Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 53. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ II ВІДМІНИ

560. Об'єднайтеся в групи. Дайте відповіді на запитання й виконайте завдання:

561. Розгляньте таблицю. Сформулюйте правила творення форм давального відмінка.

Давальний відмінок

с. р.

-у,

-у (тверда і мішана групи)

Неба, явищу, горищу: місту і містові:

-ю (м’яка група)

роздоллю, осонню; серцю і серцеві;

ч. р.

-у в іменників із суфіксами -ів (їв), -ов, -ев (єв), -ин, -ін (їн)

Каневу, Києву, Колгуєву, Нетішину, Пирятину, Ладижину, рову, острову;

ч. р.

-ові

(тверда група)

внукові, будинкові, відмінкові, Назарові;

-еві

(мішана і м’яка групи)

сіячеві, журавлеві, велетневі;

-єві

(м’яка група після голосного й апострофа)

Сергієві, солов’єві, носієві.

Ці ж іменники набувають закінчення -у (-ю): будинку, відмінку та ін.

Паралельні закінчення -ові ( у) мають також іменники середнього роду із суфіксом -к-, що означають назви малих істот: немовляткові - немовлятку.

Мовознавці радять у вживанні іменників назв істот надавати перевагу закінченням -ові, -еві -єві. Але, щоб уникнути тавтології закінчень уживати так: добродієві водію; Тарасові Григоровичу; Симоненкові Василю.

562. Поставте й запишіть іменники у формі давального відмінка.

Гайсин, хліб, рух, Немирів, сонце, оберіг, межигір’я, Тульчин, цвях, бук, жайворонок, Козятин, гриб, Хорошів, кінь, Брусилів, Аркадій, дід, друг Андрій, стовп, Богодухів, Зміїв, поліття, цвіт, добро, сад.

563. І. Прочитайте текст. Випишіть іменники II відміни. Чи є в тексті іменники, що не належать до жодної з відмін? Назвіть їх. Відповідь обґрунтуйте.

Інтернет, чати, віртуальні щоденники, соціальні мережі стали прикметою сучасності. Сьогодні там проводять час не лише активні й «просунуті». У віртуальних мережах вирує своє життя - люди спілкуються, зустрічаються, закохуються, сваряться, висловлюють свої думки, завантажують світлини, відео тощо.

Соціальні мережі, звісно, мають чимало позитивного. У них можна знайти однокласників чи знайомих, із якими обірвався зв’язок, чи, здавалося б, безнадійно втрачених родичів.

Одразу після реєстрації в соцмережі людина відчуває легку ейфорію - стільки друзів одразу! Подейкують, що соцмережі декому замінили сеанси психотерапії, вивівши людину з депресійного стану. Однак не варто все це ідеалізувати (За Р. Гнатюк).

II. А як ви ставитеся до соцмереж? Поміркуйте й доберіть по 3 аргументи про користь і шкідливість, небезпеку соцмереж.

У місцевому відмінку:

1) безсуфіксні іменники чоловічого роду можуть мати паралельні закінчення: у гаю - у гаї; у краю - у краї;

2) іменникики з прийменником по можуть мати паралельні закінчення: по Дніпру - по Дніпрі, по селу - по селі.

В орудному відмінку:

Іменники середнього роду око і плече у множині мають закінчення -има: очима, плечима.

Примітка

Іменники (назви побутових предметів) у знахідному відмінку можуть мати паралельні форми з родовим або називним: посадив дуба й дуб; написав листа й лист; поклав олівця й олівець.

564. Прочитайте речення. Яку інформацію щодо соціальних контактів містять вони? Що сприяє налагодженню стосунків, а що породжує конфлікти? Чого варто уникати? Як ви розумієте суть цінностей, про які йдеться в третьому реченні?

1. Найбільший гріх у ставленні до ближнього не ненависть, а байдужість (Б. Шоу). 2. Хочемо ми того чи ні, але в нашому житті навряд чи вдасться відшукати моменти, коли ми не залежимо від інших. Тому не варто дивуватися, що й людське щастя - це результат наших взаємин із довкіллям (Далай-лама). 3. Є лише дві цінності, які ми можемо передати своїм дітям. Одна з них - коріння, інша - крила (Іван Павло II). 4. Час, проведений з іншими людьми, створює теплу, невимушену, дружню, близьку й комфортну атмосферу гостинності й затишку (М. Вікінг).

565. Випишіть іменники II відміни, усно поставте їх у формі давального й місцевого відмінків однини. Доберіть самостійно по 5 іменників чоловічого роду, що в називному відмінку множини матимуть закінчення - і та -и.

566. Спілкування - одна з основних форм людської взаємодії, суттєва ознака життєдіяльності людини. Однак спілкування з незнайомими людьми нерідко таїть у собі небезпеку. Прочитайте текст у таблиці. Перекажіть його. Правильно вживайте відмінкові закінчення іменників.

567. І. Розв'язанню багатьох життєвих проблем сприяє соціальна взаємодія: вчасно запропонована ідея, звичайне запитання «Яким був твій день сьогодні?», публічна підтримка й захист, співчуття й розуміння. Прочитайте уривки з текстів. Які з них містять проблему? Сформулюйте її, запропонуйте спосіб розв'язання. Продовжіть діалог, що почався із простого запитання «Як минув твій день?». Виділені іменники поставте усно у формі давального й орудного відмінків однини.

1. Щороку в липні Мар’яна їздила на море. Але раптова життєва криза зруйнувала всі її плани, і для дівчини не знайшлося кращого місця…

2. Юстина страшенно любила снідати під яблунями в саду, пити цикорієвий напій зі згущеним молоком із глиняного горнятка ручної роботи. Юстина дуже шкодувала, що вранці не можна було спостерігати за світанковим рожево-червоним сонцем. Потім Юстина тихо запитувала:

- Як минув твій день?

(Н. Гербіш).

3. Єву не звали Євою. У паспорті було записано інакше. Вона завжди соромилась свого імені, особливо в школі, де її люто дражнили (І. Роздобудько).

II. Чи часто запитують вас про те, як день минув? А чи ставите таке запитання ви кому-небудь? Про що воно свідчить?

Вибираємо варіанти відмови

У разі сумнівних пропозицій, що можуть вам зашкодити, обирайте тактику відмови:

1. Переведення розмови в несерйозну тональність. Пожартуйте. Розкажіть анекдот. Іронічно коментуйте наполегливість співрозмовника.

2. Зазначення причини відмови (заготуйте багато варіантів відмови на небажані пропозиції): «У мене немає грошей», «У мене це вже є», «Я не користуюся цим», «У мене алергія на…», «Я поспішаю на тренування», «Я приймаю ліки», «Я це вже пробував/пробувала, мені не сподобалося, «Я ходжу до іншої церкви», «У мене є хлопець/дівчина», «Я погано себе почуваю», «Мій лікар мені заборонив…», «Я прочитав/ прочитала, що…», «Так складаються обставини», «Це неможливо з низки причин», «Це особисте», «Я тебе прекрасно розумію, ти хочеш мені добра, але…». Застосуйте метод «Заїждженої платівки»: знову й знову повторюйте один і той аргумент.

3. Постарайтеся виграти час, навіть якщо вас уже майже дотиснули, умовили: «Мені потрібно ще раз подумати», «Я маю зателефонувати», «Я повинна порадитися з..», «Мені потрібно терміново піти», «Я зовсім забув/забула про важливу зустріч», «Мене терміново викликають», «Я це обміркую», «Зустрінемося іншим разом», «Повернемося до розмови згодом, я маю порадитися».

4. Якщо пропозиція містить серйозну загрозу вашій безпеці, не пояснюйте жодних причин, не ведіть тривалу розмову, скажіть: «А чому саме я?», «А навіщо вам це потрібно?», «Ти всім це пропонуєш?», «Чому я маю вас слухати?», «Я зараз покличу на допомогу», «Ви тільки послухайте, що мені пропонують!». Відійдіть у людне безпечне місце.

5. Якщо у вас виникла підозра, що вас піддають гіпнозу, терміново перервіть зоровий контакт, не дивіться такому співрозмовникові в очі. Забудьте про правила пристойності й просто втікайте. Навіть не допускайте думки, що ви належите до того «особливого» типу людей, які не піддаються гіпнозу (М. Кириленко).

568. І. Прочитайте слова. Що вони означають? Які назви добре відомі вам? Випишіть іменники II відміни. Усно поставте їх у формі знахідного й місцевого відмінків однини.

1. Горицвіт, аконіт, арніка, астрагал, безсмертки, болиголов, буквиця, вербозілля, вороняче око, гірчак, гравілат, буркун, нетреба, дягель, горлянка.

2. Ареал, біологічний годинник, вичерпні ресурси, водойма, гігієна, гілея, глобальна екологія, дампінг, екологічні проблеми, екополіс, заліснення, захоронення, кліф, левада, магнітні бурі.

3. Автостоп, англійський сніданок, балунінг, бронювання, віза, дайвінг, екологічні стежки, зелена карта, кантрі-туризм, курортний збір, митна декларація, мотель, спелеотуризм, чартерний рейс.

II. У разі, якщо слова незнайомі, тлумачення їх знайдіть за цими покликаннями: http://evrika.if.ua/740/; http://www.geograf.com.ua/glossary/termini-z-galuzi-turizmu- tа-rekreatsiji/page2. Чи потрібно нам знати ці назви й уявляти, що вони називають?

569. За обраною схемою проаналізуйте результати своєї освітньої діяльності. Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

570. Напишіть есе на тему «Мій світ». Розкажіть, що привабливого є у вашому світі. Який у ньому ранок? Яке вранішнє сонце? Яке небо? Чи помічаєте ви краплинки роси на травах і листі? Чи чуєте шум дощу й шелест вітру? Що бачите в очах людей, які поруч?

571. Підготуйте письмову розповідь про улюблені соцмережі. Обґрунтуйте свій вибір і переконайте в користі перебування там. Виділіть іменники II відміни, визначте відмінок.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити