Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 35. СПРОЩЕННЯ ПРИГОЛОСНИХ

369. І. Розгляньте світлину на наступній сторінці. Кого на ній зображено? Прочитайте текст, визначте його тему. Що нового ви дізналися зі змісту, у чому переконалися?

Взірцем доброчинності* є життя Матері Терези, фундаторки Ордену милосердя, лауреатки Нобелівської премії миру.

Ще в молоді роки вона поїхала з місіонерським*дорученням до Індії, де й побачила людей, які жили в злиднях і страждали від невиліковних хвороб. Жінка відчула непереборне бажання допомагати знедоленим, і це стало сенсом її життя.

Минали роки неймовірно важкої подвижницької* праці, і ось про неї заговорив увесь світ. Якось делегація бізнесменів і журналістів вирішила зустрітися з Матір’ю Терезою, подивитися на її роботу й підготувати репортаж про її місію. Коли журналісти побачили жахливі умови, у яких працювала й віддавала себе людям ця мужня жінка, один із них сказав: «Я і за міл..йон доларів цього не робив би». Вона просто відповіла: «Я також цього не робила б за мільйон доларів - я це роблю безкоштовно, бо моє сер..це ..повнене любові до цих людей» (В. Андрощук).

II. Запитання й завдання:

Знаю, вмію, можу

Відчуваю, переживаю, ціную

1. Перепишіть останнє речення, уставте пропущені букви, поясніть правопис і розділові знаки.

2. Від іменника жінка утворіть прикметник та іменник за допомогою суфікса -цтв-. Які фонетичні зміни відбуваються в процесі словотворення?

3. Чи є в реченні слово (слова), у якому під час словотворення відбувається спрощення в групах приголосних? Випишіть і продемонструйте.

1. Визначте за контекстом лексичне значення помічених зірочкою слів.

2. Як людину характеризує милосердя? Висловіть своє міркування одним-двома реченнями й запишіть.

3. Оцініть і схарактеризуйте доброчинну діяльність Матері Терези.

4. Доберіть синоніми до слова «доброчинність».

5. Назвіть сфери, що потребують сьогодні найбільше підтримки й милосердя.

370. Пригадайте, що називають спрощенням. Наскільки ці правила важливі для нашої мови? Розгляньте теоретичний матеріал. Підготуйте й запишіть запитання, відповідаючи на які, ви з'ясуєте всі випадки спрощень приголосних в українській мові.

Найчастіше спрощення відбувається в таких групах приголосних:

ждн - жн (тиждень - тижневий);

зкн - зн (бризки - бризнути);

здн - зн (виїзд - виїзний);

скн - сн (тріск - тріснути) — випадає к у процесі творення дієслів із суфіксом ну;

стн - сн (захист - захисний);

стл - сл (щастя - щасливий);

слн - сн (ремесло - ремісник) - випадає л.

рдц - рц (сердець - серце) - випадають д i т;


1) винятками в українській мові є слова: хвастливий, кістлявий, пестливий, зап’ястний, хворостняк, шістнадцять, шістсот;

2) немає спрощення в словах іншомовного походження: агентство, студентський, студентство, баластний, контрастний, президентський, гігантський, туристський, контрастний, аванпостний, форпостний тощо.

371. І. Прочитайте й перекажіть текст. Розгляньте світлини на початку параграфа. Як поняття «милосердя» розумієте ви? Назвіть приклади милосердя й благодійності в Україні нині.

Багато хто розуміє благодійність і милосердя як одноразову акцію. Насправді ж треба говорити про спосіб життя людини. Це насамперед вияв стану серця людини. Лише співчутлива добросердна людина спроможна щиро відгукнутися на потреби ближнього. Черствому серцю не властиво допомагати, бо воно має егоїстичну сутність. Людина з таким серцем теж може підтримати, але ця допомога є жалюгідною подачкою, здійсненою з корисливих мотивів.

Глибинна суть серця людини має важливе значення не тільки в сфері доброчинності, але й у всіх інших. Милосердя як рису характеру необхідно виховувати з перших років життя (За В. Андрощук).

II. Знайдіть і випишіть слова, у яких під час словозміни чи словотворення відбувається спрощення приголосних.

372. Поясніть, чому в українській мові відбувається спрощення в групах приголосних. Як воно пов'язане з милозвучністю української мови? Від поданих іменників утворіть прикметники, запишіть їх, поясніть правопис.

Гігант, випуск, доблесть, пропуск, вартість, перстень, первісність, радість, компост, прикрість, контраст, почесть, парламент, лестощі, ілюзіоніст, об’їзд, захист, область, зап’ястя, випуск, тріск, уста.

373. І. Прочитайте речення. Випишіть слова, у яких відбувається спрощення. Поясніть. Окремо випишіть слова з чергуванням приголосних чи голосних.

1. На рахунку Ангеліни Шостак, мешканки прифронтового Бахмута, понад півтисячі пошитих власноруч українських стягів для українських захисників і волонтерів. 2. Волонтерство допомагає мені реалізуватися соціально, виконувати корисну суспільну роботу й водночас набувати навичок ефективної журналістської діяльності (О. Боженко). 3. Постійне спілкування в госпіталях, лікарнях із захисниками нашої Вітчизни надає тимчасово прикутим до ліжка героям бадьорості духу, віри, що все буде добре. 4. Автобус із волонтерами поїхав об’їзною дорогою, хоч вона й розбита транспортом і розмита дощами (3 інтернету).

II. Зробіть синтаксичний розбір третього речення.

374. І. Прочитайте текст. Напишіть коментар до нього, висловіть своє ставлення до вчинку юнака. Використовуйте слова щасливий, користь, тижневий, радісний, ціннісний, чесно, захисний.

У соціальній мережі Fасеbоок львів’янка написала, що в крамниці юнак купив продукти й віддав їх жінці літнього віку. За її словами, бабуся з паличкою ходила в супермаркеті й придивлялася, що може купити за свої копійчані гроші. Це помітив юнак, швидко вибрав необхідні продукти у свій кошик, заплатив і наздогнав стареньку, яка вже вийшла з магазину. Реакція бабусі була передбачуваною: вона запитала, що має за це дати. Хлопчина посміхнувся й сказав: «Нічого, це Вам, беріть».

Зворушена дописувачка переконана, що серед нас є люди, здатні на гуманні вчинки. Ось що вона написала: «Нехай цей випадок надихне кожного з нас примножувати добро, як би складно не жилося. Добро породжує добро!»

Пост приємно здивував соцмережу. Від моменту публікації він набрав понад 6 тисяч уподобань і близько 700 поширень. У своїх коментарях користувачі соцмережі не приховували захоплення вчинком юнака.

II. Уявіть себе на місці кожного з героїв розповіді: а) юнака; 3) дописувачки; 3) бабусі. Як ви повелися б у цій ситуації?

375. Чим збагатив вас цей урок? Осмисліть свою життєву позицію, будьте добрішими й керуйтеся принципами людяності й милосердя. Ставтеся до інших так, як ви хотіли б, щоб ставилися до вас. Поважайте інших, особливо старших і слабших за себе.

376. І. Прочитайте текст. Які традиційні цінності збереглися в Україні? Чи є слово «філантропія» синонімом до слів, наведених у рубриці «Екологія слова»? Які синоніми можна вжити до слова жертовність! Напишіть їх.

Екологія слова: Етична цінність доброчинності стосовно людини, яка потребує притулку й шматка хліба, передавалася з покоління в покоління і є моральним підґрунтям української філантропії. Якщо ми розглянемо етимологічне й прикладне значення цього поняття (грец. phil - любов, anthrop - людина; добровільне надання часу, коштів і ресурсів без сподівання на матеріальну винагороду), то стане зрозуміло, що філантропія в Україні сягає корінням у сиву давнину (С. Куц).

ІI. Від виділених іменників утворіть прикметники, запишіть їх; поясніть правопис.

377. Напишіть есе на тему: «Поспішайте творити добро!»

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

378. Знайдіть помилки, виправте, запишіть правильно.

Цілісний, агенство, областний, інтелігентський, захистник, тиждня, свиснути, гіганський, перехресний, пестливий, шіссот, улестливий, щастливий, кількістний, очистний, контрастний.

379. Об'єднайтеся в кілька груп для підготовки проекту «Майстерня добра». Використайте наведені «Заповіді Матері Терези» та схему.

Люди бувають нерозумними, нелогічними та егоїстичними - і все ж люби їх! Коли ти будеш робити добро, то люди звинувачуватимуть тебе в затаєній особистій користі й самолюбстві, - і все ж виявляй доброту! Те, що ти будував роками, може бути зруйнованим в одну мить, - і все ж будуй! Люди потребують допомоги, але вони згодом дорікатимуть тобі за неї, - і все ж допомагай людям! Якщо ти досягнув безмежного щастя, тобі будуть заздрити, - і все ж будь щасливим! Добро, яке ти зробив сьогодні, люди забудуть завтра, - і все ж твори добро! Ділись із людьми кращим, що в тебе є, і цього ніколи не буде достатньо - і все ж ділись найкращим.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити