Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 44. СКЛАДНІ ВИПАДКИ НАПИСАННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

472. Прочитайте речення й уявіть описане. Доповніть їх відомою вам інформацією про ці населені пункти України. Напишіть докладний переказ тексту.

Україна завжди славилася своїми унікальними куточками. Чудові гірські пейзажі з кришталевою мінеральною водою - це не всі переваги села Колочава в Закарпатті. Його протяжність більше сорока кілометрів, а отже це одне з найдовших сіл в Україні, крім цього, воно відоме як село десяти музеїв.

Поселення Бакота Кам’янець-Подільського району Хмельницької області була столицею Поділля, але в 1255 році татаро-монгольське іго село знищило. Згодом відновили, проте в 1981 році в процесі будівництва Новодністровської ГЕС населення було виселене, а місцевість затоплено.

Дземброня Верховинського району Івано-Франківської області - місце, де народжуються хмари. Це одне з найбільш високогірних сіл України. Лише за дві години з села можна піднятися на вершину гори Вухатий Камінь або ж гори Дземброня, звідки відкриваються неймовірні краєвиди Чорногірського хребта й навіть самої Говерли. У пошуках натхнення сюди приїжджали Василь Стефаник і Леся Українка. Кажуть, що мальовнича місцевість села надихнула Сергія Параджанова на зйомки культової кінострічки «Тіні забутих предків».

У загадковому Кам’яному Селі Житомирської області ніхто не живе. Це урочище розташоване на схід від села Рудня-Замисловецька Олевського району. Проте туристи часто навідуються до скам’янілого поселення, щоб дізнатися про історію його появи, побачити так званий Божий слід - невелике заглиблення в камені, яке, за легендою, зцілює від багатьох захворювань.

Підгірці Львівської області в минулому називали «галицьким Вер- салем». Головною окрасою його є Підгорецький замок (За матеріалами http://www.uamodna.com/).

473. Ознайомтеся з теоретичним матеріалом. Зверніть увагу на географічні назви в тексті вправи 472, поясніть правопис їх.

Окремо пишемо географічні назви:

а) що складаються з прикметника або порядкового числівника та іменника: Біла Церква, Давидів Брід, Залісся Перше, Західна Європа',

б) власні назви й номенклатурні родові назви: Кримський півострів, Фінська затока.

Разом пишемо:

• іменники, утворені від прикметника та іменника, з’єднаних сполучним голосним, і похідні від них прикметники: Білопілля, білопільський.

• утворені від числівника й іменника, з’єднаних сполучним голосним, а також похідні прикметники: П’ятиха́тки, Семиго́ри; п’ятиха́тківський, семигі́рський;

• з першою дієслівною частиною у формі наказового способу й похідні від них прикметники: Гуляйпо́ле, гуляйпі́льський;

• утворені від двох іменників, з’єднаних сполучним голосним, та похідні від них прикметники: Верболо́зи, Індокита́й, Страхолі́сся, верболо́зівський, індокита́йський;

• з другою частиною -город, -град, -піль, -поль; -абад, -акан, -бург, -ленд, -пілс, -таун, -шир, -штадт і похідні прикметники: Ольго0301чпіль, ольго́пільський;

• прикметникові форми від географічних назв, що складаються з якісного прикметника та іменника або відносного прикметника (без суфіксів -зьк-, -ськ-, -цьк) та іменника: білоцеркі́вський (від Бі́ла Це́рква), західноєвропе́йський (від За́хідна Євро́па).

Через дефіс пишемо:

а) що складаються з двох іменників (без сполучного голосного) або іменника й прикметника, й похідні: Пу́ща-Води́ця — пу́ща-води́цький; Ві́та-Пошто́ва — ві́та-пошто́вий;

б) що є поєднанням двох імен або імені й прізвища (прізвиська) за допомогою сполучного голосного й зі зміною форми другого компонента, а також похідні прикметники: Іва́но-Франкі0вськ — іва́но-франкі́вський, але Петропа́влівка;

в) що складаються з іншомовних елементів, а також похідні від них прикметники: Адди́с-Абе́ба, Буе́нос-А́йрес, адди́с-абе́бський, буе́нос а́йреський. Але назви з іншими компонентами -даг, -дар’я, -тау пишемо разом: Аюда́г, Сирдар’я́, амудар’ї́нський.

474. І. Прочитайте речення й уявіть описане. Прокоментуйте складні випадки правопису географічних назв.

1. Неподалік Нижнього Селища, що на Закарпатті, розташована унікальна й водночас єдина в Європі Долина нарцисів. 2. Гірське село Розтоцька Пастіль розкинулося в долині, де на висоті 320 метрів над рівнем моря зливаються русла Великого Потоку й лівої притоки річки Уж. 3. Стара дорога в бік Львовапролягла через останній населений пункт Закарпаття - село Верб’яж, у самісінькому центрі якого починається крутий підйом, що численними звивистими серпантинами прямує до Верецького перевалу, так званих воріт у Європу. 4. Назва села Берізки-Бершадські походить від розкішного березового гаю, що в давні часи підступав аж до самісіньких сільських околиць. 5. Село Кам’яногірка, що на Вінниччині, здавна славилося гончарством. 6. За переказами, назва села Михайло-Ганнівка Сумської області походить від імен його перших поселенців Михайла й Ганни Костенецьких. 7. Назву села Доброгостів виводять від слів «добре гостювати». 8. Посередині села Печихвости протікає річка Кам’янка, притока річки Західний Буг (3 інтернету).

II. Що вам відомо про село Дземброню Івано-Франківської області? Які села Черкащини ви знаєте?

475. Запишіть речення, прибравши скісну риску, поясніть правопис географічних назв.

1. Село Підмихайля Калуського району Івано/Франківської області розташоване між річкою Лімницею й лісовим масивом на крутому правому березі річкової долини. 2. На південному сході села Лісна/Слобідка бере початок річка Косачівка, права притока Добро/відки. 3. Гірське село Акре/шори - це пам’ятка культури, адже його ще не встигла зіпсувати цивілізація й люди тут живуть майже так само, як і сто років тому. 4. Високогірне озеро Несамовите, що розташоване у гірському масиві Чорно/гора, має містичну славу. 5. На правому березі річки Золота/Липа розкинулося мальовниче село Красно/пуща. 6. Саме Біле озеро дуже красиве: тут ви побачите унікальне поєднання болотних, озерних і лісових природних комплексів Західного/Полісся (3 інтернету).

476. Подані географічні назви напишіть відповідно до правил правопису, поділіть їх на групи: географічні назви, які пишуться а) разом; б) через дефіс; в) окремо.

Верхньо/дніпровських, Кам’янець/Подільський, Новгород/Сіверський, Західний/Буг, Рава/Руська, Улан/Уде, Давидів/Брід, Залісся/Перше, Біло/пілля, Старо/костянтинів, Лас/Вегас, Дво/річчя, Харків/Товарний, Буенос/Айрес, Усть/Каменогорськ, Санкт/Петербург, Атлантик/Сіті, Глинськ/Загора, Мало/Ярославець, Ла/Плата, Ясно/городка, Широкий/Яр, Повализька/Бистриця, Копай/городок, Крути/бороди, Гуляй/поле, Ла/Манш, Вест/Індія, Ла/Манш, Ріо/де/Жанейро, Лос/Анджелес, Па/де/Кале.

Екологія слова: Рада. Порада. Ці іменники взаємозамінні: моя рада (порада) — не гаяти часу. У термінології заміна не допускається: Верховна Рада; вчена рада тощо.

477. Проаналізуйте, на чому була зосереджена ваша увага й діяльність сьогодні. Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

478. І. Прочитайте текст про українського мандрівника й волонтера з Черкас, який побував на трьох континентах. Висловіть міркування щодо змісту тексту. Знайдіть більше інформації про мандрівника в інтернеті.

Матвій Цимбал починав із подорожей Україною, маючи в кишені всього вісім гривень, а сьогодні на його рахунку більше 25 країн Європи, Азії, Африки та Латинської Америки, Північної Америки. Із солідним мандрівним досвідом за плечима українець дійшов висновку, що Україна - чудова країна.

Матвій був у Кенії, Індії, Руанді, Танзанії, Уганді, Туреччині, Англії, Мексиці, Словаччині, Польщі, Іспанії, Гватемалі, Італії, Німеччині, Чехії, Естонії, Фінляндії, Індонезії, Малайзії, Греції, Австрії, Єгипті. «Усі, хто мріють подорожувати, але кажуть, що не мають змоги, просто шукають виправдань. Не треба одразу намагатися побувати в Сполучених Штатах», - зазначає Матвій. Мандрівникам-початківцям і тим, хто не наважується на перший крок, він радить переглянути мотиваційний ролик Шайи Лабафа «Just doit» (За матеріалами http://svitua.com.ua/).

II. Назвіть, у яких країнах побував мандрівник. Відшукайте на географічній карті й випишіть складні назви міст цих країн (не менше 15 назв).

479. Уявіть, що ви приїхали з екскурсії замком Паланок. Підготуйте й запишіть путівник або звіт про побачене. У пригоді вам буде корисною така інформація.

Компанія Google запустила оновлення сервісу Google Street View. «Перегляд вулиць» доступний не тільки для найбільших міст країни, але і в більш ніж 300 великих і маленьких населених пунктах України. Користувачі з усього світу тепер зможуть зробити віртуальну прогулянку українськими містами за допомогою 360-градусних панорамних знімків вулиць і визначних пам’яток. Відкрийте для себе невідому Україну, здійснивши віртуальну подорож (Джерело: Zaxid.net).

480. Прочитайте цікаві факти про Україну, допишіть декілька власних фактів, використовуючи складні географічні назви.

1. У Херсонській області знаходиться унікальний біосферний заповідник Асканія-Нова, який переміг у конкурсі «Сім природних чудес України». 2. Найбільшою низовиною є Українське Полісся, що займає крайню північно-західну та північну території України і є частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити