Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 19. ТЕКСТ ЯК ОДИНИЦЯ СПІЛКУВАННЯ

202. І. Пригадайте, що вам відомо про текст, продовживши речення:

1. Текст - це…

2. Є такі ознаки тексту: …

3. Інформаційність тексту - це …

4. Логічність тексту - це

5. Ключові слова в тексті - це …

II. Поміркуйте над тим, які тексти цікаві й привабливі вам. Пригадайте текст, що вплинув на ваше рішення, ваш вибір чи ваші почуття.

Якщо інші науки досліджують готові тексти, то риторика пропонує правила, настанови й алгоритми створення досконалого тексту - від задуму до оприлюднення. Окремий розділ («Елокуція») класична риторика відводить мовному оформленню, наданню думкам привабливості й естетики.

Риторичний текст є реалізацією задуму, наміру автора вплинути на слухача і водночас здивувати й зачарувати його красою слова.

Параметри риторичного тексту: авторство, адресність, діалогічність, цілісність, зв'язність, впливовість, ситуативність, жанровість.

Риторичний текст повинен мати вплив на почуттєву сферу слухача, викликаючи співчуття, смуток, утіху, ненависть, гнів, обурення, презирство тощо. У працях відомих риторів засобам «отримання розпачу», «отримання заздрості», «збудження почуття сорому» та ін. присвячено окремі розділи.

Отже, риторичний текст - це продукт мовотворчості автора, спрямований водночас на розумову (інтелектуальну) й почуттєву сферу людини.

Цінність риторичного тексту полягає в тому, що в процесі роботи над ним мовець збагачує себе інтелектуально, емоційно й духовно, а свій текст спрямовує на добро й прагне сформувати у слухачів мовне чуття, смак і викликати відчуття естетичної насолоди.

Древні ритори орієнтували початківців на першому етапі читати багато прекрасних зразків, аналізувати, вивчати їх і виголошувати. Лише після цього робити спроби творення власних текстів.

У результаті читання-добору має бути укладено список літератури; у підсумку читання-ознайомлення - визначено джерела, які належить опрацювати, у них зроблено закладки; читання-вивчення передбачає як результат виписану інформацію відповідно до складеного попередньо плану.

203. Прочитайте речення, сформулюйте комунікативний намір автора. До яких почуттів людини звернені ці елементи тексту?

1. Він, мамо, гордий. Він козак. Він лицар. І що для нього гроші, мамо? Дим. 2. Наш батько - з тих, що умирали перші. 3. Як він уміє красно говорить! Які в нього займища і луки! Вся Україна полум’ям горить, він і на цьому теж нагріє руки. Де треба, вчасно притамує гнів. Де треба, скаже правди половину 4. Твій батько, Галю, мудрий чоловік. 5. Ти ж, Богдане, із того дерева, з якого ріжуться королі! 6. А дівчина ж яка! І очі в неї карі. 7. То що ж ви, хлопці, що ж ви, хлопці?! Це ж до такого стиду дожили. Б’єте своїх (Л. Костенко). 8. Синь така, що втонути неважко у розхлюпаній чаші небес (А. Царук). 9. Я ще ніколи не бачив таких гігантських лопухів! Верхівками вони здіймалися аж над дерезою, а з величезними листками встелили весь двір. Навіть нікуди нозі ступити (М. Слабошпицький). 10. Одним словом, футбол - це життя! Це чудове хобі, яке приносить користь і заряджає позитивом (І. Новосад).

204. Прочитайте поетичний і прозовий тексти. Визначте наміри авторів. Що спільного в них? Розкажіть про настрій і почуття, що виникли у вас після прочитання. Назвіть образи, що формують загальну картину. Які мовні засоби сприяють цьому?

І. Осінній дощ, мов доторки до клавіш…

Об темні шибки дзенькає кришталь,

Листки беріз, мов зорі золотаві,

Вплелись в легку посріблену вуаль.

Сльозяться вікна. Сяєво лимонне

В кімнатну тишу сіють ліхтарі,

Сріблястих крапель соло монотонне

Періщить листя яблунь у дворі.

По черепиці бісером стакато* -

Ох, ці невтішні осені плачі!..

Журлива липа тулиться до хати,

Крізь вікна ловить відлиски свічі.

Ридає небо вперто, мов на збитки,

По склі стікають струмені води,

І під дощем, промокнувши до нитки,

Самотня ніч на гойдалці сидить.

Наталя Данилюк

II. Вночі дощ лив без упину. Здавалося, що десь на горизонті просякла в землю хмара і не може витягнути в неї густі мочалисті пасма.

Цієї осені дощі були холодні й затяжні.

Коли починалася передосіння пора, я завжди згадувала свого доброго діда, який не любив ранніх осінніх дощів, бо вони приносили йому неспокій і гіркий смуток. Довго й сумно дивився він у вікно, попихкуючи тривожно люлькою, буркотів. Його незадоволене нарікання на погоду я слухала мовчки (Л. Нестеренко).

205. Порівняйте речення в правій і лівій колонках. Чим вони відрізняються? Назвіть мовні засоби, що увиразнюють думку, роблять її образною, яскравою.

1. Їх ніщо не радувало.

Їх не радували ні вишиті в хрещик ялини, ні зодягнені в святкові свитки хати, ні булані дими, ні саме сонце.

2. Це був невгамовний біль.

Цього болю не приколишуть ні тополі біля хати, ні гніздо лелеки на хаті, ні сама хата.

3. Минав день, а натомість вечоріло.

День склав свої білі крила, а вечір підняв чорні й послав на землю сон.

4. Хатки були ошатні.

Хатки були такі ошатні, наче збиралися кудись у гості.

5. Минали останні дні вересня.

Вересень гортав свої останні сторінки (М. Стельмах).

206. І. Прочитайте тексти й зіставте їх. Що спільного й відмінного в них? Який із текстів справив на вас сильніше враження? Який текст, на вашу думку, переконливіший? Чому?

I. Коли звучить слово «флорист», в уяві постають вишукані букети нареченої, граційні ікебани, колони банкетної зали, повиті квітковими гірляндами… Усю цю красу створюють флористи, майстри, яким під силу створити не лише окремий букет, але й оздобити квітами та зеленню будь-який предмет - від крихкого келиха до величезної зали.

Мистецтво флористики сягає корінням сивої давнини. Ще 5000 років тому в Стародавньому Єгипті будинки багатіїв прикрашали квіткові гірлянди й букети. У Стародавній Греції зародилося мистецтво плетіння вінків, якими прикрашали голови переможців і царів.

Відтоді професія флориста не втратила своєї актуальності. Нещодавно в Британії було проведено дослідження, у результаті якого з’ясовано: найщасливішими себе вважають представники творчих професій, що дарують світові Красу. Такими названо косметологів-візажистів, перукарів і флористів.

Професія флориста може стати справжнім покликанням для людини творчої, яка володіє вишуканим художнім смаком, любить квіти й інші рослини, а також уміє знаходити спільну мову з людьми, узгоджуючи їхні побажання й пропонуючи власні ідеї.

Людині природно властивий потяг до прекрасного, тому флористи незмінно популярні в наш час (3 інтернету).

II. Флорист - це той, хто озеленює приміщення і декорує інтер’єри за допомогою квіткових композицій. Схожа професія - ландшафтний дизайнер. Різниця полягає в тому, що флорист працює зі зрізаними квітами й декорує інтер’єри, а ландшафтний дизайнер прикрашає ділянки під відкритим небом.

На представників цієї професії сьогодні є попит на ринку праці. Незважаючи на те, що виші випускають велику кількість фахівців у цій галузі, багатьом компаніям і підприємствам потрібні кваліфіковані флористи.

Флорист може допомогти створити настрій тільки за допомогою квітів і трав. Подарувати квіти - означає висловити людині свої почуття: любов, повагу, визнання. Це одна з шанованих форм спілкування між людьми й водночас мистецтво, яке потрібно пізнавати. Потрібно завжди пам’ятати про те, що квіти, які ми даруємо, характеризують наш смак і допомагають висловити наше ставлення до того, кому ці квіти призначені.

Професія флориста сьогодні не є рідкісною, адже в нашій країні вона досить поширена. Уже кілька років на ринку праці є попит на представників цієї професії (3 інтернету).

II. Зіставте елементи композиції: вступ, основну частину, висновки. Запропонуйте власний варіант вступу й висновків.

207. Прочитайте тексти. Які ознаки дають підстави вважати їх риторичними? Поділіться своїми почуттями й враженнями від прочитаного. Обговоріть композиційні елементи першого тексту, визначивши вступ, основну частину й висновки.

І. Цю історію хочеться казати найдорожчими словами, що даються людині в рідкісні, неповторні години.

Хочеться кожне слово помити в українській криниці, де дівчина воду брала, і поставити слова чистими рядами, щоб незабутнє вигравало в них, як сонце на Великдень і радувало людські серця у великі й важкі часи.

Хотілось би вишити слова, мов червоні квіти на холодних рушниках, і розвішати рушники в кожній хатині, аби хто на них не глянув, з якого боку не зайшов, щоб вони завжди були непорочними, як говорила колись про себе моя скорбна мати.

Де вони! Ой вийду я на високу гору і гляну на захід, на Україну. Подивлюсь на перетяте прожекторами небо, перелічу знайомі зорі. Пригадаю літа молодії, коли не топтав я землі ще, а плавав неначе над нею, коли думав ощасливити світ своїми красивими вчинками, як і всякий юнак, і марив про свою улюблену, складаючи слова, а зайняти не смів.

Багато вітрів прошуміло над головою. Уже і голова сива. І не літаю вже, і близько неначе земля, і бачити став щось далеко.

Де ти, моя юність крилата? Прилітай до мене хоч на годину. Припливи до мене в гості весняною водою по Десні, принеси оті слова (О. Довженко).

II. У східній культурі існує правило: «Чистота - друга справа після благочестя». Чистий - означає прекрасний. Отже дотримання суворих правил особистої гігієни - перша умова краси. Та не лише тілесну красу мають на увазі, а й не менш важливу - духовну, підтримувати яку значно важче.

У східній філософії постулати душевної гігієни сформульовані напрочуд тонко й образно. На Сході існує сім основних правил чистоти:

«Чистота рук» означає не брати зайвого. Неможливо наживатися за рахунок іншої людини. Якщо гроші призначалися не вам, а ви здобули їх підступно, вони стануть причиною проблем у вашому тілі й у житті.

«Чистота вух» привчає не слухати людей наляканих, озлоблених і заздрісних, захищати свій слух від пліток і нікчемних розмов.

«Чистота очей» закликає не забруднювати свій зір заздрістю й пожадливістю до того, що має ближній, не бруднити своїх очей спостереженням сцен насильства й жорстокості. Тримайте свій погляд у чистоті, спостерігаючи за досконалістю світу й урочистістю його кольорів.

«Чистота рота» повчає не забруднювати свій рот зайвою багатослівністю і лихослів’ям. Злі нотки вашої мови сильно забруднюють ваше тіло й життя.

«Чистота тіла й одягу» закликає утримувати тіло й одяг у чистоті, бути уважними до свого зовнішнього вигляду, доглядати за собою так, щоб самим було приємно на себе поглянути.

«Чистота думок» означає, що всі негативні й неприємні настанови, думки про себе - це непотрібні «відходи» ваших думок. Позбудьтеся їх, звільніть місце для позитивних і творчих ідей.

«Чистота душі й серця». Ваша душа - це те найбільш чисте і світле, що є у вас. Не дозволяйте собі ігнорувати її поклики. Щойно ви забороните собі слухати свою душу й почнете керуватися іншими принципами, ви приречете себе на неминучість помилок, від яких іноді важко відмитися (http://vsviti.com.ua/ interesting/society/29865).

208. Проаналізуйте свою роботу на уроці за обраною схемою.

Екологія слова: Іменник «складова» - це калька російських слів составляющая, составная. А в українській мові наявне чудове слово складник. Воно ліпше відповідає тональності української мови і має власне іменникове граматичне оформлення (суфікс, закінчення). Отож шануймо й використовуймо наше слово складник! (І. Вихованець).

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

209. Доберіть зразок риторичного тексту. Підготуйте докладний переказ. Обґрунтуйте свій вибір.

210. Знайдіть в інтернеті промови ораторів Давньої Греції або Давнього Риму. Прочитайте одну з них. Складіть план. Чим відрізняються такі тексти від сучасних?

211. Знайдіть в інтернеті книжку А. Хорошевського «Промови, що змінили світ». Ознайомтеся зі змістом її. Прочитайте кілька промов. Оберіть ту, що справила на вас сильне враження. Обґрунтуйте вибір. Висловіть міркування, чому автор так назвав книжку.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити