Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 57. ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ КЛИЧНОГО ВІДМІНКА У МОВЛЕННІ

606. Прочитайте епіграфи. Прокоментуйте їх, висловивши своє ставлення до цих думок. Чи вірите ви в силу слова? Як вона проявляється? Де її варто застосовувати? Чи завжди сила може бути спрямована на добро?

Знання і вживання в мовленні кличного відмінка допоможе вам не лише стати грамотним співрозмовником, але й бажаним.

Уникайте безадресного спілкування (Добрий день! Привіт! Дякую! Прошу тебе). Під час живої розмови чи спілкування в чаті, за допомогою смс або електронних листів обов’язково називайте на ім’я свого співрозмовника. Це дуже приємно - чути своє ім’я. Чи ви вітаєтесь першим (першою), чи відповідаєте на привітання, дякуєте за лист чи допомогу, обов’язково кажіть/пишіть так: Добрий день, Олено Вікторівно (Володимире Васильовичу)! Привіт, Назаре (Ірино)! Дякую тобі, Андрійку (Оксанко)! Прошу Вас, Олеже Михайловичу (Валентино Іванівно). Так само і в родинному колі: Дякую, мамусю (мамо, мамочко, матусю; тату, татку, бабусю, дідусю, сестричко, братику)!

607. І. Прочитайте й запишіть речення. Замість двох крапок упишіть закінчення кличного відмінка.

1. Прости мені, земл.., простіть мені, трав..! Не дбав я про славу, не дбав про майно (Л. Костенко). 2. Я люблю тебе, світ.., золотий і сумний, і щасливий, гіркий, і веселий (Л. Долик). 3. Кобз.., моя непорочна утіхо! Чом ти мовчиш, задзвони мені стиха (П. Куліш). 4. Моя натхненна Муз.. світлокрила, за кожне слово дякую тобі (Н. Данилюк). 5. Чорнозем.., землиц..чорноземна, уклін тобі одвік б’ємо доземно (М. Ночовний). 6. Свічечк.. каштанова, травнева, як змогла ти на вітрах зрости? (О. Матушек).

II. До кого звертаються в реченнях? Де й навіщо вживають звертання до іменників-неістот?

608. Розгляньте таблицю. Дайте відповіді на запитання.

Кличний відмінок іменників

Івідміна

дочко, Миколо, плаксо (тверда група)

пісне, мріє, душе, Ілле (м’яка група)

доню, Олю, бабуню, Юлю (мішана група)

ІІ

синку; Джеку, діду, слухачу (тверда група)

краю, місяцю, лікарю, Андрію (м’яка група)

Іване, школяре, Довбуше, друже (тверда, м’яка й мішана)

ІІІ

-е (переважно в поезії): радосте, любове, творчосте

IV

іменники мають ті самі закінчення, що і в називному: дитя, пташа, плем’я

II. Бесіда:

1. Чим кличний відмінок відрізняється від інших відмінків?

2. Яка його функція? Із якою синтаксичною темою він пов'язаний?

3. Чому тривалий час кличний відмінок було вилучено з граматики нашої мови?

609. Запишіть іменники в кличному відмінку. Умотивуйте закінчення.

Спокій, Раставиця, дитина, край, колиска, Олег, храм, зірка, учитель, учителька, ніжність, Яринка, Гордій, повінь, смерека, нездара, вовченя, Меланія Ігорівна, спільнота, однокласниця, хрещеник, водій, лікарка, сусід, директор, пані Галина, швець, юнак, Аля, Алла, Валерій, Валерія.

610. Прочитайте кожне речення, поставивши слово, що в дужках, у кличному відмінку.

1. О, де ж ти, (вітер)! Чом не зашумиш, не попередиш, що ховатись треба? (І. Федчишин). 2. Прощай-прощай, моє серпневе (літо)! Вже осені жевріє пектораль (Н. Данилюк). 3. Привіт тобі, (ріка) моєї долі!.. Ні, я себе не можу уявить без тебе, (Дніпро), як і без тополі, що в серці моїм змалку тополить (М. Вінграновський). 4. Будь ти, (співак), як божа пшениця, пісня твоя - золотеє зерно! (І. Франко). 5. Народний (геній), моя земна (розрада), мій (сад), не столочений ніким! Ти відбуяв пісенним водоспадом, мов грім високим, як любов земним (Л. Забашта).

611. Прочитайте речення, поясніть у них роль іменників у кличному відмінку. Із якого твору ці речення? Яку роль у ньому відведено слову?

1. У мене, пане, слово не куповане, і я його не продаю. 2. Тут, запорожче, треба Соломона. 3. Розвій, вітре, мою тугу, що на серці ношу! 4. А що, тепер, Марусю, знаєш, що значить в світі самота? 5. Спасибі, земле, за твої щедроти! За білий цвіт, за те, що довші дні. 6. Ходім зі мною, доленько, ходім. 7. «Послухай, - каже, - дівчино з Полтави, де ти навчилась брати ці октави?». 8. З усіх боків одрізана дорога, - Полтавонько, ти все-таки жива?!

612. Доповніть кожне речення іменником у формі кличного відмінка. Чим відрізнятимуться речення? Чи всі речення побудовані так, щоб стосунки були гармонійними?

1. Поділіться своїми враженнями про вчорашню виставу. 2. А знаєте, мені цього року вдалося побувати у Львові на форумі видавців. 3. Вибачте, але змушена відмовитися від вашої пропозиції, адже ми завтра родиною йдемо в театр. 4. Скажи, який прогноз погоди передавали на завтра? 5. Привіт, дуже рада (радий) тебе бачити через скільки років! 6. Якщо хочеш весело відпочити, іди в цирк! 7. Вислухай мене, я тобі все поясню.

Екологія слова: Уживаймо правильно: Пирогове (від Пирогів), Терехове(від Терехів), Драбове (від Драбів), Фастове (від Фастів), Золочеве (від Золочів), Каневе(від Канів), Голосієве (від Голосіїв), Святошине (від Святошин), Вишневе (від Вишневе), шевче, женче, свекре, гончарю.

613. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Що є вашим відкриттям і досягненням сьогодні?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

614. Випишіть з улюблених поезій речення зі звертаннями. Поясніть закінчення іменників у кличному відмінку.

615. Напишіть другові/подрузі електронного листа, у якому поділіться своїми планами на літні канікули.

616. Напишіть есе на тему «У кожного слова своя вага».

617. Знайдіть інформацію про те, як правильно звертатися до посадових і титулованих осіб: до монархів (королів) і їхніх дружин, до князів монаршого дому (принців і принцес), до князів, кровно не пов'язаних із монаршою родиною, до можновладних осіб, що обіймають високі державні пости (глава уряду, держави), послів, представників аристократичного роду, священнослужителів. Складіть і запишіть речення з такими звертаннями, уявивши, що вам випала нагода звернутися до титулованих осіб.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити