Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 63. ПРАВИЛА ВЕДЕННЯ СУПЕРЕЧКИ

665. Поясніть, що означають слова копіткий і кортіти. Чи вживаєте ви їх у повсякденному мовленні? Використайте їх, виконуючи завдання і вправи параграфа.

666. Прочитайте афоризми. Які поради вони містять? Чи зі всіма ви згодні? Чи дотримуєтеся їх ви? Сформулюйте на основі їх правила. Звірте їх із матеріалом параграфа.

1. Вліз межи ворон, каркай як вони. 2. З дурним не водися, бо й сам дурним станеш. 3. З яким пристаєш, таким і стаєш. 4. Знайся рівня з рівнею. 5. Мудра голова не дбає про лихі слова. 6. Хто спішить, той людей смішить. 7. Де багато крику, там мало правди. 8. У гніві чоловік сам не знає, що робить. 9. Від привітливих слів язик не відсохне. 10. Не вір, а мір. 11. Не поспішай карати - поспішай вислухати. 12. Не треба тим жартувати, що болить. 13. Булоб говорити, як питали. 14. Або ти говори, або я говоритиму (3 нар. творчості). 15. Уникай ганебного (Хілон). 16. Під час гніву не треба ні говорити, ні діяти (Піфагор). 17. Насамперед не втрачай самоповаги (Піфагор).

667. Прочитайте інформацію. Що в ній є для вас новим, а що - відомим? Чи знаєте ви правила, якими могли б доповнити цей перелік? Де саме вжитті ці відомості й навички вам знадобляться?

Для того, щоб суперечка мала сенс і була корисною для всіх, необхідно знати правила ведення її й володіти вміннями аргументувати свою думку.

Сформулювати правила суперечки на всі випадки життя неможливо, тому що існує багато різновидів її й відтінків манери сперечатися. Однак існують рекомендації, що сприяють успіхові в суперечці, підвищують її ефективність.

Не можна обійти увагою всі суперечливі питання нашого життя. Активні громадяни ніколи не стоять осторонь їх. Намагайтеся формувати свою думку щодо кожного суспільно важливого питання, зважуючи всі «за» і «проти».

Перш ніж розпочати суперечку, поставте собі такі запитання:

1. Чи ця суперечка насправді важлива для мене? 2. Чи добре я володію предметом суперечки й чи достатньо аргументована моя позиція? 3. Чи не стане поразка для мене трагедією? 4. Чи маю я для суперечки достатньо часу? 5. Чи поважаю я свого співрозмовника (співрозмовницю)? 6. Чи не знервований/-а, (роздратований/-а) я в цю мить? 7. Чи зручне місце для суперечки ми обрали?

І лише після тестування цими запитаннями можна починати суперечку.

До суперечки варто готуватися, а саме: погодити (уточнити), про що саме ви будете сперечатися; визначитися з позицією, яку ви буде захищати; поцікавитися репутацією вашого опонента (які життєві принципи, погляди в нього (неї), яка освіта; рівень культури; ставлення до людей); дібрати докази й аргументи, що мають посилити вашу позицію й переконати співрозмовників; підготуйте заздалегідь запитання опонентам і спробуйте передбачити, які запитання можуть поставити вам.

Для того, щоб суперечка не стала сваркою і причиною розладу стосунків, невдоволення собою, дотримуйтеся таких правил:

Правила ведення суперечки:

1. Виявляйте повагу до співрозмовника та його думки. 2. Демонструйте спокій, упевненість у собі й витримку. 3. Не підвищуйте голосу й не перебивайте опонента. 4. Критикуйте висловлення, аргументи, а не людину. 5. Не бійтеся погоджуватися з опонентом і визнавати свої помилки, адже на це здатна лише сильна людина. 6. У разі порушення правил однією зі сторін суперечку варто припинити.

668. Об'єднайтеся в групи. Поміркуйте й запишіть (скільки зможете за відведений час) перелік проблем, щодо яких сперечаються: а) у колі однокласників; б) у школі; в) у вашому населеному пункті; г) в українському суспільстві. Оберіть дві найважливіші для вас. Чи готові ви одразу сперечатися на ці теми? Обґрунтуйте ваше «так» чи «ні».

669. Прочитайте речення. Про які суперечки йде мова? Які з них приречені на поразку?

Чому? Які суперечки можуть бути корисними учасникам, а які - безглузді? Чому?

1. Якось засперечалися поміж себе Казкар і Пісняр про те, що краще - казка, чи пісня? 2. Крім вертепних колективів, ми запросили на Вертеп-фест до Харкова ще й народних музик, виконавців хорових співів, щедрувальників та колядників. А потім засперечалися: чим же відрізняється колядка від щедрівки? 3. Засперечалися якось Гайдай Дмитро й Вівчар Андрій, чиє прізвище краще. 4. Якось хлопці посперечалися, хто з’їсть більше морозива. 5. Між мешканцями розгорілася суперечка щодо перейменування вулиць. 6. Засперечалися бабуся з дідусем, чи можна після картоплі на грядці висаджувати помідори. 7. Між Грецією й Македонією триває суперечка за історичну спадщину античного царства Олександра Македонського (3 інтернету).

670. Прочитайте інформацію про суперечки. Визначте суть проблеми, сформулюйте предмет суперечки. Запропонуйте свій варіант розв'язання проблеми. Які ризики перешкоджають порозумінню?

1. Між жителями Києва розгорілася суперечка через новорічну ялинку на Софійській площі. Частина киян вважає, що не варто рубати дерево, проте інші з ними не згодні. Спочатку на сайті Київради з’явилася петиція, у якій жителі столиці просять не рубати столітнє дерево заради свята. Однак через тиждень там з’явилася й кардинально протилежна петиція, автори якої переконують, що «Всі діти й громадяни країни хотіли б бачити в центрі Києва справжню живу ялинку, а не шматок пластмаси». 2. Актуалізувалася суперечка між вегетаріанцями й прихильниками споживання м’ясних продуктів. Перші апелюють до того, що м’ясо - це шкідливо, тоді як інші не уявляють свій щоденний раціон без нього (З інтернету).

671. Об'єднайтеся в пари. Прочитайте уривок із казки. Продумайте закінчення її таким чином, щоб діти, яким ви прочитаєте чи розкажете цю казку, мали зразок позитивного і справедливого розв'язання суперечки. Продумайте, як пояснити дітям важливість порозуміння під час суперечки.

Володя будував із кубиків високу вежу, яка сягала йому до пояса. Та ось вона хитнулась - і всі кубики розсипалися. Хлопчик узяв зошит, намалював вежу, яку щойно хотів побудувати, ще й червону баню на вершечку, а кубики зібрав у ящик і до вечора ними не грався. Коли ж задрімав, йому почулося, що кубики гомонять, сперечаються:

- Я найкращий, - казав зелений, - бо навесні все зеленіє.

- Ні, я найкращий, - шепотів червоний, - бо й троянди червоним цвітуть, і яблука червонощокі на гіллі дозрівають.

- А може, таки я найкращий?

- А я - улюблений колір принцес - мовив рожевий. Володя, відчуваючи, що кожному кубикові кортить відчути себе переможцем, тихенько ступив до ящика і мовив: … (За В. Артамоновою).

Екологія слова: Суперечити (а не протирічити собі); спало на думку (а не прийшло в голову); стежити за грою, успіхами друзів, розвитком подій (а не слідкувати).

672. Проаналізуйте свою діяльність і результати її на уроці за обраною схемою. Дайте відповіді на запитання:

1. У яких ситуаціях ви ніколи не будете сперечатися?

2. Про що не варто починати суперечку?

3. Які суперечки є безглуздими?

4. Коли суперечки корисні?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

673. Знайдіть інформацію про суперечки між відомими людьми й підготуйте розповідь «Суперечки, що призвели до відкриттів».

674. Прочитайте речення, напишіть продовження, знайшовши попередньо необхідну інформацію.

1. Одного разу Плужник і Підмогильний посперечалися… 2. Одного разу Хемінгуей посперечався, що напише.. 3. Про предмет свого захоплення Набоков міг посперечатися з будь-яким ерудитом, а одного разу взагалі видав збірку… 4. І досі триває суперечка навколо Гоголя, а саме…

675. Змоделюйте уявну суперечку будь-яких літературних героїв. Запропонуйте її для аналізу однокласникам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити