Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§ 5. ЛЕКСИЧНА НОРМА

51. Прочитайте й запишіть слова з «Карти пам'яті». Поясніть значення кожного слова. У кінці уроку, на етапі рефлексії, доповніть «Карту пам'яті» словами, яких, на ваш погляд, у ній бракує.

52. Бесіда:

1. Пригадайте, що вам відомо про лексичний склад української мови.

2. У чому полягає важливість знання лексикології для кожної людини?

3. Чи відчуваєте потребу постійно поповнювати свій лексичний запас?

4. У яких ситуаціях ви відчували безпорадність під час вибору потрібного слова?

5. Чи поповнювався ваш лексикон останнім часом новими словами? Якими?

6. Як ви сприймаєте появу в мові нових слів?

Лексична норма - це правила слововживання, прийняті в сучасній українській літературній мові. Вона регулює вибір слова відповідно до змісту й мети висловлювання.

53. І. Чи доводилося вам слухати сучасного кобзаря? Прочитайте й перекажіть стисло текст. Які думки в тексті зачепили «струни вашої душі»? Перегляньте світлини. Чи важливі вони для сприйняття тексту? Чи багато молоді нині надає перевагу таким пісням? Чому? Що вам відомо про героїчні сторінки українського кобзарства?

Концерт сучасного кобзаря Віктора Пашника справді був дивовижним. Глядачі відчули море радості: хтось зронив сльозу, а хтось повірив у щастя. Митець тримав увагу публіки виконанням то лірично-романтичних, то козацьких філософських пісень. Він сипав жартами й говорив на теми, що хвилюють нині українців.

Кобзар-філософ майстерно змінював (музикальний, музичний) супровід: брав до рук то бандуру, то гітару. Відомі авторські й народні пісні (дружно, дружньо) підспівував увесь зал. Коли Віктора запитали, чому він обрав саме струнні інструменти, митець відповів: «У нас є вислів «зачепити струни душі». Не клавіші, не клапани, а струни! Пісня - це душа народу, а отже й моя!.. Пригадую, як розповідали мені в Стрітівській кобзарській школі, де я навчався, що кожен японець повинен знати 300 народних пісень. А скільки народних пісень знає середньостатистичний українець? Доробок нашого народу становить близько одного мільйона пісень! Це ті, що записали етнографи. А скільки ще не записаних?» (За Л. Громадською).

II. З'ясуйте відмінності в значенні виділених слів. Виберіть з дужок потрібне слово й запишіть речення.

Екологія слова: Уживаймо правильно: глузувати з когось (а не над кимось), ставити (а не задавати) запитання, правильна (а не вірна) відповідь, рідкісний (а не рідкий) випадок, не наважитися (а не рішитися) І сказати, бути відповідальним (а не нести відповідальність).

54. Розгляньте малюнок. Що він символізує? Підготуйте відповіді на запитання й виконайте завдання.

55. Прочитайте теоретичний матеріал, доберіть приклади, що ілюструють теоретичні положення. Прокоментуйте, чи дотримано лексичної норми в тексті вправи 53. Знайдіть у тексті синоніми.

Лексична норма передбачає:

1. Уживання слова відповідно до його лексичного значення й ситуації спілкування.

2. Урахування особливостей сполучування слів.

3. Розмежування паронімів, омонімів, урахування відтінків синонімів.

4. Уникання лексичної надмірності (багатослів’я) й недостатності.

5. Доцільне вживання експресивно забарвлених слів і фразеологізмів.

Дотримання лексичної норми — найважливіша умова точності й правильності мови. Точність мови передусім визначається вибором слова.

Лексичні вади мовлення:

1. Тавтологія - повторне використання лексики, що повністю або частково дублює вже наявну: білосніжний сніг, святкували свято.

2. Плеоназм - надлишковість лексичних засобів передавання змісту висловлення: дублювати двічі, чорна сажа, вперше дебютувати.

3. Уживання слова в невластивому значенні: лимон - дуже корисливий фрукт; вірно розв’язав задачу; ваша решта - 51 гривна.

4. Порушення сполучуваності слів: масові природні катаклізми, носити характер, зайняли призове місце.

5. Уживання слів, не властивих літературній мові чи відповідній епосі: добро заключається в любові, солдати князя Ігоря, на пана працювали раби.

6. Некоректне вживання фразеологізмів: не вартий виїденого гроша.

56. Прочитайте речення, виявіть приклади мовленнєвої надмірності й мовленнєвої недостатності. Запишіть виправлений варіант.

1. Захисним імунітетом від хамства є виховання почуття власної гідності. 2. Головним пріоритетом у вибудовуванні тактики поведінки з грубіяном є неприйняття його правил поведінки. 3. Відступати назад не варто. 4. Потрібно неослабно і пильно контролювати ситуацію. 5. Спільна співпраця з грубіяном - велике випробування. 6. Я тебе перед людьми виведу на чисту воду, хай знають, як ти їм голови каламутиш.

57. Здійсніть рефлексію за обраною схемою.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

58. Випишіть із текстів засобів масової інформації 7 речень, у яких наявні лексичні вади. Усно прокоментуйте, назвавши вид помилки й правильний варіант.

59. Прочитайте уривки текстів, переклад яких здійснював комп'ютер. У чому недосконалість цього перекладу? Виправте помилки. Будьте уважні, коли вдаєтеся до послуг перекладу засобами інтернету.

1. Давно чула про масажери для мови. Недавно купила в крамниці… Після того, як ви почистили зуби і прополоскали рот, потрібно провести чистку мови від нальоту, слизу і залишків їжі. Легкими рухами від початку до кінчика мови провести масажні рухи, зняти наліт. 2. Весняні нирки і користь їх для здоров’я. На початку весни, під час набрякання нирок на деревах, у них накопичується максимальна кількість біологічно активних речовин. 3. При готуванні в попередньо прогрітий посуд засипають каву середнього млива, заливають окропом і наполягають 5 хвилин (3 інтернету).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити