Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 21. СТРАТЕГІЯ Й ТАКТИКА МОВЛЕННЄВОЇ ПОВЕДІНКИ

221. Прочитайте афоризми. Поясніть, як ви розумієте зміст їх. На що орієнтують вони вас? Чи аналізуєте ви свої звички? Зверніть увагу на слова з рубрики «Слово дня». До яких звичок вони мають стосунок? Складіть із ними речення.

Мовленнєва поведінка - сукупність мовленнєвих вчинків, що визначають характер, спосіб життя, рівень мовленнєвої й загальної культури людини.

Стратегія мовленнєвої поведінки — це планування низки мовленнєвих дій, спрямованих на реалізацію комунікативної мети. Суть стратегій визначають мотиви, потреби й настанови.

Мовленнєва тактика — це динамічні мовленнєві одиниці оперативного реагування на ситуацію.

Отже, стратегія — це те, чого ви хочете досягти, а тактика - у який спосіб ви це робите.

222. Прочитайте висловлення Конфуція. Чи можна вважати цей перелік помилок вичерпним? Що б ви додали до нього? Відповідь обґрунтуйте.

Є три помилки у спілкуванні людей: 1) бажання говорити раніше, ніж потрібно; 2) сором’язливість (не говорити, коли потрібно); 3) говорити, не спостерігаючи за слухачем (Конфуцій).

223. Прочитайте знамениті слова Матері Терези. Яким чином вони пов'язані з темою уроку? Чому потрібно остерігатись, уникати крику, обману? Що важливо для душевного комфорту людини? Чи потрібно про свій імідж дбати вже сьогодні?

Запам’ятай:

Крик народжує грубість!

Обман народжує недовіру.

Непрощенна народжує озлобленість.

Посмішка розтоплює лід.

Покаяння пом’якшує покарання.

Прощення приносить полегшення.

Відкритість викликає довіру.

Турбота наповнює життя змістом.

Посієш бажання - пожнеш вчинок.

Посієш вчинок - пожнеш звичку.

Посієш звичку - пожнеш характер.

Посієш характер - пожнеш долю.

224. Випишіть фразеологізми про звички людей. Поясніть, як ви розумієте зміст їх.

1. Аби день до вечора. 2. Вкрадеш голку, а потім - корову. 3. Без кави пан не ласкавий. 4. Було б говорити, як питали. 5. Учорашнім сонцем сіна не висушиш. 6. Не вмивався ти, аби так казать. 7. Не знаєш жарту, не йди поміж люди. 8. Із поганого рота не чекай добрих слів. 9. Його гонять із села, а він у старости проситься. 10. Злість ніколи добра не скаже. 11. Лай себе, а не сонце, що сад твій не зацвів. 12. За шкідливі звички не тримайся (Нар. творчість).

225. Об'єднайтеся в групи. Розгляньте рисунки, на яких зображено уявлення автора про інформацію (1), знання (2), досвід (3) і стратегію (4). Поясніть логіку автора.

Конфронтування у процесі комунікації виникає в ситуаціях, коли в учасників спілкування немає позитивних моральних настанов у ставленні один до одного й до світу, що їх оточує.

Моральна настанова - це готовність мовців діяти згідно з моральними нормами, принципами, уявленнями про добро і зло, про соціальну відповідальність, справедливість, обов’язок тощо.

226. Розгляньте таблицю. Визначте різницю між стратегією кооперування й конфронтування. На що вони спрямовані? Яка відповідність між стратегіями й тактиками? Доберіть на підтвердження приклади із життя.

Мовленнєві стратегії

Стратегії кооперування:

ввічливості, щирості, довіри, співробітництва, компромісу, відмови від вибору (на користь партнера), стриманості,

ненав ’язливості.

Стратегії конфронтування:

нападу, образи, агресії, дискредитування, примусу, підпорядкування, насильства, суперництва, перехоплення ініціативи, викриття, контролю над ситуацією.

Мовленнєві тактики

Тактики кооперування:

пропозиції, умовляння, згоди, поради, похвали, поступки, переконання, схвалення, компліменту.

Тактики конфронтування:

наказу, погрози, знущання, образи, залякування, нападу, звинувачування, дорікання, провокування, під'юджування, підмовляння.

Тактики двозначні: обману, іронії, лестощів, обіцянки, мовчання, зауваження, запитання, прохання, спонукання.

227. Прочитайте речення. Які з них спрямовані на конфронтування? Умотивуйте відповідь.

1. «Доброго ранку! Прокидайся, синочку!» - мамин голос ледь пробивався крізь пелену найсолодшого вранішнього сну (С. Гридін). 2. Мені дуже сподобався твій твір, Кіро, - сказав консул. - Він чудовий! Я пишаюся, що зможу надати тобі стипендію» (Б. Шефер). 3. «Гей, новенький! Ти, кажуть, петраєш у компах? Принеси путящий антивірус!» - якось перед уроком звернувся до мене Арсеній Прокопчук (В. Бердт). 4. «Як тобі не соромно!» - жартома посварила подругу Інна (Н. Гербіш). 5. «Дивне якесь у тебе ім’я - Потай!» - вигукнув новий знайомий (С. Гридін). 6. Тоді я сказав Петрові: «Згода, коли щось вийде з вашої затії, я буду вам добрим помагачем» (М. Дочинець). 7. «А ти не закохуйся в тих дівчат, за якими хлопці всього класу табуном бігають. Мабуть, ти легко піддаєшся впливу інших», - мовила Оксана (В. Бердт).

228. Прочитайте текст. Яку важливу життєву пораду щодо мовленнєвої тактики він

містить? Сформулюйте її своїми словами.

- А як бути, якщо інша людина змушує мене до сварки? - запитала Кіра. - Невже привітно усміхатися?

- Щодо цього розповім одну історію, - мовив містер Найс. - У ній ідеться про старого майстра, якого образив і спровокував на сварку один молодий запальний воїн. Майстер мовчки стерпів усі бридкі лайки. Зрештою, роздратований воїн подався геть. Однак учні, не зрозумівши поведінки вчителя, допитувалися, чому він гідно не відповів на образи. Майстер запитав:

- Якщо вам хтось хоче щось дати, але ви не приймаєте дарунка, кому тоді належить ця річ?

- Звісно, усе ще тому, хто хотів дарувати, - відповіли учні.

- Це ж стосується люті й ненависті, - мовив учитель. - Якщо ми їх не приймаємо, вони залишаються в того, хто намагався їх віддати…

- То ось що Ви мали на увазі під словами «не встряю у сварку», - озвалася Сенді. Не треба реагувати на злість, тоді вона не належатиме вам (Б. Шефер).

229. Прочитайте текст. Визначте стратегії й тактики учасників спілкування. На що вони спрямовані?

Вона стояла на порозі будинку - заплакана.

- І в кого це сіль на щоках сохне? - критично окинула її оком літня пані й, обійнявши, запросила: - Ходімо пити чай.

Софія любила бабусю. Обожнювала їхню спільну розмову. Цінувала її мудрість. Милувалася вишуканими порцеляновими чашками, красивою цукорницею й срібними ложечками.

- Кілька ковточків, - оголосила бабця, розливаючи чай, - меліса і м’ята вгамують пристрасті, а нотка суниці нагадає, що життя прекрасне!.

Софія зітхнула:

- Чому кохати боляче?

- Кохати - як жити, доню. Мусить бути всього потроху: сліз, сміху, радості й розчарування. Бо саме плюс і мінус дають іскру! Фізику вивчала? - грайливо підморгнула жінка.

Софія усміхнулася:

- Люблю тебе і твій цілющий чай, бабусю! (Слава Світова).

Екологія слова: Говорімо правильно: пиха, зарозумілість (а не бахвальство), добробут (а не благополуччя), з’ясування (а не вияснення) питань, враження від зустрічі (а не про зустріч), щиро запрошую (а не милості прошу), перехожий (а не пішохід), численні (а не багаточисленні) помилки.

230. Прочитайте уривок з твору. Як мовлення характеризує героїню? Як ви розумієте суть побажання «Дай Вам, Боже, аби Ви завжди давали, а не Вам»? Назвіть стратегії й тактики мовленнєвої поведінки. Уявіть себе на місці пані Калитової. Чи комфортно ви почувалися б, почувши такі роздуми? Яких рис героїні твору бракує, щоб мати гармонійні стосунки з людьми?

Заходьте, пані Калитова! Яка я рада Вас бачити. Дякую, що не забуваєте. О, це все мені! Дай Вам Боже, аби Ви завжди давали, а не Вам. Дякую, що зайшли. Людей досить живе, а нікого нема. А перекинешся з кимось словом, то й легше стає.

Пішла. І чого було прилазити? Треба мені цих недоїдків? Хоче пожаліти мене, нікчема. Я твоєї жалості не потребую. Радієш, як мені зараз важко без чоловіка. Радій, радій - дорадієшся! Я тебе бачу наскрізь (Ю. Сангал).

231. Проаналізуйте роботу на уроці, пов'язані з нею результати й плани на майбутнє. Що було цінним для вас сьогодні. Що стало поштовхом для майбутніх планів і досягнень?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

232. Випишіть фрагмент із літературного твору, перебудуйте так, як би вам хотілося, щоб поводилися літературні герої.

233. Хто у своєму житті не помилявся? Напевне, лиш той, хто нічого не робить. Але ж ми з вами вже вчимося бачити помилки, аналізувати їх, щоб уникати в майбутньому. Пропонуємо обмінятися досвідом зроблених стратегічних і тактичних помилок, оскільки з негативних фактів завжди можна зробити корисний для себе висновок. Підготуйте розповідь про найбільшу помилку у вашому житті. Для розповіді - 2-3 хвилини.

234. Підготуйте проект «Привабливість лексичних засобів тактик кооперування».

235. Намалюйте образ своїх звичок у вигляді дерева й плодів на ньому (чи інший варіант образу). Позначте гарні й погані звички різними кольорами. Які звички відчутно шкодять вам? Які вже занесено до списку небажаних у майбутньому? Скористайтеся інформацією, уміщеною в додатку 5.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити