Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 18. АУДИТОРІЯ

192. Поясніть, як ви розумієте епіграфи уроку. Назвіть основні принципи вашого життя. Наскільки це важливо-мати принципи й керуватися ними вжитті?

Кожному з вас хоч раз у житті доводилося говорити перед аудиторією. І кожен переживав у цю мить різні відчуття: задоволення, радості, тріумфу, страху, невпевненості, розгубленості, сорому тощо. Запевняємо вас: крізь мури бар’єрів спілкування доводилося пройти дуже багатьом успішним нині людям.

Комусь уміння спілкуватися публічно даровано природою, а хтось не вірить у свої сили, боїться цього панічно. Пам’ятайте: публічність сьогодні - життєва необхідність. Уміння, про які йтиме мова на уроці, допоможуть вам подолати невпевненість, страх та інші перешкоди, стати цікавими для себе й інших, налагоджувати міжособистісні контакти, а в майбутньому - зробити успішну кар’єру. Кожен мовець хоче бути почутим, тобто мати поруч слухачів, які виявляють інтерес до до нього як співрозмовника.

Як стати бажаним для слухачів? Про це й піде мова на уроці!

193. Прочитайте матеріали таблиці. Поясніть, навіщо потрібно вміти моделювати аудиторію.

Змоделювати аудиторію - означає зібрати якомога більше про неї інформації: про вік, стать, освіту, соціальний статус, професію, інтереси, уподобання, життєві принципи, мету, з якою слухачі зібралися, настрій аудиторії.

Головні показники взаєморозуміння між мовцем і слухачами - позитивна реакція на слова, зовнішнє вираження уваги у слухачів. Кращим засобом проти страху є постійна практика публічних виступів. Навіть перший виступ - це вже крок у накопиченні досвіду про себе, про причини свого хвилювання, про свої недоліки.

Аудиторія слухачів - це те, заради чого виникла й розвивалася риторика. Виділяють такі типи аудиторії:

✵ прихильна,

✵ байдужа,

✵ ворожа (і навіть агресивна),

✵ комбінована.

Завдання оратора - не втратити прихильних, зацікавити байдужих, заспокоїти агресивних.

Контакт зі слухачами забезпечують такі принципи:

✵ щирості (не лукавте, будьте відвертими);

✵ якості (пропонуйте якісний матеріал; старанно готуйтеся);

✵ людської гідності (ставтеся з повагою до себе й до кожної людини);

✵ прагнення добра й гармонії (спрямовуйте свої дії на добро, прагніть гармонії в усьому);

✵ емпатії (відчувайте і враховуйте стан співрозмовників).

194. Доберіть варіанти звертання й привітання для ситуації, коли перед вами така аудиторія: а) однокласники, однолітки, друзі; б) учителі й батьки; в) незнайомі вам люди поважного віку; г) першокласники й дошкільнята; д) ветерани праці.

Вийдіть перед уявною аудиторією, погляньте їй у вічі, посміхніться, зверніться до неї, привітайтеся й відрекомендуйтеся.

195. Прочитайте уривок тексту. Чи поділяєте ви думку письменниці щодо місії інтелектуала? Який зміст укладаєте ви в поняття «публічність»?

Оксана Забужко колись сказала, що місія інтелектуала - публічно проговорювати певні важливі речі. Публічність не обов’язково означає інтерв’ю в газеті. Публічність - це, приміром, коли ти сидиш на «Дзизі», а коло тебе шестеро людей, які хочуть тебе слухати. І в цей момент можна сказати дуже багато речей, які певним чином будуть розвинені в розмові та стануть набутком усіх (М. Кіяновська).

196. Уявіть себе перед аудиторією. Які почуття викликає у вас така ситуація? Яке бажання виникає першим? Яка аудиторія для вас найбільш комфортна? Чому? Що в слухачах вас відлякує, що насторожує, що змушує бентежитися? Розгляньте малюнки. Побудуйте за ними розповідь про бажаного слухача (слухачів). Свій вибір обґрунтуйте.

Алгоритм поведінки оратора перед аудиторією

1

Заздалегідь огляньте місце, з якого доведеться виступати. Не метушіться, поводьтеся спокійно і впевнено. Не починайте говорити, не дійшовши до місця виступу.

2

Витримайте паузу, дайте можливість аудиторії подивитися на вас. Охопіть зором усіх слухачів («намалюйте» очима вісімку) - і починайте!

3

Ніколи не починайте свого виступу з вибачень, що вам не було достатньо часу, щоб добре підготуватися, що ви не вмієте так вишукано говорити, як попередній оратор тощо.

4

Кожен свій виступ сприймайте як крок до майстерності. 3 цією метою аналізуйте його, усвідомлюйте свої помилки й причину їх. Помилки - не привід картати себе. Розуміння помилок - це поштовх до вдосконалення.

5

Порада: ніколи не уникайте нагоди виступити публічно!

197. Прочитайте тексти. Доберіть заголовки до них. Змоделюйте для кожного тексту аудиторію. Перекажіть (виголосіть) один із текстів перед уявною аудиторією.

І. Принципи - як маяки. Це природні закони, яких не можна порушувати. С. Де Мілль, автор монументального фільму «Десять заповідей», зазначав: «Переступити закон неможливо. Ми можемо зламати собі життя, переступаючи закон, але сам закон залишиться непорушним».

Принципи є маяками, від яких залежить зростання й щастя людини, природних законів, що є підґрунтям кожної родини. Ці принципи існували в усіх великих релігіях, філософських системах. Вони становлять невіддільну частину людської природи, свідомості, совісті.

Візьмімо, наприклад, принцип чесності, з якого постає наше поняття рівності й справедливості.

Іншими прикладами можна вважати цілісність і щирість. Вони створюють основу довіри, таку необхідну для співпраці й особистісного зростання.

Ще один принцип - людська гідність, згідно з яким усіх людей створено рівними. А кожна людина наділена не відбірним правом на життя, свободу й прагнення щастя (За С. Кові).

II. У мене найкраща у світі робота. Я студіюю, що саме робить людей щасливими. Інститут дослідження щастя - незалежний мозковий центр, зосереджений на добробуті, щасті та якості життя. Ми вивчаємо причини й результати людського щастя, працюємо над покращенням якості життя людей по всьому світі.

Інститут розташовано в Данії. Заснували й розмістили його тут тому, що данці незмінно наявні в переліку найщасливіших націй світу. Ця країна в жодному разі не є досконалою утопією, вона так само має свої виклики й труднощі, але Данія може бути натхненним прикладом того, як підвищувати якість життя громадян. Для багатьох це загадкове явище, адже крім жахливої погоди, данцям ще випало платити чи не найвищі у світі податки.

Згідно з Європейським соціальним анкетуванням, данці - найщасливіші люди Європи. Саме вони найчастіше зустрічаються зі своєю родиною, друзями, а також почуваються найбільш миролюбно й спокійно (М. Вікінг).

198. Зробіть підсумок уроку й озвучте свої висновки щодо власних досягнень. Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

199. Підготуйте текст розповіді для молодшого брата чи сестри на тему «Хобі робить наше життя цікавим і різноманітним».

200. Напишіть чи доберіть авторський текст, що має бути цікавий вашим однокласникам. Обґрунтуйте, чому. Перекажіть текст.

201. Підготуйте презентацію на тему «Як зробити аудиторію прихильною».


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити