Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 58. ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ

618. Бесіда:

1. У яких ситуаціях і кого в Україні прийнято називати на ім'я та ім'я по батькові?

2. Наскільки важливою є для вас сьогоднішня тема?

3. Де корисні знання й уміння утворювати, відмінювати і вживати правильно чоловічі й жіночі імена й імена по батькові?

4. Поміркуйте над тим, до яких небажаних ситуацій може призвести незнання цього матеріалу й невміння ним послуговуватися?

619. Прочитайте. Запишіть, поставивши слова, що в дужках, у відповідному відмінку.

1. Улюблений краєвид (Олена Вікторівна) - захід сонця на морі. 2. Виставка «Квіти у кризі» неймовірно вразила (Валерія Анатоліївна). 3. У квіткових композиціях (Ігор Дмитрович) можна прочитати історію, відчути душу людини. 4. На переконання (Віталій Олегович), дарувати квіти - це просто: вибрав на базарі непарну кількість троянд, продавчиня додала гілочку аспарагуса*, загорнула в целофан - і букет готовий! 5. (Вадим Станіславович) подобаються мальовничі місця відпочинку вздовж річки Тетерів. 6. З (Майя Віталіївна) цікаво милуватися красою бджоли на квітці чи навіть перезрілим букетом кульбабок, що осипалися…

620. І. Розгляньте схеми. Використовуючи їх, розкажіть про творення чоловічих і жіночих імен по батькові.

II. Від імен хлопців вашого класу утворіть і запишіть чоловічі й жіночі імена по батькові.

621. Запишіть імена й імена по батькові у формі давального, орудного й кличного відмінків. У чому особливість цих іменників?

Олександр Петрович - Олександра Петрівна; Анастасій Олегович - Анастасія Олегівна; Богдан Васильович - Богдана Василівна; Броніслав Антонович - Броніслава Антонівна; Валерій Ігорович - Валерія Ігорівна; Валентин Михайлович - Валентина Михайлівна; Владислав Сергійович - Владислава Сергіївна; Зорян Йосипович - Зоряна Йосипівна; Іван Макарович - Іванна Макарівна; Любомир Семенович - Любомира Семенівна; Мар’ян Савович - Мар’яна Савівна.

622. Усно перебудуйте речення, додавши в них чоловічі й жіночі імена й імена по батькові. Прочитайте виразно, передаючи інтонацією почуття й емоції. Яка емоція об'єднує всі речення? Складіть речення, у якому висловіть захоплення красою природи.

1. Її очі зеленаві й тихі, як озерне латаття під осінь (М. Дочинець). 2. Мені подобається цей сніг, ця зима, і не лише тому, що цього року її дуже чекала. Подобаються речі, про які думається на морозі. Подобається простота дерев без листя, подобаються обмерзлі вікна, діти на санчатах, безліч різних слідів на снігу (Б. Матіяш). 3. Що воно за диво - оці степи, ці гори, ці ліси - усе так гарно, чисто, незрадливо (Л. Костенко). 4. І щоразу з тихим спокоєм убираю очима цю картину: церква з призеленкуватою кам’яною огорожею, посірілі, стомлені лавиці в реп’яхах, шатро липи в бджолиному гудінні (М. Дочинець). 5. То була особлива долина… Річка вужем звивалась уздовж зеленого лугу й зникала десь поміж горами, що синіли віддалік*; підніжжя вкривав густий сосновий ліс (А. Рогатко).

623. І. Прочитайте уривок із твору. Про що в ньому йдеться? Сформулюйте проблему. Висловіть припущення, як її можна розв'язати.

…І я пішов до хати писати записку. Виявилося це справою непростою. Я сів за дідівський стіл, узяв папір та ручку. І закляк.

Що ж написати? Почав згадувати, що писав ОльціКурочкіній… Тоді я написав і оком не змигнув Але що я маю написати зараз?

Я напружено гриз кінчик ручки… Написав таке: «Айрес! Приходь…» - і зібгав папір. Узяв новий аркуш. Замислився.

«Дорога Айрес!…». Знову зібгав. Усе було не те… Може, не треба ніякого звертання? Але як вона зрозуміє, що я звертаюся до неї? А раптом Айрес сприйме записку за жарт або покаже її іншим? І всі насміхатимуться з мене?

Я взяв новий аркуш: «Айрес! Є важлива справа…». Чи можна починати листа одразу зі справи? Одне слово, за півгодини біля мене на столі виросла ціла купа зібганих аркушів (І. Роздобудько).

II. Запитання й завдання:

1. Опишіть лаконічно ситуацію.

2. Запропонуйте свій варіант записки. Чи потрібне в ній звертання? Порадьте хлопцеві, як правильно написати, розвійте його сумніви.

3. Як дівчина має зреагувати на таку записку?

4. Чи можна такі записки показувати іншим? Чому?

5. Уявіть себе на місці людини, чию записку показали всім. Як ви почуватиметеся?

Екологія слова: Численні (а не багаточисленні) відвідувачі, нечисленні (а не малочисленні) приклади, неспростовні (а не беззаперечні) докази, даремно, марно (а не без толку), сонечко, бедрик, зозулька (а не божа корівка), тепер, на цю пору, у цей час, зараз (а не на даний час).

624. У паспорті громадянина України особу ідентифікують за прізвищем, ім'ям та іменем по батькові. Водночас у закордонних паспортах українців є всього дві рубрики - прізвище та ім'я. Нині триває дискусія в різних колах українців щодо того, який варіант доцільніший. А ви якої думки?

625. І. Запишіть прізвища й розшифруйте ініціали. Що вам відомо про цих людей? У разі потреби скористайтеся службою пошуку в інтернеті.

М. М. Амосов, К. Г. Муратова, О. Т. Гончар, С. Г. Нігоян, М. С. Сядристий, О. Г. Сенцов, О. В. Теліженко, Т. Б. Прохасько, П. Ф. Симиренко, К. В. Цісик, О. М. Підгрушна, I. Д. Низовий, А. М. Роговцева, О. О. Караванська.

II. Усно складіть речення, у яких імена й імена по батькові будуть ужиті в різних відмінках. Кого зі згаданих людей ви впізнаєте на світлинах? Яким чином вони дають нам відчуття краси?

626. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Поділіться враженнями.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

627. Підготуйте розповідь на одну з тем: «Традиція звертатися на ім'я й по батькові у слов'ян», «Звертання на ім'я й ім'я по батькові в сучасному етикеті».

628. Прочитайте про 10 найкращих природних явищ (https://www.volynnews.com/news/rest/top-10_ nауhаrnishykh_ рrуrоdnуkh_уаvуshch_foto/). Оберіть одне чи двоє й підготуйте розповідь, для КІЛЬКОХ людей, яких у тексті ви будете називати на ім'я й ім'я по батькові.

629. Випишіть з художніх чи публіцистичних творів 7 речень, у яких би були чоловічі й жіночі імена й імена по батькові в різних відмінкових формах.

630. Запишіть у кличному відмінку імена й імена по батькові всіх членів вашої родини і/або всіх ваших учителів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити