Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 54. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ II ВІДМІНИ

572. Уявіть слово «добро». Із чим насамперед воно асоціюється? Відтворіть і відчуйте це слово: яке воно на смак і дотик, якого кольору, який аромат йому пасує? Доберіть до нього й запишіть спільнокореневі іменники чоловічого роду.

573. Прочитайте слова з рубрики «Слово дня». Чи вписуються вони в тему добра? Обґрунтуйте свою думку. Як ви розумієте суть епіграфів уроку?

574. І. Запишіть речення, що є коментарем до світлин з інтернету. Яким словом можна об'єднати їх в одну назву? Замість крапок поставте закінчення й поясніть правильність їх.

1. Маленька дівчинка витирає сльози чоловік.. з екран.. телевізор… 2. Малюки вперше зустрілися в аеропорт.. й вирішили обійнятися. 3. Морський піхотинець біжить марафон разом з хлопчик.., який відбився від своєї групи. 4. 84-річна бабуся соромилася ходити в нічній сорочці по госпітал.., тоді її внук теж одягнув піжаму. 5. Працівники клінінгової* компанії вбралися в супергероїв, щоб порадувати пацієнт., дитячої лікарні. 6. Раз на тиждень перукар доглядає за волосс.. безхатьків: стриже й робить їм зачіски. 7. Серфери почули плач маленького кит.. й поспішили йому на допомогу. 8. Літній джентльмен навчає юнак., зав’язувати краватку. /http://blyskavka.top/16- fotohrafii-pislia-perehliadu-iakykh-іаkуkh-khochetsia-robyty-liudiam/2/).

II. Запитання й завдання:

1. З якими відмінковими закінченнями іменників II відміни виникає найбільше труднощів?

2. Пригадайте правила вживання закінчень -а (-я), -у (-ю) іменників чоловічого роду в родовому відмінку.

3. Усі іменники чоловічого роду запишіть у формі родового відмінка однини.

575. Прочитайте речення. Доберіть закінчення замість крапок й обґрунтуйте його правилом.

1. Зліва промайнула табличка, на якій мала би бути назва населеного пункт.., але літери заліпив сніг. 2. Сьогодні день народження нашого друг.. 3. З балкон., видно море. 4. По шибках витонченими змійками стікали струмочки дощ.. 5. Із кухні долинав приглушений звук футбольного матч.. 6. За вікном потяг.. починає сипати сніг, і уява розцяцьковує кожну сніжинку, даруючи їй ім’я. 7. Сонечко піднімалося з-за пагорб.. - вже сильне, кругле, яскраве. 8. Пухка пінка, наче хмаринки із запахом гіркого шоколад.., гіркувато-солодка кава з яблучним струдлем смакували чудово. 9. Різкий звук старого будильник.. заповнив кімнату світанковим промінням. 10. Куди б ми не зайшли - усюди лунає щира й свіжа музика, і навіть деякі лавочки на вулицях виграють вишукані мелодії Шопен… 11. Я приїжджаю до Франківськ.. доволі пізно, коли вечір уже згорбився над містом, затуляючи собою сонце від перехожих. 12. Та от коли немає настр.., а особливо коли дощ і за вікном похмуро, перечитування цих рядків неймовірно зігрівало, додавало позитив.. й обов’язково викликало усмішку (Н. Гербіш).

576. Прочитайте правила, запишіть слова в родовому відмінку, поясніть вибір закінчення.

image1

577. Як правильно вжити: стола чи столу; моста чи мосту; каменя чи каменю? Кличний відмінок іменників чоловічого роду

•іменники твердої групи (із суфіксами -ик, -ок, -к): імениннику, синку; однокласнику;

•іншомовні імена з основою на г, к, х: Джеку, Жаку;

•іменники мішаної групи з основою на шиплячий приголосний (крім ж): слухачу,

•іменники діду, сину, тату;

• іменники м’якої групи: Віталію, Василю краю, розмаю, місяцю, деревію;

•безсуфіксні іменники твердої групи, іменники м’якої групи із суфіксом -ець: Богдане, голубе, орле, кравче; хлопче, женче;

• іменники мішаної групи, зокрема власні назви з основою на ж, ч, ш, дж: чумаче, козаче, Дороше;

•загальні назви з основою на р, ж: директоре, стороже, школяре, друже.

578. Розгляньте таблицю, пригадайте правила творення форми кличного відмінка. Запишіть речення, поставивши слова з дужок у кличному відмінку, поясніть.

1. (Квітникар), прошу, загорніть мені жмуток весни в шурхотливу газету! 2. (Вітер), передай роси дрібне намисто, згусток неба - чистий, мов топаз! Хай їй буде світло і врочисто на душі у цей квітневий час. 3. Поважний (жовтень), (пан) мій ласкавий, як личить вам оливковий наряд! 4. О (час), пригальмуй на хвильку біг і блискавично не лети повз мене! 5. (Дід-дід), лавка захолола, зачекалась в затінку на вас… Журна вишня схлипує спроквола* під скрипучий вітру контрабас. 6. Мій мирний (народ), ти зроду війни не жадав і ласим не був на чуже, бо свого мав доволі. 7. Не бийся так у шибку, (сніговій), не огортай трояндові кущі (Н. Данилюк).

579. Прочитайте речення. Доберіть іменники - назви (за ознакою родинних або інших стосунків) чи імена близьких або знайомих вам людей - і використайте їх у ролі звертання для кожного речення.

1. Налаштовуй себе на красу, на любов і на диво, хай тебе не зламають підступні зневіра і страх… 2. Озирнися довкола: як сонячно, легко, красиво -і у світлому храмі природи, і в тебе в думках! 3. Тримай душі віконечко відкритим новому дню і посмішці новій! 4. І набирайся міці і наснаги, як срібна річка сили поміж гір. 5. Ти не сумуй, що віхола патлата порозкидала жменями руно, ще буде в небі райдуга строката, бузкова хвиля пирсне у вікно. 6. Яке ж то щастя просто знати Вас - глибин космічних зоряна Людино! 7. Перечекай негоду дощову - ану всміхнеться сонце променисте! (Н. Данилюк).

Екологія слова: Надаваймо перевагу своїм словам: розпізнавання (а не авторизація), мереживний (а не ажурний), злагода (а не гармонія), славень (а не гімн) ,винагорода (а не гонорар), словничок (а не глосарій), пірнання (а не дайвінг), смаколик (а не десерт), розпізнавання (а не ідентифікація).

580. І. Прочитайте за ролями уривок із оповідання. Яке враження у вас від прочитаного? Чи так багато зусиль потрібно, щоб дарувати людям радість і робити добро?

Коли вона вийшла на вулицю, на хвильку обімліла: небо плакало, струмочки води збігали в калюжі, перехожі поспішали сховатися. Сновигали парасольки з ногами. Сіро-хмуро. Холодно-непривітно.

Аж раптом сталося щось незрозуміле. І дощ ніби йшов собі далі, як і раніше, але в неї над головою з’явилося сонце! Перестало крапати на волосся й стало яскраво-затишно! Вона поглянула вгору й побачила велику красиву, жовту-жовту, аж гарячу, парасольку, яку тримав над її головою якийсь симпатичний юнак!

Це було так несподівано й приємно, що стало тепліше!

- Я вам дуже вдячна! Ваша парасолька така яскрава й затишна!

- Спеціально купував таку, щоби краще було уникати осінніх депресій! - усміхнувся у відповідь хлопець, показавши ямочки на щоках.

- Так, це чудова ідея - ідеш собі під дощем, а над тобою справжнє сонце. Треба й собі придбати таку!

- Ні-ні! Вам потрібна блакитна парасолька!

- Це чому ж? - здивовано глянула на нього.

- Тому, що вам потрібне НЕБО. Ви самі - СОНЦЕ. Ваші веснянки - це теж маленькі сонечка. А Сонечку в оточення потрібно Небо (В. Пожарська).

II. Запитання й завдання:

1. Назвіть слова, що створюють пригнічений настрій.

2. Які прийоми використав юнак для поліпшення настрою?

3. Чи доводилося вам рятувати когось від поганого настрою? Поділіться досвідом.

4. Чи є у тексті комплімент? Прочитайте його. Обміняйтеся компліментами один з одним, з учителем.

5. Змініть текст, додавши в нього звертання.

6. Назвіть іменники другої відміни. Випишіть їх і доберіть до кожного епітети.

581. Проаналізуйте свою роботу на уроці за обраною схемою.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

582. Напишіть близькій людині (другові, подрузі, братові, сестрі чи ін.) електронного листа, у якому привітайте зі святом чи важливою подією. Не забувайте про звертання.

583. Доберіть кілька новин про добрі вчинки, розкажіть про них, додавши власний коментар.

584. Випишіть зі словника чи з художнього тексту сімнадцять іменників чоловічогороду II відміни, поставте їх у формі родового й кличного відмінків.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити