зовнішнє вираження уваги у слухачів. Кращим засобом проти страху є постійна практика публічних виступів. Навіть перший виступ - це вже крок у накопиченні досвіду про себе, про причини свого хвилювання, про свої недоліки.

Аудиторія слухачів - це те, заради чого виникла й розвивалася риторика. Виділяють такі типи аудиторії:

✵ прихильна,

✵ байдужа,

✵ ворожа (і навіть агресивна),

✵ комбінована.

Завдання оратора - не втратити прихильних, зацікавити байдужих, заспокоїти агресивних.

Контакт зі слухачами забезпечують такі принципи:

✵ щирості (не лукавте, будьте відвертими);

✵ якості (пропонуйте якісний матеріал; старанно готуйтеся);

✵ людської гідності (ставтеся з повагою до себе й до кожної людини);

✵ прагнення добра й гармонії (спрямовуйте свої дії на добро, прагніть гармонії в усьому);

✵ емпатії (відчувайте і враховуйте стан співрозмовників).

194. Доберіть варіанти звертання й привітання для ситуації, коли перед вами така аудиторія: а) однокласники, однолітки, друзі; б) учителі й батьки; в) незнайомі вам люди поважного віку; г) першокласники й дошкільнята; д) ветерани праці.

Вийдіть перед уявною аудиторією, погляньте їй у вічі, посміхніться, зверніться до неї, привітайтеся й відрекомендуйтеся.

195. Прочитайте уривок тексту. Чи поділяєте ви думку письменниці щодо місії інтелектуала? Який зміст укладаєте ви в поняття «публічність»?

Оксана Забужко колись сказала, що місія інтелектуала - публічно проговорювати певні важливі речі. Публічність не обов’язково означає інтерв’ю в газеті. Публічність - це, приміром, коли ти сидиш на «Дзизі», а коло тебе шестеро людей, які хочуть тебе слухати. І в цей момент можна сказати дуже багато речей, які певним чином будуть розвинені в розмові та стануть набутком усіх (М. Кіяновська).

196. Уявіть себе перед аудиторією. Які почуття викликає у вас така ситуація? Яке бажання виникає першим? Яка аудиторія для вас найбільш комфортна? Чому? Що в слухачах вас відлякує, що насторожує, що змушує бентежитися? Розгляньте малюнки. Побудуйте за ними розповідь про бажаного слухача (слухачів). Свій вибір обґрунтуйте.

Алгоритм поведінки оратора перед аудиторією

1

Заздалегідь огляньте місце, з якого доведеться виступати. Не метушіться, поводьтеся спокійно і впевнено. Не починайте говорити, не дійшовши до місця виступу.

2

Витримайте паузу, дайте можливість аудиторії подивитися на вас. Охопіть зором усіх слухачів («намалюйте» очима вісімку) - і починайте!

3

Ніколи не починайте свого виступу з вибачень, що вам не було достатньо часу, щоб добре підготуватися, що ви не вмієте так вишукано говорити, як попередній оратор тощо.

4

Кожен свій виступ сприймайте як крок до майстерності. 3 цією метою аналізуйте його, усвідомлюйте свої помилки й причину їх. Помилки - не привід картати себе. Розуміння помилок - це поштовх до вдосконалення.

5

Порада: ніколи не уникайте нагоди виступити публічно!

197. Прочитайте тексти. Доберіть заголовки до них. Змоделюйте для кожного тексту аудиторію. Перекажіть (виголосіть) один із текстів перед уявною аудиторією.

І. Принципи - як маяки. Це природні закони, яких не можна порушувати. С. Де Мілль, автор монументального фільму «Десять заповідей», зазначав: «Переступити закон неможливо. Ми можемо зламати собі життя, переступаючи закон, але сам закон залишиться непорушним».

Принципи є маяками, від яких залежить зростання й щастя людини, природних законів, що є підґрунтям кожної родини. Ці принципи існували в усіх великих релігіях, філософських системах. Вони становлять невіддільну частину людської природи, свідомості, совісті.

Візьмімо, наприклад, принцип чесності, з якого постає наше поняття рівності й справедливості.

Іншими прикладами можна вважати цілісність і щирість. Вони створюють основу довіри, таку необхідну для співпраці й особистісного зростання.

Ще один принцип - людська гідність, згідно з яким усіх людей створено рівними. А кожна людина наділена не відбірним правом на життя, свободу й прагнення щастя (За С. Кові).

II. У мене найкраща у світі робота. Я студіюю, що саме робить людей щасливими. Інститут дослідження щастя - незалежний мозковий центр, зосереджений на добробуті, щасті та якості життя. Ми вивчаємо причини й результати людського щастя, працюємо над покращенням якості життя людей по всьому світі.

Інститут розташовано в Данії. Заснували й розмістили його тут тому, що данці незмінно наявні в переліку найщасливіших націй світу. Ця країна в жодному разі не є досконалою утопією, вона так само має свої виклики й труднощі, але Данія може бути натхненним прикладом того, як підвищувати якість життя громадян. Для багатьох це загадкове явище, адже крім жахливої погоди, данцям ще випало платити чи не найвищі у світі податки.

Згідно з Європейським соціальним анкетуванням, данці - найщасливіші люди Європи. Саме вони найчастіше зустрічаються зі своєю родиною, друзями, а також почуваються найбільш миролюбно й спокійно (М. Вікінг).

198. Зробіть підсумок уроку й озвучте свої висновки щодо власних досягнень. Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

199. Підготуйте текст розповіді для молодшого брата чи сестри на тему «Хобі робить наше життя цікавим і різноманітним».

200. Напишіть чи доберіть авторський текст, що має бути цікавий вашим однокласникам. Обґрунтуйте, чому. Перекажіть текст.

201. Підготуйте презентацію на тему «Як зробити аудиторію прихильною».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити