Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 22. МОВЛЕННЄВИЙ ВЧИНОК. МОВЛЕННЄВА ПОДІЯ

Особистість людини формується у вчинках і виявляється через них.

Вчинок - свідома дія, під час якої людина визначає себе морально, ціннісно і стверджує себе ставленням до іншої людини, до себе, до групи людей. Вчинок - це одиниця соціальної поведінки. Виявляється він у свідомій дії, бездіяльності, жесті, висловленні.

Якщо вчинок виражається у висловлених словах - це мовленнєвий вчинок. Вчинки бувають красиві й погані, добрі й злі, жорстокі, продумані й непродумані. Мовленнєва подія - це конкретний факт мовленнєвої активності.

236. Об'єднайтеся в пари. Проаналізуйте вміст таблиці. Зробіть висновки й запишіть їх.

п/п

Ситуація

Виявлення вчинку

1.

Учителька виявила дві однакові роботи, одна з яких списана. Запитання «Хто в кого списав?»

Мовчання обох

2.

12-річний Андрій Жовтоног 7 годин протримав брата на плечах, перебуваючи в колодязі з крижаною водою.

Свідома дія

3.

Депутатка-комуністка однієї міськради заявила: «Завтра, поки деякі хворі на голову голодоморці будуть «свічки у вікні палити» й «голодувати на знак пошани до померлих», ми збираємося нашою старою, дружною компанією і влаштовуємо бенкет - шашлик зі свинини… Будемо смачно їсти, жартувати й навіть танцювати».

Висловлення

4.

Тім Сендерс одного разу сказав своєму співробітникові: «Я радий, що ти з’явився в моєму житті. Я ціную тебе як працівника», і цим урятував чоловіка від самогубства.

Висловлення

5.

У ситуації, коли всі довкола глузували з Кіри і вправлялися в дошкульних дотепах, подруга сказала: «Я вірю в тебе!». І ці 4 слова не лише додали сил, уселили віру, а й змінили життя.

Висловлення

6.

Сцену жорстокого побиття однокласниці спостерігав натовп допитливих школярів…

Бездіяльність

II. Яких позицій таблиці стосується вислів Чака Паланіка «Іноді розплачуєшся за скоєне, а іноді - за те, чого не робив»?

237. Прочитайте речення в обох колонках таблиці, порівняйте їх. Проаналізуйте вчинки. Визначте ціннісне поле мовців, яким керуються мовці у вчинках.

«Не треба мені подарунків!» - каже дитина, невдоволена подарунком батьків на день народження.

«Не треба мені подарунків!» - каже дитина батькам напередодні дня народження, розуміючи тяжку фінансову ситуацію в родині.

«Обійдемося без святкової вечері й сукні (костюма)!» - мовлять ображені діти у відповідь на пояснення батьків, чому вони не в змозі оплатити це.

«Обійдемося без святкового одягу!» - заявили учні однієї з приватних шкіл Харкова, вирішивши витратити гроші, призначені на випускну вечірку, на допомогу хворим дітям.

238. Прочитайте запитання. Якщо відповідь на обидва однакова - «Я», то котре «Я» можна вважати вчинком?

1. Хто з вас бачив, як сходить сонце? 2. Хто згоден змінити свої плани на вихідні, щоб провідати хвору бабусю? 3. Хто візьме на себе відповідальність за прийняте рішення? 4. Хто бере участь у змаганнях із баскетболу? 5. Хто посміє зашкодити мені провчити цього слабака? 6. Хто має інший погляд на цю проблему?

239. Прочитайте спочатку ліву, а потім праву колонку таблиці. У якій ситуації «Ні» є вчинком? Якими цінностями керувалися мовці?

Уміння говорити «ні» це спосіб самозахисту, реалізації життєвих принципів, можливість виставити межу, заявити про

повагу до себе й до інших.

1. Пропозиція: «Ходімо у вихідний на прогулянку в парк».


2. Пропозиція: «Ми вирішили оголосити бойкот однокласникові (однокласниці), щоб провчити. Ти з нами?»


У декого з нас живе страх не сподобати ся, хтось не хоче стати перешкодою спільній справі чи втратити добрі стосунки, довіру.


3. Пропозиція: «Хочеш, зателефонуємо твоїм батькам, скажемо, що з тобою сталася біда. Перевіримо, чи люблять вони тебе».


Приймаючи рішення, пам’ятайте, що в цю мить є ціннішим для вас.


240. Наскільки важливо вміти відмовляти? У яких ситуаціях не потрібно відмовляти? Якими життєвими принципами не потрібно поступатися в жодному разі? Чи може невміння відмовляти вплинути на подальше життя людини?

241. Прочитайте текст. Яке загальне враження від прочитаного? Придумайте ситуацію, у якій цей текст можна розглядати як мовленнєвий вчинок, спрямований на добро.

Як добре, що Бог придумав осінь! Чудова пора, щоб зазирнути всередину себе, поділитися теплом та усмішкою з рідними! Природа виграє яскравими барвами, сонце по-особливому лагідно лоскоче носа промінчиками, дощ дражниться - бо завжди важко передбачити, коли він буде, а коли ні. Прохолода осінніх ранків дарує бадьорість на весь день, а довгі вечори закликають бути ближчими один до одного, насолоджуватися домашнім затишком і дружніми, душевними розмовами. Повітря густішає, небо стає ще більш бездонним, ніби закликає людей частіше закидати голову догори й глядіти на нього. І людина дивиться: угору й усередину себе. Думає, медитує, мріє, молиться. Як добре, що Бог придумав осінь! (Слава Світова).

Запитання й завдання:

1. Прочитайте, правильно інтонуючи окличні речення.

2. Що означає «зазирнути всередину себе»? Наскільки важливо це?

3. Назвіть яскраві барви осені й предмети довкілля, з якими вони асоціюються.

4. Випишіть слова й словосполучення, що формують загальний настрій картини.

5. Як правильно наголосити слова «всередину» й «завжди»? Поясніть правила вимови слів «насолоджуватися», «дивиться», «молиться», «зазирнути» й «теплом».

6. Чи відчуваєте ви, як це «повітря густішає», «небо стає ще більш бездонним»?

7. Розкажіть проте, що ви зобразили б на полотні осені, якби мали хист художника.

8. А вам доводилося слухати, що відбувається в природі, коли сходить і заходить сонце?

242. Поділіться враженнями про зміст уроку. Проаналізуйте свою роботу й оцініть результати.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

243. Випишіть з художнього чи публіцистичного тексту 2 ситуації, у основі яких - вчинок людини.

244. Підготуйте проект «Відмова в нашому житті».

245. Підготуйте листа дідусеві й бабусі, чи хрещеним батькам, чи друзям і приятелям з подякою за їхні мовленнєві вчинки, спрямовані на добро.

246. Прочитайте екологічні казки за покликанням http://eco.ks.ua/vasiltchuk_ eco_tales.htm. Випишіть із них фрагменти, що можуть ілюструвати мовленнєві вчинки. Усно прокоментуйте їх.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити