Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОЕПІЧНА НОРМА

§ 28. ОРФОЕПІЧНА ПОМИЛКА

293. Бесіда:

1. Чи синонімічні поняття «багатство» й «різноманіття»?

2. Як ви розумієте вислів «біологічне різноманіття Землі»?

3. Пригадайте й назвіть «слова дня» з попередніх уроків. Які з них ви почали вживати у своєму мовленні частіше?

4. Погляньте на колаж, утворений зі світлин відомого мандрівника Ігоря Меліки. Доповніть список рослинного розмаїття Карпат. Що вам відомо про екологічні проблеми цього регіону?

Орфоепічна помилка - це порушення правил вимови звуків і наголошування слів.

294. Бесіда:

1. Наскільки важливо дотримуватися орфоепічної норми?

2. Які висновки для себе ви зробили після опрацювання цієї норми?

3. Які цілі ви ставите на перспективу?

4. У чому полягає суть орфоепічної норми? Функціювання якої форми літературної мови вона забезпечує?

295. Прочитайте по черзі речення вголос. Слідкуйте за вимовою голосних і дзвінких приголосних звуків. Помічайте й виправляйте помилки. Поясніть, як правильно наголошувати підкреслені слова.

І. 1. Едельвейс як ритуальна* й декоративна рослина має на сьогодні критично низький поріг чисельності, оскільки її неконтрольовано знищують туристи й місцеве населення. 2. Рибальська громада Київщини занепокоєна активним розростанням на Київському водосховищі водяного горіха, що негативно впливає на екосистему. 3. Трав’яні пожежі призводять до суттєвого зниження родючості ґрунтів. 4. Американські вчені довели, що старі дерева краще поглинають вуглекислий газ, ніж молоді. 5. Своїми синіми (а іноді білими чи рожевими) квітками шавлія лучна слушно доповнює кольорову гаму лугового різнотрав’я. 6. З усіх порід дерев тільки сосна виживає в умовах такої сухості на піщаних пагорбах (3 інтернету).

II. 1. Є в кожнім дні якась нова краса, чарівність подиху і плач прощальний скрипки. Щодня я бачу нові небеса, сльозинку вранішню й усмішку милу квітки (Л. Долик). 2. Білять хати в селі та й по всім по окружжі, теплий вечір на вікнах вимальовує ружі (М. Ночовний). 3. У квітнику розквітли матіоли пишні, чорнобривчик, півник, нагідки розкішні (М. Деленко). 4. Ось п’ють тепло заврунені* поля, бруньки тополі тужавіють* мрійно (П. Щегельський). 5. Пташиний щебет тишу розбудив, дзвінким струмком побіг поміж гаями (П. Щегельський).

296. Назвіть найбільш уразливе місце природного оточення вашого краю. Запишіть кілька порад щодо поліпшення ситуації, збереження природного розмаїття.

297. І. Уявіть себе в ролі диктора телебачення. Прочитайте текст уголос, демонструючи дотримання орфоепічної норми. Стисло перекажіть.

Щовесни на території музею «Старе село», що в Колочаві, спостерігають унікальне природне явище: масове цвітіння долини крокусів. Ця дивовижна квітка перебуває на межі зникнення, тому занесена до Червоної книги України. У народі ці рослини називають маслянками, серенками або бриндушами. Своїм бузковим** цвітінням крокусові поляни можуть конкурувати хіба з лавандовими полями Провансу.

Крокус усі знають як дивовижну квітку, що зацвітає першою, ще до того, як розтане сніг. Однак рослина ця ще й джерело дорогої ароматичної речовини, найціннішої у світі прянощів, - шафрану. Ця приправа славиться на весь світ не лише пікантним смаком, але й цілющими властивостями. Користь шафрану для здоров’я неоціненна, це підтверджують дослідження вчених усіх континентів. У середні віки шафран цінувався дорожче, ніж золото. А ще це дуже стійкий барвник.

Саме в казкову мить цвітіння шафрану ти відчуваєш, як додаються сили, неначе весна сповнює тебе незвичайною енергією. Мені подобається цей стан польоту в душі, коли кожен день приносить радість спілкування з природою й людьми довкруж тебе. Коли знаєш, що попереду багато теплих днів, нових відкриттів і позитивних емоцій (За І. Мелікою).

II. Запитання й завдання:

1. Як Ігор Меліка обґрунтовує важливість проблеми природного різноманіття?

2. Назвіть аргументи, які наводить автор. Який із них найсильніший?

3. Якби аргументувати довелося вам, як би ви це зробили?

4. Кожне виділене слово запишіть транскрипцією. Поясніть особливості вимови.

5. Як ви розумієте вислів «радість спілкування з природою»?

298. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Зробіть висновки щодо власних досягнень. Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

299. Знайдіть в інтернеті перелік занесених до Червоної книги рослин вашого регіону. Уважно вивчіть його. Запишіть ті рослини, про які ви досі не знали. Підготуйте презентацію й розповідь про цю екологічну проблему. Дотримуйтеся правил орфоепічної норми.

300. У переліку тварин, занесених до Червоної книги України на території Львівщини, названо 140 видів. Серед них за природоохоронним статусом 66 вразливих, 39 - рідкісних, 4 - недостатньо відомих, 8 - неоціненних, таких, що зникають, - 22 й 1 - зниклий у природі.

Ознайомтеся з цим переліком за покликанням https://uk.wikipedia.org/wiкіТварини_Львівської_ області,_занесені_до_Червоної_книги_України. Випишіть до 20-ти назв (можна обрати свій регіон), поясніть, як правильно вимовляти їх. Поділіться враженнями від прочитаного.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити