Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

МОРФОЛОГІЧНА НОРМА

§ 59. МОРФОЛОГІЧНА ПОМИЛКА (ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ)

631. Бесіда:

1. Пригадайте й розкажіть про свої дії і вчинки, які були зроблені «з любов'ю до України».

2. Як ви розумієте заклик Тараса Шевченка, узятий за епіграф?

3. Чи поділяєте думку Василя Олександровича Сухомлинського?

4. Що у вашому розумінні означає виявлення любові до бабусі/дідуся, брата чи сестри? Як це почуття має виявлятися у ставленні до України?

632. І. Запишіть речення, поставивши замість крапок літери. Вибір обґрунтуйте.

Узагальніть правила, що стосуються слів вправи.

1. Наша мандрівка - львівською площ..ю Ринок, що бере свій початок XIV століття. 2. За магдебурзьким правом, наданим місту в 1356 році, найвищою влад..ю в місті був магістрат, а резиденці..ю його - ратуша. 3. Кожен із сорока чотирьох будинків площі Ринок овіяний своєю таємниц..ю, своєю перемог..ю, історією кохання й трагедії. 4. Найбільш «лев’ячою» вулицею вважають проспект Свободи, що містить 245 зображень лева (сукупно з інтер’єрами) (За: https://zaxid.net).

Морфологічна помилка — це порушення правил вираження в різних частин мови граматичних ознак роду, числа, відмінка чи особи.

II. Усно поставте іменники у формі родового й орудного відмінків. Підкресліть(якщо є) іменники, що вживаються лише в однині (однією рискою) й множинні (двома). Чи є слова, що стали для вас відкриттям?

633. Прочитайте речення, усно відредагуйте їх. Поясніть морфологічні помилки.

1. Будь ти, співаку, як божа пшениця, пісня твоя - золотеє зерно! (За І. Франком). 2. Будь, моя світлиця, щедра на гостинці, будь, моя світлиця, світла на людей! (За Н. Бакай). 3. Пробач мені, Дніпро, прости мені, що я зупинила твій біг (За Т. Фроловою). 4. Живи, Україна, живи для краси, для сили, для правди, для волі! (За Олександром Олесем). 5. Вломлю собі з грабини* костурець*, із очерета виріжу сопілку (За Л. Костенко). 6. Хизувалася його вченою отупінню, гарною роботою, можливістю виїжджати в закордонні відрядження (За Н. Доляк). 7. А хто тут, може, хоче хабаря, то хай мені подивиться у вічі (Л. Костенко). 8. Музика цього танцю обов’язково супроводжується звуками акордеону, скрипки або гітари (3 інтернету).

634. Прочитайте. Охарактеризуйте іменники за ознакою роду й числа. Відповідь обґрунтуйте.

1. Ліси шумлять, моє зелене віче. 2. А тут, добивши слово до сколотин*, всяк хоче правду виказать свою (3 тв. Л. Костенко). 3. Я свій слід загублю у небесних просторах, і відлуння пісень десь розтане в гаях, тільки б завтра ти краща була, ніж учора, тільки б завше була, Україно моя (Т. Фролова). 4. У столиці на станції метро «Тараса Шевченка» в день народження великого Кобзаря без жетона пропускали кожного, хто пригадає бодай кілька рядків його творчого доробку. 5. Чудовим доповненням до ароматичних саше стануть різноманітні прянощі: стручки ванілі, аніс, кориця, гвоздика та інші. 6. Реноме української вокальної школи набуває ваги на світовій арені, цьому сприяє співпраця з кваліфікованими імпресаріо й дисципліна, якої незмінно дотримується оперний артист світового рівня (3 інтернету).

635. Запишіть, знявши дужки й узгодивши слова у відповідних граматичних формах.

1. Наступного дня, як і домовилися напередодні, зустрілися в (затишний) кафе, щоб випити (смачний) какао. 2. Наталка й Матвій замовили собі лиш ароматну каву, я взяла (лимонний) безе й гарячий шоколад. 3. Якщо хочете зробити (красивий) селфі в Житомирі, зверніть з Михайлівської, 12 у провулок і там побачите з десяток унікальних графіті. 4. (Дитячий) судокуз минулого століття надзвичайно (популярний) в усьому світі.

Екологія слова: Уживайте правильно: цілодобово, весь рік (а не круглий, цілий); комірчина, комірка, комора (а не кладовка), нагальна (а не невідкладна) справа, годі й казати (а не нічого й казати), якомога швидше (а не по можливості швидше), меблювати (а не обставляти) квартиру, панькатися (а не носитися) з ним.

636. І. Об'єднайтеся в групи. Оберіть один із трьох варіантів для виконання завдання.

I. Тиша, безодня, діжа, долоня, порожнеча, хуртовина, мелодія, ілюзія, фарба.

II. Мольберт, Вересень, обрій, птах, відтінок, світанок, туман, небозвід, дощ.

III. Широчінь, гучність, акварель, каламуть, заметіль, відстань, заполоч, твердь, пастель.

II. Запитання й завдання:

За якою ознакою згруповано слова?

Випишіть з усіх груп слова, які мають іншу спільну ознаку.

Складіть колективний твір-розповідь або опис, у якому використайте всі слова. Доберіть для учасників інших груп 4-5 запитань, що передбачають відповідь із використанням слів вашої групи в зазначеному відмінку (І - орудний; II - родовий; III - орудний).

637. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Зробіть підсумки за весь розділ. Наскільки важливим і корисним він є для вас?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

638. Опишіть свою дорогу додому (зі школи, з канікул, з прогулянки тощо). Усно поясніть закінчення іменників.

639. Прочитайте речення. Випишіть із них виділені слова й поставте їх у формі родового відмінка однини. Поясніть.

1. Для себе - жив би я в Суботові, у ставку розводив коропів. 2. Одним судилося впасти, як дереву в бурелом, а інші потрапили в пастку, і десь їх візьмуть в полон.3.Зброяр і джура стережуть вали. 4. Стоїть мій сад з плодами на деревах, старшин своїх чекає гетьманат. 5. О, де ж мої полковники з полками? Де мій Богун, Пушкар і Джеджалик? 6. І я сказав: чужинці, дайте спокій, не сійте зради на моїй землі. 7. Я знаю свій народ. Кляну його пороки. Але за нього Господа молю. 8. Стояв Пушкар, як сивий дуб озимий. Стояв Богун, як лицар із казок. 9. Куди не глянеш - Гайворон і Галич, Чорнобиль, Чорнобай і Чорторий (3 тв. Л. Костенко).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити