Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОЕПІЧНА НОРМА

§ 25. ПОНЯТТЯ МИЛОЗВУЧНОСТІ

258. Прочитайте епіграф. Сформулюйте його у вигляді поради. Чи вірите ви в дієвість читання? Яке значення має читання книг для професійної сфери, яку обираєте ви?

259. Прочитайте текст, коротко перекажіть зміст прочитаного. Що нового про суть милозвучності й ознаки її ви дізналися?

Краса має певні параметри. Якщо в людини - це її зовнішність, то в мові - її звучання, а в українській зокрема - її милозвучність. Відомо ж бо, що мовці інших частин світу пишаються зовсім іншими ознаками своїх мов - складністю фонетики й граматики, унікальністю якихось рис, труднощами для вивчення…

Вслухаймось у звуки крізь віки, позаяк саме в історичній фонетиці криється таємниця унікальності звукової системи кожної мови…

Основний параметр милозвучності мови - це її гучність, або висока вокалічність, чи сонорність. Себто у мовному потоці голосні становлять близько 42%, цю вокалічність посилюють сонорні [м], [в], [н], [л], [р], [й], що разом з голосними становлять 70%. Це означає, що, хоч у системі української мови голосні - це лише 15,8%, а приголосні - 84,2%, - вирішальну роль відіграє характер їхнього поєднання… Учені це називають законом урівноваження кількості голосних і приголосних звуків у мовленнєвому потоці (За І. Фаріон).

260. Прочитайте текст. Яку думку утверджує а втор? Чи переконав вас письменник?

Обґрунтуйте своє ставлення до книжок. Назвіть ознаки милозвучності.

Американці, дуже прагматичний народ, про книжку кажуть так: у багатих - великі бібліотеки, у бідних - великі телевізори. І то правда - хто читає книжки, керує тими, хто дивиться телевізор. Книжка - це більше, ніж освіта, ніж «джерело знань», як казали комуністи. Книжка дає внутрішню свободу. Вона дає примирення зі світом, з людьми, з Богом, із самим собою (М. Дочинець).

Вивчаючи орфоепічну норму, варто пам’ятати правила милозвучності української мови, в основі яких, на думку вчених, лежить закон урівноваження кількості голосних і приголосних у мовленнєвому потоці.

261. Прочитайте згруповані приклади і за допомогою них пригадайте й назвіть головні правила милозвучності:

1) вдень - удень; в Одесі - у Львові; з моря - із поля - зі сходу - разів зо три; підібрати - підбирати; над хатою - наді мною; відлуння - відігріти; о сьомій - об одинадцятій; вдосвіта - удосвіта; жоржини й айстри; любисток і м’ята;

2) розіслались оксамитові трави - розіслалися росяні трави; такий же - така ж; здивувала б - здивував би;

3) зичимо - зичим; збагачуємо - збагачуєм; виглядає - вигляда; знає - зна; на цьому - на цім; у третьому - в третім; у блакитному - у блакитнім;

4) знов - знову; відтіль - відтіля.

Пригадати правила можна за покликаннями:

https://ukr-mova.in.ua/library/orfografiya/cherguvannya-u-i-v,

https://ukr-mova.in.ua/library/orfografiya mulozvuchnist-z,-iz,-zi,-zo.-chastuna-1.

262. І. Прочитайте речення. Якщо з якимось міркуванням ви не згодні, перебудуйте його, однак обґрунтуйте свою думку. Поясніть дію правил милозвучності.

1. Багато є на світі гарних книжок, але вони гарні тільки для тих людей, які вміють їх читати (Д. Писарев). 2. Один мудрець якось сказав: «Людина - це сума всіх книжок, які вона прочитала». Чому читання таке важливе? Насамперед тому, що слова виражають ідею. Кожне нове слово, яке ми вивчили, означає нову ідею. А ідеї безцінні. І наш дохід часто розвивається пропорційно нашій лексиці… Усі знання де-небудь уже записані. І ми повинні йти назустріч інформації (За Б. Шефером).

II. Об'єднайтеся в пари. Проведіть дослідження, які склади переважають у словах. Про що це свідчить?

закриті чи відкриті

263. Чи є різниця між словами «книга» й «книжка»?

264. І. Прочитайте тексти, застосувавши правила милозвучності. Вибір обґрунтуйте.

1. А бувало, я не міг прожити без неї (і, й) дня. (В, У) день носив при собі, (у, в) вечері клав під подушку. І (у, в) се було мало мені радісного спілкування з нею. Я боявся, що закінчиться остання сторінка - і я неначе осиротію, залишу(-ся, -сь) без води, тоді я починав читання спочатку, знову і знову. (І, Й) знаходив завжди щось нове поміж рядків. І того було більше, ніж (у, в) написаних літерах. (Й, І) я (у, в) же не бояв(-ся, -сь) сирітства без написаного слова, бо (з, зі) мною було слово правди. (І, Й) вже не боявся болота довкола себе, бо приходив до жаданої тихої води (М. Дочинець).

2. (У, В) країнські видавництва радують своїх читачів книжками, які варто прочитати цієї весни. Ці книжки бувають веселими, світлими, позитивними, а деколи меланхолійними, сумними (і, й) моторошними. Але (й, і) цьогорічна весна теж різна. То з’явиться сонечко (і, й) ніжно погладить обличчя своїми промінчиками, то наклубочаться хмари (і, й) шквальним дощем пройдуться вулицями, розганяючи людей по кав’ярнях. І (лише, лиш) книголюби знають, що читати книжку можна за будь-якої погоди (М. Паславська).

3. (У, В) неї був інший різновид манії - страшенно обожнювала книжки. Любила не лише брати їх до рук (і, й) відчувати під пальцями обкладинку, а (і, й) гортати живі паперові сторінки, вдихати ні з чим незрівнянний книжковий аромат. «Так пахне мудрість!» - казала тим, хто здивовано на неї озирався. (У, В) її квартирі літературні томи (і, й) збірки були повсюди: на полицях, на підвіконні, під ліжком (і, й) навіть (у, в) кухонній шафці. «Книгоманія - це ж не смертельно» - жартома казала собі щоразу, купуючи наступну нову книжку (Слава Світова).

II. Запропонуйте перелік книжок, які варто читати за будь-якої погоди; які поліпшують настрій; які вселяють віру в себе.

265. І. Прочитайте текст. Чи поділяєте ви думки автора?

Кивають на те, що час складний, мовляв, не до читання. Та він завжди був непростим, і дуже часто у складні часи рятувало саме читання. Його Величність Слово, загорнуте в м’яку або тверду обкладинку, з легким, шаржовим присмаком друкарні, з невиразними знаками, що мають назву букв, - і творять, творять образи, що лишаються на все життя.

Скажіть, а коли ви востаннє читали книжку молодшому братові чи сестрі? От візьміть і почитайте! Ви побачите, як у малюка змінюються очі й обличчя стає вдумливим і ясним, як небо.

Я жодною мірою не моралізую, а намагаюся поділитися з вами тим, що надбав у житті. Просто на певному етапі з’явилось відчуття смаку читання.

Книжку можна смакувати так само, як і вишукані страви чи напої. У книжки є свої гурмани й прихильники. Є свій фан-клуб. І це свідчить про вічність жанру, про збереження Слова.

Книжку збороти неможливо. Згадайте, скільки їх спалили, скільки заховали в спеціальні закриті сховища. А книжки повертаються… Вони знову і знову відкривають нам внутрішнє тремтіння, говорять із нашою душею. Чому це так? І що таке книжка? Це феномен, що об’єднав почуття, бажання, мрії? Привид, що змушує повірити в реальність, чи міф, у якому ви самі є творцем? (За С. Грабарем).

II. Запитання й завдання:

1. Чи дотримано в тексті правил милозвучності? Наскільки важливо це?

2. Чи знайоме вам відчуття смаку й шарму книжки?

3. До якої групи ви себе відносите - гурманів, прихильників, фанатів чи байдужих до книжки? Завдяки кому так сталося?

4. Чи хотіли б ви, щоб ваші діти любили читати книжки?

5. Чи є хоч одна книжка або автор, що могли б ваш клас об'єднати в читацький фан-клуб? Спробуйте, і ви побачите, що це цікаво й корисно!

6. Випишіть виділені слова й поясніть вимову.

266. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Зробіть висновки щодо власних досягнень.

Екологія слова: 100 найкращих навчальних закладів (а не топ-100 кращих навчальних закладів), коротке (блискавичне) опитування, нетривала зустріч, короткий (стислий) коментар (а не бліц-опитування, бліц-зустріч, бліц-коментар), диджей (а не ді-джей чи діджей), також, так само (а не в свою чергу) зазначив, узгодити (а не привести у відповідність) з Конституцією України.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

267. Роздрукуйте уривок з тексту художнього чи публіцистичного стилю, у якому порушено правила милозвучності. Виправивши помилки іншим кольором, усно прокоментуйте.

268. Проаналізуйте усне мовлення публічних людей (журналістів, політиків, акторів та ін.) за ознакою милозвучності. Випишіть помилки, що трапляються найчастіше.

269. Розгляньте колаж, який аргументує корисність читання. Поміркуйте, яких аргументів бракує тут і додайте їх. Усно за вдосконаленим макетом підготуйте розповідь, яку він ілюструватиме.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити