Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 38. ВЕЛИКА ЛІТЕРА ТА ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ

405. І. Прочитайте текст. Перегляньте світлини. Втілення якої мрії на них зображено? Чому фестиваль має таку назву? Чи вдалося вам побувати на ньому? Розкажіть про цей фестиваль. Виділіть важливу й актуальну для вас інформацію.

«Країна Мрій» - грандіозний етнічний фестиваль України, про який знають не лише в Європі, але й у всьому світі. Ініціатором й організатором проведення фестивалю є Олег Скрипка. Фестиваль проводиться з 2004 року. Для гостей організується гуляння-ярмарок, де можна відвідати різноманітні виставки, майстер-класи народних ремесел, придбати книжки й вироби ручної роботи, скуштувати страви етнічної кухні. На декількох сценах виступають популярні гурти й виконавці різних країн.

Упродовж року «Країна Мрій» здійснює низку заходів в Україні: фестиваль «Рок Січ», танцювальні вечірки в стилі етно-диско, вечір українського романсу, парад вишиванок, традиційні українські вечорниці.

З 2004-го року Міжнародний фестиваль етнічної музики «Країна Мрій» відвідали близько одного мільйона глядачів. Окрім традиційної київської локації, його також було проведено у Львові, Дніпрі, Лондоні й інших містах. Загалом за роки існування фестивалю його виконавцями, майстрами й гостями стали представники понад тридцяти країн світу.

У 2017 році фестиваль одночасно проведено в двох містах: у Києві на Співочому полі й у Дніпрі на площі Героїв Майдану (uk.wikipedia.org.).

II. Запитання й завдання:

Знаю, вмію, можу

Відчуваю, ціную

1. Випишіть слова й словосполучення на позначення власних назв. Поясніть правописах.

2. Доберіть синоніми до слова «етнічний».

3. До іменника «вечір» доберіть спільнокореневі слова, поясніть, які фонетичні зміни відбуваються в процесі словотворення.

1. Як ви вважаєте, мрійливість є позитивною рисою особистості?

2. Дайте оцінку просвітницької діяльності Олега Скрипки. Чим цінний цей життєвий досвід?

3. Розкажіть про вашу мрію, що вже здійснилася. Що сприяло цьому? Чи погоджуєтеся з думкою, що «Добра мрія і невгамовне бажання втілити її означає, що мрія здійсниться»?

406. І. Розгляньте таблицю. Яких правил у ній не згадано? Назвіть їх.

п/п

Правило

Приклади

1.

Назви держав, адміністративно-територіальних одиниць, найвищих урядових посад, найвищих державних органів

Запорізька область, Республіка Болгарія, Президент України.

2.

У назвах країв, областей, районів, складних назвах центральних установ, організацій, міністерств, закладів вищої освіти, музеїв, театрів, кінотеатрів, парків культури й відпочинку, культурних та освітніх закладів, шляхів, залізниць, архітектурних пам’яток, храмів з великої літери пишеться лише перше слово

Шевченківський район міста Києва, Національний банк України, Львівський краєзнавчий музей, Південно-Західна залізниця, Золоті ворота, Софійський собор.

3.

Перше слово й усі власні імена в назвах знаменних дат, назви божеств, релігійних свят і постів

Благовіщення, День учителя, але день народження.

4.

3 великої літери і в лапках пишуться назви художніх творів, наукових праць, газет, журналів, кінофільмів, спектаклів, аеропортів, станцій, кав’ярень, літаків, автомобілів, орденів, відзнак, але назви релігійних книг пишуться без лапок

літак «Мрія», станція метро «Хрещатик» але станція Фастів; медаль «За бойові заслуги», але орден князя Ярослава Мудрого; Біблія.

II. Бесіда:

1. Як потрібно писати назви свят, подій, знаменних дат?

2. Назвіть правила вживання великої літери у власних назвах, виражених одним словом; які складаються з кількох слів.

3. У яких назвах з великої літери пишеться лише перше слово?

4. Назви яких посад і звань пишемо з великої, а яких - із малої літери?

5. Чи завжди чумацький шлях пишемо з малої літери?

6. Чи кожну нагороду пишемо з великої літери? Що вам відомо про найвищі в Україні нагороди й людей, що їх удостоєні?

407. Поясніть написання слів з великої чи малої літери. Випишіть ті слова й сполуки, написання яких є складним для вас.

Голосіївський ліс, житловий комплекс «Ярославів град», князь Ярослав Мудрий, Шевченків «Заповіт», Шевченківська премія, шевченківські традиції, Назарова книжка, озеро Синевир, Полярна зірка, Генеральний секретар ООН, Міністерство освіти й науки України, директор Інституту української мови, Зелені свята, День злуки, Акт проголошення незалежності України, кінофільм «Тіні забутих предків», літопис «Повість врем’яних літ».

408. Об'єднайтеся в три групи. Складіть словниковий диктант на тему «Велика буква й лапки у власних назвах». Продиктуйте його учасникам інших груп.

409. Напишіть текст під диктування вчителя. Поясніть правопис власних назв.

Ужгород лежав за горами, тобто в казковій країні, бо кожна історія з місцем дії у казці починається словами «за горами, за лісами». Іноді - «за морями», але з цим також усе гаразд, якщо пригадати, що Карпати свого часу були дном моря. Подорож літаком до Ужгорода тривала не довше сорока п’яти хвилин. Пролітаючи над горами, можна було бачити й ліси. Так підтверджувалося припущення про казкову країну. Ми їхали в гості до друзів-гудаків з Нижнього Селища, і було кілька вільних годин, які ми вирішили присвятити Хустському замку (За А. Андруховичем).

410. Напишіть самодиктант «Екскурсія до краєзнавчого музею». Згадайте та запишіть слова й сполучення слів з орфограмою «Велика літера». Підкресліть ті слова, щодо написання яких у вас виникли сумніви.

411. Запишіть, уставте велику чи малу літеру, за потреби - лапки; поясніть правопис.

(П,п)роспект (М,м)иру, видавництво (В,в)есна, (В,в)олодимир (В,в)еликий, (Ч,ч)умацький (Ш,ш)лях, (Ю,ю)нона, (С,с)іверський (Д,д)онець, (X,х)ристиянство, (Г,г)азета (Л,л)ітературна (У,у)країна, (Р,р)енесанс, народи (П,п)івночі, (В,в)олинь, (Л,л)івобережжя, (К,к)урорти (П,Прикарпаття, (Б,б)уковина, (Д,д)есятинна (Ц,ц)ерква, магазин (К,к)нижковий (С,с)віт.

412. Прочитайте, запишіть правильно. Поясніть написання, у яких допущено помилки.

Верховна рада України, Сумські поля, вулиця Петра Сагайдачного, Софійський Собор, санаторій «Україна», Андріївський Узвіз, Фастівський район, цукерки пташине молоко, Хмельниччина, Петриківський розпис, організація Об’єднаних Націй, державний історичний музей.

Екологія слова Уживаймо правильно: Водохреще, Дністер, Черемош; приводить до позитивних результатів, але призводить до негативних наслідків.

413. Проаналізуйте свою навчальну діяльність на уроці й результати її. Пригадайте тексти, за якими ви сьогодні працювали на уроці. За якої умови здійсняться ваші мрії?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

414. За змістом кожного речення відгадайте назву з орфограмою «Велика літера». Запишіть правильно, усно поясніть написання.

1. Літературний твір українського письменника, перекладений 147 мовами світу. 2. Офіційна назва музею Івана Франка у Львові. 3. Псевдонім Павла Михайловича Губенка. 4. Єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, завданням якого є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України. 5. Фразеологізм, що означає «вразливе місце». 6. Неофіційна назва, що позначає історико-географічну частину, яка початково включала в себе центральні й північні області України; давній український географічний та історичний край, що визначається долиною річки Дніпро.

415. Життєвий приклад Богдана Гаврилишина, який розпочинав свою кар'єру, працюючи лісорубом та офіціантом у Канаді, і став науковцем зі світовим іменем - доктором економіки університету Женеви, почесним доктором у п'яти університетах Канади та України, - надихає глибше пізнавати себе й приділяти увагу самоосвіті. Перегляньте фільм про життя Б. Гаврилишина «Місія - свобода» (http:// bhfoundation.com.ua/hawrylyshyn/film.html). Напишіть есе-портрет «Борис Гаврилишин і його мрії».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити