Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 37. ПРАВОПИС ПРЕФІКСІВ І СУФІКСІВ

392. І. Розгляньте світлини з колажу. Дайте їм назву. Прочитайте текст, визначте його тему. Що нового ви дізналися зі змісту? Докладно перекажіть текст. Порівняйте його зі змістом завдань §25. Об'єднайте й назвіть усі згадані в текстах обох параграфів переваги читання.

Американська експертка із саморозвитку Жордін Корм’єр назвала чотири безсумнівні переваги читання книжок.

На перший погляд здається, що знайти в інтернеті захопливий фільм і подивитися його буде цікавіше, ніж прочитати будь-який художній роман. Однак насправді книжка принесе набагато більше користі.

Передусім читання стимулює розумову діяльність людини, покращує пам’ять, підвищує творчий потенціал. Книжка може надихнути на створення нових проектів, ідей, здійснення подорожей або набування будь-якого іншого цінного досвіду.

Читання посилює впевненість у собі, дає змогу розширити словниковий запас і межі інтелекту. У людей, які багато читають, розвивається чутливість і розуміння чужих думок. Читання книжок розвиває соціальні навички й здатність до емпатії*. Людина розширює світогляд і починає краще розуміти інших людей.

Читання - це своєрідна форма релаксу. Книжка здатна одночасно й активізувати мислення, і розслабити, відволікти від проблем. Читання перемагає стрес і поганий настрій. Жордін Корм’єр вважає, що це прекрасний спосіб психологічного відновлення (3 інтернету).

II. Випишіть виділені слова, поясніть правопис префіксів.

393. Бесіда:

1. Пригадайте особливості написання префіксів роз- і без-.

2. За яких умов вживається префікс с-?

3. Які префікси (з- чи с-) треба писати з дієсловами ..фальсифікувати, ..шити?

4. Яка особливість об'єднує написання префіксів над-, під-, перед-, понад-, об-?

5. За яких умов уживаємо префікси зі-, розі-, наді-, піді-? Наведіть приклади.

394. Доберіть і запишіть потрібну літеру в префіксах слів. Обґрунтуйте написання.

(З, с)плітати, розлетілося, ро..куйовджений, безголосий, (з, с)тримати, бе..межний, бе..шумно, розгублений, (з, с)кидати, бе..силля, (з, с)пробувати, (з, с)шити, розгадати, (з, с)пантеличений, (з, с)хопити.

Префікс

Значення

Приклад

пре-

Більша міра вияву ознаки

Прегарний, предобрий, премудрий.

при-

Результат дії

Прийти, призначити, пришити.

Неповнота дії чи ознаки

Припорошити, пригірклий.

Наближення, приєднання

Прибудувати, притулок, приміський.

прі-

-

Прізвище, прізвисько, прірва.

395. Запишіть слова, замість крапок поставте літери е, и чи і. Обґрунтуйте написання.

Пр..вітати, пр..дніпровський, пр..рва, пр..стол, пр..тулок, пр..зидент, пр..щепити, пр..чудовий, пр..кріплений, пр..спати, Пр..карпаття, пр..освященний, пр..бережний, пр..м’єра, пр..стол, пр..погано, пр..кордонник, непр..миренний, пр..спокійно, пр..звище, пр..в’ялити, пр..зирство, пр..нагідно, п..р..пекти, пр..дковічний, пр..звисько, пр..подобний, пр..малий, пр..світити.

Літера

Суфікси

Приклади

и

-ив-, -ичк-, -ичок-, -ик-, -ин-, -иц-

Печиво, вуличка, вогник, Олин, палиця.

е

-ер-, -тель-, есеньк-, -епьк, -ен-, -енн-, -ечок-, -ечк-, -ев-

Семеро, учитель, лагідненький, рішення, річечка, рішення, меблевий, грушевий.

є

-єв- (перед м’яким подовженим н, т або перед й)

Життєвий, алюмінієвий, знаннєвий.

о

-ов- (у прикметниках, незалежно від наголосу, перед твердим приголосним; перед шиплячим і наголошеним закінченням)

Вітровий, вербовий, казковий, грошовий, гайовий.

396. Утворіть і запишіть іменники за допомогою суфіксів -ечк-, -ичк-, -ик.

Книга, міст, помічниця, дощ, рушник, старшокласниця, хурделиця, стрічка, порадниця, море, сито, жартівниця, віз, батько.

397. Утворіть і запишіть прикметники за допомогою суфіксів -ов-, -ев- (-єв).

Книга, верба, пам’ять, калина, замша, квасоля, щавель, жолудь, гелій, підсумок, емаль, натрій, ківш.

398. Запишіть слова, уставте пропущені букви е, и в суфіксах, поясніть правопис їх.

Мал..нький, вар..во, плет..во, мереж..во, Вал..н, пал..чка, ягн..чка, дочч..н, криш..чка, уст..ночка, плет..во, одн..на, харків’ян..н, сон..чко, серд..нько.

399. Напишіть текст під диктування, звірте написане з оригіналом.

Читання - безцінна справа, яка, без сумніву, потребує не лише зосередження та самовіддачі, але й майстерності. Справжнє читання відрізняється від формального власним міркуванням, висновками й переживаннями.

Уміння читати нагадує навички гри на фортепіано. Пригадую, як одна моя п’ятирічна приятелька, почувши, що її ровесник почав учитися грати на піаніно, щиро здивувалася: «Як? Він не вміє?». Адже в її уявленні грати - означало просто натискати на клавіші.

Так у багатьох сформувалася думка, що читати - означає складати букви в слова й речення. Проте якщо речення оживлюють лише стереотипи й смислові кліше, то це не читання. Як і правильне натискання клавіш по нотах - це ще не музика (За Н. Багінською).

400. Запишіть речення, розкривши дужки й обравши правильний варіант. Поясніть правопис префіксів і суфіксів.

1. Талановиті письменники відшліфовують кожне своє слово, їхні думки переплітаються мереж(ив, ев)ом у виняткові сюжети, а провідні ідеї творів (з, с)цілюють і зачіпають найпотаємніші струни душі (3 інтернету). 2. Пам’ятайте, що враження, яке ви (з, справляєте, залежить від того, що ви читаєте (Дж. Рон). 3. С злочини, які гірші від (з, с)палювання книжок. Один із них - не читати книжок (Р. Бредбері).

401. Авторка «Книжки про читання» Юстина Соболевська зазначила: «Кожен роман можна супроводити фільмом, музикою, іншою візуалізацією. Питання: чи все це потрібно? Адже література мусить стимулювати уяву». Чи погоджуєтеся ви зі словами польської письменниці? Висловіть свої думки у формі діалогу з сусідкою(-ом) по парті.

402. Проаналізуйте свою роботу на уроці.

Екологія слова Радимо уживати правильно: Книжковий клуб, книжкова полиця, книжкова крамниця, книжкова продукція, книжкова виставка, книжковий ринок, але книжна мова, книжна лексика.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

403. Випишіть з роману Л. Костенко «Маруся Чурай» вісім речень, у яких є слова з префіксами й суфіксами, зазначеними в таблицях параграфа.

404. Напишіть есе на одну з тем: «Ця книжка сповнена (добра, тепла, любові, мудрості…)», «Книжка, що здивувала мене», «Книжки навчають мріяти».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити