Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 56. СЛОВОЗМІНА ІМЕННИКІВ IV ВІДМІНИ

595. Прочитайте епіграф і висловіть свої міркування щодо нього. Яким чином пов'язана тема уроку, епіграф і слова з рубрики «Слово дня»? Про кого з тварин ви могли б сказати вередун, непослух чи вибагливий? Який вигляд має квола тваринка?

596. Іменники цієї відміни неодмінно спонукають нас до спогадів про дитинство. Перегляньте схему, пригадайте, які іменники належать до IV відміни. Згадайте й запишіть назви малят тварин, яких ви бачили в зоопарку, тварин, яких ви мали вдома.

597. Бесіда:

1. Пригадайте, які образи першими формували вашу уяву про світ, добро і зло через колискові й казки.

2. Як лагідно вас у дитинстві називали ваші рідні?

3. Хто з вас мріяв мати за подарунок маленького друга - цуценя?

4. Чи до однієї відміни належать слова собача і собачатко, маля й малятко?

598. Прочитайте речення. Запишіть їх, поставивши слово, що в дужках, у відповідну граматичну форму. Підкресліть закінчення.

1. Гусак обгорнув крилами гніздо з (гусеня) і, відштовхуючись лапами об ворожу заплавну воду, вивів гніздо на струмінь ріки (М. Вінграновський).

2. Якщо ви стали щасливим володарем (цуценя) і хочете навчити його ходити на лоток, наберіться терпіння. 3. Раціон новонародженого (курча) становить переважно молочний білок, а саме: сир, варені яйця, молоко. 4. Немає нічого складного в тому, як доглядати за (кроленя), що живе в спеціальному вольєрі, якщо ретельно дотримуватися всіх правил. 5. Минулого тижняв центрі Вінниці з’явився новий «мешканець» - зелена скульптура (слоненя). 6. Мультфільм «Хороший динозавр» розповідає історію дружби динозавра й маленького (хлоп’я). 7. Моана, донька вождя маленького (плем’я) на острові в Тихому океані, понад усе на світі прагне пригод (3 інтернету).

599. Об'єднайтеся в групи. Поміркуйте й скажіть, які турботи очікують тих, хто вирішив оселити в себе кошеня, цуценя чи іншу тваринку. Підготуйте кілька запитань, відповідаючи на які, ваші однокласники вживатимуть іменники IV відміни. Матеріал для запитань можна знайти за покликанням http://natalka.pp.ua/category/tvarini/page/2.

600. Об'єднайтеся в пари. Прочитайте текст. Чи співзвучний він із вашим дитинством? Розкажіть про асоціації, пов'язані зі згаданими тут словами.

Дитинство - це як окремий світ. Зі своїми героями, цінностями й навіть словами. Ми вирішили пірнути в спогади про своє дитинство і згадати, які слова найбільше асоціюються з цим безтурботним періодом життя.

Село - найбільший, найкрутіший дитячий майданчик. Вулиця - місце зустрічі друзів. Халабуда - невелике тимчасове житло дітей. Головні будматеріали - це стільці, ковдри, подушки; на вулиці - дошки, палиці, лопухи та інші речі. Стоїть доти, доки не повернуться з роботи дорослі. Квач - дитяча гра, яка вчить швидко бігати. Каша-малаша - улюблена страва дітей. Головні інгредієнти - пісок, вода, трава й інші спеції за смаком. Калабаня - калюжа, яку неможливо оминути. Саме калабаня стимулювала вибігати на вулицю, щойно закінчиться дощ. Патик - чарівна палиця, якою можна було робити все що заманеться: бити бур’яни, гонити бабину корову, вистукувати мелодії і т.д. Хованки - улюблена гра дитинства.

А які слова у вас асоціюються з дитинством? (http://coma.in.ua/27985).

601. Укладіть спільно «Словничок мого дитинства». Слова запишіть із тлумаченнями. У реєстрі мають бути також іменники IV відміни.

602. І. Прочитайте діалог. Із якого він твору? Сформулюйте проблему, про яку йдеться. Чи доводилося вам бути свідком жорстокого поводження з тваринам чи птахами?

Незабаром Грицько повернувся з повною пазухою горобенят.

- А я, діду, ось скільки горобенят надрав! - хвалиться.

-Навіщо ж ти їх надрав? - питає дід, не підводячи голови.

-А щоб оця погань не плодилася!

- Хіба вона кому зробила що?… А гріх! - промовив Чіпка, придавивши на останньому слові (Панас Мирний).

II. Уявіть себе свідком цієї розмови. Перебудуйте діалог, додавши до нього свої репліки. Уживайте звертання.

603. За обраною схемою проаналізуйте свою роботу на уроці.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

604.Прочитайте казку Ніни Даценко «Про пташеня, яке не могло собі дати раду» й підготуйте усний переказ її (http://abetka.ukrlife.org/datsenko2.html).

605. Перегляньте за покликанням http://coma.in.ua/17202добірку світлин, які свідчать про те, що тварини роблять наше дитинство щасливішим. Підготуйте за ними розповідь, самостійно доберіть заголовок. Використайте іменники IV відміни.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити