Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОЕПІЧНА НОРМА

§ 26. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ВИМОВИ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ

270. Прочитайте епіграф. Які почуття тут переважають? Наскільки важливими є ці слова?

271. Прочитайте слова із рубрики «Слово дня». Чи доводилося вам уживати їх у мовленні? Це слова вашого активного чи пасивного словника? Із чим у вас асоціюється кожне слово? Чи є вони прикладом милозвучності української мови? Чому?

272. І. Прочитайте речення. З'ясуйте особливості вимови голосних і приголосних звуків у виділених словах.

1. У чистій калюжці, що розлилася від цілющого джерела, купалося сонце (І. Савка). 2. Відсміялося грозами літо (І. Савка). 3. І молодик над смужкою лісів поставить позолочений апостроф. 4. Самі на себе дивляться ліси, розгублені од власної краси. 5. А коло хати пелехатий* сонях пасе траву в блакитному дощі. 6. Як сірничок, припалений від сонця, день спалахнув, обвуглився, погас. 7. На білий вальс запрошую дерева, на білий вальс вітрів і хуртовин**. 8. На віях тиші мерехтять сніжинки. Зима крізь вії дивиться на світ. 9. А вже вночі навшпиньки ходить осінь і полум’я жоржин задмухує садам. 10. Летять з гори санки і ґринджолята, в очах мигтять занесені тини. 11. А дзвони б’ють, а дзвони калатають! Здається, небо й землю розхитають. 12. Багряне сонце. Дужка золотава стоїть над чорним каптуром гори. 13. Спадає вечір сторожко, помалу, ворушить зорі в темряві криниць (Л. Костенко).

II. Назвіть привабливі штрихи до портрета різних пір року. Розкажіть про ваше уявлення того, я к «у чистій калюжі… купалося сон це»? Хто той «молодик», що «поставить позолочений апостроф»? Який це «пелехатий сонях»? Як він «пасе траву»? Як «на віях тиші мерехтять сніжинки»? І чому «навшпиньки ходить осінь»?

273. Об'єднайтеся в групи. Ознайомтеся з таблицею. Підготуйте запитання, відповіді на які містить таблиця. Доберіть до кожної позиції таблиці власні приклади.

Основні правила української орфоепії

274. І. Прочитайте речення, правильно інтонуючи, запишіть їх. Доберіть із речень приклади до правил, уміщених в таблиці. Визначте комунікативний намір автора.

1. Які щасливі очі у казок! Я прокидаюсь, серце калатає. 2. Зима стоїть персидська, як бузок, і жоден птах її не хилитає. 3. Буває мить якогось потрясіння: побачиш світ, як вперше у житті. Звичайна хмара, сіра і осіння, пропише раптом барви золоті. 4. Але ж навіщо убивати осінь мазутним духом нескінченних трас? 5. Все важче знаходити квіти, чий мед обіцяє бути цілющим. 6. І смог навис, і сонце тяжко гріє, потік машин тісніший череди, і алігатор міста - алергія - виходить із асфальту, як з води. 7. Вже дожились - забули колір неба, воно буває кольору досад. 8. Безмірно жаль, що ніжність вже не в моді (3 тв. Л. Костенко).

II. До яких проблем привертає увагу письменниця? Чи поділяєте ви тривоги Ліни Костенко?

275. Перевірте свою спостережливість, закінчивши речення. Звірте свої варіанти з матеріалами, уміщеними в додатку 13.

1. Мисливці розповідали, що вальдшнепи** вміють прикидатися … 2. Птиці ніколи не співають … 3. Сніг найліпше пахне … 4. Коли людина сміється, її вік … 5. Зозуля закувала в голому лісі - на … 6. Перепілка водопій не шукає - … (За М. Дочинцем).

276. Прочитайте виразно вірш. Яким настроєм він пронизаний? Чому? Підготуйте по троє запитань щодо вимови звуків у словах вірша.

Ставить осінь на землю свою золоту жирандоль*.

І, ковтаючи сльози, одягши на землю сукману*,

Перемотує літо на чорні котушки тополь,

Шиє голим полям нескінченну сорочку з туману.

Тихо строчать дощі… І навіщо мені ця печаль?

Що я хочу спитать у цієї сумної кравчині?

Я прощаюся з літом, і воно мені каже: - Прощай!

І хитає над шляхом порожні гнізда грачині.

Л. Костенко

277. Розгляньте світлини. Про що вони свідчать? Чи доводилося вам бачити подібне ставлення до живої природи? Розкажіть про це. Слідкуйте за дотриманням вимови звуків.

278. Розкажіть про ваші досягнення на уроці.

Екологія слова: Витікати - вживаємо лише у прямому значенні «литися звідкись», «брати початок десь» (про річку, струмок, джерело, інші водойми). Випливати — крім прямого значення, уживають у переносному - бути висновком, логічним наслідком чогось попереднього. Зі сказаного випливає, що ці методи є ефективними.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання. Готуючи ці завдання, дотримуйтесь правил вимови звуків.

279. Прочитайте роздуми Богдани Матіяш. Випишіть ключові слова й перекажіть. Які об'єкти зі світу природи вам найближчі, найцікавіші? Почніть свою розповідь так: «Мені подобається, як…». Розповідаючи, дотримуйтесь правил вимови.

Мені подобається, як дерева ростуть і як мало спочатку мають гілок, квітів і листя. Подобається їхній мінімалізм, їхня негамірність, спокій і дуже особлива мудрість. Подобаються старі дерева, міцні стовбури, такі величезні, що, аби їх обійняти, треба трьох-чотирьох людей (Б. Матіяш).

280. Підготуйте презентацію на тему: 10 дрібниць, що можуть покращити екологію мого міста (села). Слідкуйте за вимовою звуків.

281. За покликанням (https://www.mariannaboyko.com) ознайомтеся з діяльністю екоблогерки Маріанни Бойко. Випишіть найцікавіші ідеї. Підготуйте розповідь про те, що зможе змінити наше ставлення до довкілля. Дотримуйтеся правил вимови звуків.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити