Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 51. РІД І ЧИСЛО ІМЕННИКІВ

Рід - постійна ознака іменника. Наприклад: жіночий рід: оказія, дивовижа, блакить, забаганка, бувальщина, левада, мисткиня; чоловічий: легіт, гонор, леґінь, серпанок, Данило, кетяг, крутіж; середній: літепло, дозвілля, роздолля, гасло, осоння, поле, видання; спільний: хлопчисько (такий, таке), ледащо (така, такий, таке), базікало (такий, така, таке), ручище (така, таке), морозище (такий, таке).

В українській мові до чоловічого роду належать слова: нежить, розпач, тунель, нежить, Сибір, кір, дріб, пил, степ, ступінь.

До жіночого роду: антресоль, бандероль, розкіш, ретуш.

Абрикос - абрикоса,

Зал - зала,

Жираф - жирафа,

Оазис - оаза,

банкнот - банкнота,

змій - змія,

клавіш - клавіша,

пантофель - пантофля,

вольєр - вольєра,

кахель - кахля,

ковил - ковила,

парасоль - парасоля,

покуть - покуття.

птах - птаха.

плацкарт - плацкарта.

сусід - сусіда.

Ці слова не варто плутати з тими, у яких закінчення змінює значення:

Адрес - адреса; віл - віла (русалка), вольт - вольта (тканина); девіз (гасло) - девіза (вексель, чек), жовтобрюх (змія) - жовтобрюха (пташка), криз (медичний термін) - криза, меліс (сорт цукру) - меліса (рослина), округ (територіальна одиниця) - округа (навколишня місцина).

В офіційному, публіцистичному й розмовному стилях активізувалися іменники-назви посад, професій, звань: прем’єрка, завідувачка, директорка, професорка, президентка, доповідачка, лікарка, редакторка, продавчиня, кравчиня, мисткиня та ін. Однак багато іменників чоловічого роду - назв за професією, званням, посадою тощо - не мають паралельних форм жіночого роду: анестезіолог, менеджер, столяр, металург, нотаріус, мовознавець, арбітр, ректор, мер та ін.

Іноді лексичні значення спільнокореневих слів - назв осіб чоловічої та жіночої статі не збігаються, наприклад: друкар - друкарка, машиніст - машиністка.

Ненормативними є утворення з суфіксами -ис, -ш: професорша, прокурорша, директриса.

532. Розгляньте таблицю з прикладами, за якими відтворіть правила визначення роду невідмінюваних іменників іншомовного походження:

1.

Таксі, інтерв’ю, пюре, ложе, дежавю, дербі, дефіле, ноу-хау, мілітарі, лобі.

4.

Капрі (острів), Чилі (країна), Екзюпері (письменник), Юманіте (газета), Тбілісі (газета), Онтаріо (озеро).

2.

Міс, місіс, леді, маестро, портьє, міледі, мадам, кабальєро, денді.

5.

Комроти, ОУН, ЗНО, РНБО.

3.

Поні, колібрі, какаду, кенгуру, гризлі, жако, зебу, ему, фламінго, сапажу.

6.

Авеню (вулиця), бере (груша), сулугуні (сир), кольрабі (капуста), івасі (риба).

533. Поміркуйте й дайте відповіді на запитання:

1. Якого роду іменники аваренго, каберне, арараті, бахтіорі, тарнау (назви сортів винограду)?

2. Чи одного роду слова боржомі, барбекю, кольрабі, салямі й сулугунії

3. Якого роду іменники ківі, боа, бієнале, кеш'ю, каберне, аліготе, сопрано, контральто?

4. Звірте свої відповіді за таблицею, уміщеною в додатку 14.

534. Запишіть слова. Визначте рід і значення. Назвіть ті пари, що мають однакове лексичне значення і є прикладом паралельних родових форм, а також ті, що відрізняються і лексичним значенням, і родовою ознакою. Складіть із двома парами слів словосполучення.

Пар - пара, плацкарт - плацкарта, лангуст - лангуста, вольт - вольта, девіз - девіза, кар’єр - кар’єра, клавіш - клавіша, африкат - африката, меліс - меліса, мотузок - мотузка, задум - задума, перифраз - перифраза, кар’єр - кар’єра, рік - ріка, спазм - спазма.

535. Об'єднайтеся в пари. Уявіть ситуацію: спілкування журналіста (журналістки) із працівником (працівницею) служби зайнятості населення. Побудуйте діалог про популярні професії в запитах роботодавців. Уживайте якомога більше іменників на позначення осіб чоловічої та жіночої статі за професією.

536. Прочитайте й запишіть слова. Скажіть, як саме потрібно визначити рід кожного іменника. Назвіть слова, що викликають у вас приємні асоціації. Складіть по двоє речень із будь-якими двома словами, що мають подвійний рід.

Левада, фестиваль, староста, капучино, аташе, полин, манго, аерозоль, Біблія, шампунь, гель, емаль, туш, бандероль, рояль, желе, фланель, купіль, фальш, бідолаха, Кіліманджаро, шульга, клавіш, клавіша, папараці, розкіш, каніфоль, лікарка, тюль, мігрень, ваніль, папороть, веселка, осоння, ескімо.

537. Запишіть речення, розкривши дужки й поставивши слово з дужок у відповідну контекстові граматичну форму. Обґрунтуйте свій вибір.

1. На берегах неймовірно (красивий) Онтаріо розташовані великі міста й порти: Торонто, Гамільтон, Кінгстон (Канада), Рочестер (США). 2. Целле, місто в Нижній Саксонії, насамперед (цікавий) любителям фахверкової* архітектури. 3. (Австралійський сумчастий) кузу живе переважно на деревах. 4. Від самого Парижа й аж до (сонячний) Санарі-сюр-Мер, міста на Лазурному березі, на нас чекають красиві, пронизані любов’ю і світлом історії, дещо сентиментальні й дуже щирі розмови (В. Макарик). 5. Мандрівників неймовірно (вразити) Нікарагуа, єдине в світі прісноводне озеро, у якому водиться океанічна риба. 6. Саме після появи фільму «Грек Зорба» на телеекранах сиртакі (стати) невід’ємним символом Греції й найпопулярнішим танцем світу. 7. Традиційно матеріал для (індійський) сарі залежав від соціального й матеріального стану жінки. Сарі щедро прикрашають вишивкою, золотими нитками, камінцями й бісером. (Білий) сарі носять жінки, що втратили своїх чоловіків. (Жовтий) - молоді мами, а (червоний) сарі жінки вдягають на своє весілля (3 інтернету).

Екологія слова: Розгорнути (а не відкрити) книжку, відмикати (а не відкривати) двері ключем, давати (а не відкривати) зелену вулицю, показувати правду, виводити з омани (а не відкривати очі комусь на щось), розпочинати (починати) (а не відкривати) сезон.

За граматичною ознакою числа виділяють три групи іменників: 1) ті, що мають форму однини і множини; 2) ті, що вживаються тільки в однині; 3) ті, що вживаються тільки в множині.

Засобами вираження числа в іменниках можуть бути закінчення (лелека, лелеки); синтаксичні зв’язки з іншими словами (росяний ранок, росяними ранками); суфікси (небо - небеса; радість - радощі); наголос (моря - моря).

538. Запитання й завдання:

1. Пригадайте групи іменників, що вживаються лише в однині чи лише в множині? Наведіть приклади.

2. Розгляньте матеріали додатків 15 і 16, доповніть пропущені групи.

539. Запишіть слова. З'ясуйте, що вони означають і яку країну репрезентують. Складіть із кожним словом словосполучення таким чином, щоб дібране слово вказувало на рід.

Сакартвело, Сухумі, Бакуріані, Ушгулі, «Чакруло», тамада, хінкалі, «Боржомі», хачапурі, ларі, харчо, Сакварелідзе, хорумі, Піросманішвілі, мцваді.

540. Прочитайте речення. Випишіть із них іменники. На прикладі їх розкажіть про число іменників. Яке з речень справило на вас найсильніше враження?

1. Синевир - культове для туристів місце, адже сюди приходять піші мандрівники з наплічниками й наметами, їдуть на авто й автобусах, щоб помилуватися красою Морського Ока (3 інтернету). 2. Уявіть собі, як запаморочливо пахне море, коли заходить сонце, як дзвенить повітря в горах чи плавиться пісок у пустелі, як у непролазних джунглях співають дивні птахи, а в глибинах океанів, серед різнобарв’я коралів, ростуть перлини (А. Почекутова). 3. На острові Аогашіма, що в Філіппінському морі, розташоване село, назване найхоробрішим у світі; уся його принадність у тому, що люди тут живуть у центрі вулканічного кратера. 4. Світ - це книжка, і той, хто не подорожує, читає лиш одну її сторінку (Св. Августин).

541. Об'єднайтеся в групи. Продумайте й визначтеся з маршрутом вашої мандрівки. По черзі діліться враженнями від подорожі. У реченнях мають бути множинні іменники чи такі, що вживаються лише в однині, а також іменники-назви мешканців відвіданих міст.

542. Проаналізуйте за обраною схемою свою роботу на уроці.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

543. Прочитайте уривок тексту. Про що тут ідеться? Дізнайтеся більше про вітер, його різновиди й підготуйте розповідь, а цей уривок візьміть за початок. Визначте рід іменників.

У кожного народу його називають по-своєму. Напевно, жодна стихія не зможе похвалитися такою кількістю оригінальних назв: козяча борода, кур’єр, косоокий Боб, небіжчик, вітер змін. Кавуновий вітер дме на кавуни Егейського узбережжя. Доктором називають річний легкий свіжий бриз. Бабин вітер - це слабенький потік повітря на Камчатці, на якому жінки (баби) сушать білизну. Небіжчик - вітер на о. Селігер, що дме на схід.

Виявляється, вітер має свій день, свято, яке відзначають 15 червня (З інтернету).

544. І. Прочитайте уривок із твору Дзвінки Матіяш. Визначте рід і число іменників.

А чи плануєте свою мандрівку ви?

У середині червня Капітоліна поїхала зі своїм татом до Грузії. Вони будуть там аж до кінця канікул. Вона збирається вчити грузинську мову, відвідувати музеї, щодня робити записи у щоденнику, писати мені й Поліні довгі мейли - якщо не щодня, то принаймні через день (Дз. Матіяш).

II. Напишіть розгорнутий план мандрівки під час літніх канікул у Карпати.

545. Що вам відомо про тревелоги? Повірте, це захопливо! Знайдіть інформацію про це в інтернеті й підготуйте цікаву розповідь, в основі якої має бути інтрига.

Довідка: Зверніть увагу на тревелоги М. Кідрука, О. Памука, М. Римар та інших письменників.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити