Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 55. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ III ВІДМІНИ

image2

585. Що означає слово тяглість? Чи доводилося вам його чути, вживати? Прочитайте речення, поясніть зміст його. Усно провідміняйте цей іменник. Наведіть 3-4 приклади іменників, що відмінюються так само. Чим відрізняються форми іменників тяглість і суть в орудному відмінку? У разі потреби скористайтеся таблицею, що в додатку 18.

1. Тяглість традицій визначила шлях латвійської дипломатії після відновлення незалежності (Л. Пилип). 2. Безперечно, Іван Малкович - один із тих, завдяки кому зберігається тяглість в українській літературі (Т. Терен).

586. Прочитайте епіграфи. Поясніть, як ви розумієте зміст їх. Чи поділяєте ці думки? Погортайте сторінки вашого річного календаря. Чи є в них місце любові? У чому багатогранність любові? Що для вас означають вислови жити з любов'ю, робити з любов'ю, дарувати любов, оберігати любов? Запишіть речення. Упродовж уроку завершіть їх.

1. Кожен день мій починається з того, що… 2. Я хочу, щоб кожен день мій починався з… 3. Своє завтра я почну з того, що…

587. І. Прочитайте й виконайте завдання. Додайте також прикметники й дієслова.

image3

II. Бесіда:

1. Поміркуйте над тим, що людині властиво любити.

2. Який би вигляд мав світ, якби в ньому не було любові?

3. Кажуть, любов спроможна творити дива. Наведіть аргументи, що підтверджують чи спростовують ці слова.

4. Якими словами можна виразити свою любов?

5. Які вчинки наочно свідчать про любов?

588. Прочитайте речення. Випишіть іменники IIIвідміни. Поставте їх у формі орудного відмінка. Виділені іменники усно поставте у форму родового відмінка однини.

1. Любов - це єдина з відомих мені речей, яка дає одночасно і ціль, і мотивацію, і засоби для здобуття цієї цілі (Ю. Іздрик). 2. Я давно помітила, що, коли любиш місто, то воно неодмінно відповідатиме тобі взаємністю (Н. Гербіш). 3. Та чи збагнеш ти істину премудру: там, де є фальш, там виросте полин і у гірчаву виллється отруту. 4. Листами, есемесками, дзвінками, то поштою, то в далеч по дротах скорочуємо відстань поміж нами і забуття розвіюємо прах. 5. Вишні розквітли - такі безборонні, сиплють в мої захололі долоні цвіту п’янкого рясну заметіль. 6. Затягнулась пам’ять павутинкою, до замків ключів не підбереш, осінь пахне солодко з гірчинкою - кардамонно-цитрусовий фреш. 6. Терпкі грушки, обтяжені плодами, п’ють молоком розбавлену блакить (Н. Данилюк). 7. Любов - хороша річ і цінність. Закоханість - те, на що кожен має бути спроможним. Без любові людина неповна. їй чогось бракує (Т. Айраксинен).

589. Доберіть і запишіть троє запитань, відповідаючи на які потрібно вжити іменник IIIвідміни в орудному відмінку.

590. Об'єднайтеся в групи. Прочитайте тексти, визначте типи мовлення. Яка тема їх об'єднує? Оберіть один із текстів і виконайте завдання. Знайдіть речення, ілюстрацією до яких є світлина. Які світлини дібрали б ви для цих текстів?

1. Мені завжди було дивно (хоча знаю, що це слово не найкраще тут пасує, але не знаю того, найвідповіднішого), звідки у світі береться вся ця любов. Звідки її так багато, скажімо, в мистецтві. Як стається, що, знаючи тільки художній твір, - книжку, картину, мелодію, пісню, - ми часто говоримо, що любимо тих, хто їх створив. Говоримо про своїх улюблених письменників, художників, композиторів, філософів. Або ще інакше: часом навіть немає твору, знаємо тільки життя особи - і також за це любимо… Ми радіємо, коли наші вподобання збігаються. Нам приємно такою любов’ю ділитися. Вона не ревнива. Вона щедра й усміхнена. Ми би тішились, якби вона розцвіла ще в комусь, окрім нас (Дз. Матіяш).

Запитання й завдання:

1. Про яку любов іде мова?

2. Доберіть ключові слова, що визначають суть цього почуття.

3. Хто ваш улюблений письменник, митець? Чому?

4. Доберіть до слів із тексту (де це можливо) спільнокореневі іменники IIIвідміни, усно поставте їх в орудному й місцевому відмінках.

5. Поясніть написання «не» з виділеними словами.

2. Люблю, коли після дощу влітку повітря пахне свіжістю й гарячим асфальтом. Люблю, коли в поштовій скриньці знаходжу листа. Несподівано. Люблю чорний шоколад. Вишуканий. Гіркувато-солодкий. Люблю книжки: гортати їх, сторінка за сторінкою, вдихати ні з чим незрівнянний аромат** паперу, літер, мудрості. Люблю, коли за вікном негода, а вдома затишно** й тепло. Люблю м’які кошлаті шкарпетки. Вони трепетно зігрівають кожен пальчик узимку. Люблю яскраві жовті тюльпани. У них ховається сонце. І весна. Люблю щедриків. І світанок. Коли над луками панує туман, а повітря тремтить від ранкової свіжості. Люблю мармелад, синє** небо в білих хмаринках, пухнасті зворушливі кульбабки, барвисту веселку**! Люблю життя! (Слава Світова).

Запитання й завдання:

1. З'ясуйте, які значення має дієслово «любити».

2. Які з них розкриваються в цьому тексті?

3. Поділіться критеріями, що визначають вашу любов до життя.

4. Випишіть іменники IIIвідміни. Чи є в тексті слова, від яких можна утворити іменники IIIвідміни? Якщо так, то утворіть і поставте їх в орудному й родовому відмінках.

5. Поясніть вимову виділених слів.

3. Місто-казка… Місто-мелодія… Кожен, хто хоч раз побував тут, не втратить віру в диво. Львів дарує здатність бачити прекрасне в простому: в ранковому сонці, яке щойно прокинулося й розплющує замружені оченята назустріч новим пригодам; у подиху вітру, що пронизує душу й розповідає свою історію про втрачене й знайдене, бажане й реальне; у цвітінні відроджених дерев, їхній аромат** манить, зачаровує, змушує поринути в найпотаємніші закутки власної душі; в заході сонця, який довершує картину ще одного дня, підсумовує чиїсь успіхи; в нічному місті, що відкриває свої таємниці лише найбільшим відчайдухам**; в усмішці дитини, чи не найщирішій, бо діти прагнуть осягнути таїну світу й уміють дарувати щастя своїми вогниками в маленьких зіницях.

Львів відроджує душу з попелу, зміцнює й уселяє надію. Зриває маски й оголює сутність, змушує згадати тих, хто дарує теплоту й радість, і подякувати, що вони є. Уперше, коли Марта потрапила до Королівства Лева, то навіть не уявляла, що ця подорож** назавжди змінить її (Н. Гербіш).

image4

м. Львів

Запитання й завдання:

1. Про яку любов ідеться в тексті?

2. Що означають прикладки «казка» й «мелодія»?

3. Чи вмієте ви бачити прекрасне в простому? Поділіться.

4. Яке місто (село) є вашим улюбленим? Чому?

5. Випишіть іменники III відміни. Чи є в тексті слова, від яких можна утворити іменники III відміни? Якщо так, то утворіть і поясніть закінчення кличного відмінка.

6. Поясніть закінчення виділених слів.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

591. Напишіть есе на одну з тем: «Прекрасне в простому», «Чари осені (зими, весни)».

592. Напишіть електронного листа рідній людині, у якому розкажіть проте, як ви любите її.

593. Випишіть із художнього твору 15 словосполучень з іменниками II відміни чоловічого роду. Поставте їх у родовому відмінку.

594. Запишіть речення. Виділіть у них іменники III відміни. Усно поставте їх в орудному й місцевому відмінках.

1. Журавлі замережили просинь і шипшини патлаті кущі. 2. Сипле ранок бісер на отави, кришталем намисто мерехтить, край городу мальви, наче пави, п’ють дощем розбавлену блакить. 3. Не граю я чужу наївну роль, а щирим серцем серджусь і радію (О. Ромоданець). 4. Історія входить у нашу свідомість не з сухих підручників - з розповідей старих людей (А. Сіренко). 5. Подаруй мені далеч нездійснених мрій, подаруй мені щастя безмежних надій (В. Савченко). 6. Темний ангел затьмарює радість, ангел світлий тамує печаль, чорнокрилий гаптує лукавість, білокрилий - любові вуаль (А. Станіславська).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити