Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 64. АРГУМЕНТИ

676. Бесіда:

1. Прочитайте епіграфи. Поясніть, як ви їх розумієте.

2. Що для вас означає словосполучення «ключі від щастя»? Чому перше слово вжите у множині?

3. Розкажіть про те, що дає вам відчуття щастя. Чи можна бути щасливим в оточенні нещасних людей?

4. Згадайте яке звучання має ваше щастя? Із чим асоціюється? Якого кольору воно?

5. Як ви сприймаєте щастя інших людей? Чи вмієте радіти йому?

6. Чи суперечка не є перешкодою до щастя?

Результативності будь-якої суперечки шкодить голослівність, тобто необґрунтованість, неаргументованість.

Аргументація - логічне обґрунтування тези (твердження, гіпотези, концепції) з метою переконання в істинності, слушності чи хибності; також наведення доказів, фактів, пояснень, джерел з цією метою.

Аргумент - істинне судження, підтверджене прикладами, цифрами, фактами. Наводять з метою обґрунтування істинності чи хибності тези.

Аргументи потрібні не лише в діловому спілкуванні, вони так само важливі й для особистого життя. Це сприяє формуванню довіри між людьми, відкритості й щирості стосунків. У ситуаціях, коли необхідно дати пораду, пояснити, попрохати чи підтримати когось, аргументація є цілющою, якщо вона зроблена за правилами.

677. Об'єднайтеся в групи. Вивчіть зміст таблиці «Види аргументів». Оберіть з дужок одну з дискусійних тем, наведіть сильні, слабкі й неспроможні аргументи («Мова освіти в Україні», «Шкідливість куріння», «Платна медицина»).

Види аргументів

СИЛЬНІ аргументи:

- закони, концепції, статути й інші офіційні документи;

- встановлені факти й судження, що з них випливають;

- експериментально підтверджені висновки, висновки фахових експертів;

- цитати з книжок, праць, визнаних у конкретній галузі;

- статистична інформація, надана професійними статистиками.

Сильні аргументи неможливо спростувати, проігнорувати.

СЛАБКІ аргументи:

- висновки, що базуються на розрізнених фактах;

- алогічні висновки, судження, аналогії й непоказові приклади;

- докази особистого характеру; узагальнення й висновки, зроблені на основі припущень і відчуттів;

- неповна чи сумнівна статистична інформація, покликання на невідомі джерела. Слабкі аргументи викликають сумніви, потребують вивчення.

НЕСПРОМОЖНІ аргументи:

- судження, що базуються на підтасованих фактах;

- здогади, розмірковування і припущення;

- покликання на неперевірені джерела, на документи, що втратили силу;

- обіцянки, висновки, зроблені на основі фіктивних документів.

Неспроможні аргументи дискредитують мовця.

678. Прочитайте аргументи до теми дискусії «Яка нація світу найщасливіша?». Сформулюйте тезу, на підтвердження якої дібрано такі аргументи. Згрупуйте аргументи за видами. Чи всі види тут представлено?

1. У Данії функціює Інститут дослідження щастя. 2. Данці підтримують модель життя, орієнтовану на добробут. 3. Згідно з Європейським соціальним анкетуванням, данці є найщасливішими людьми в Європі. 4. У данців навіть є слово, що свідчить про високий рівень щастя, - це хюґе. 5. За Показником кращого життя, запропонованим Організацією економічного співробітництва й розвитку (ОЕСР), данці мають більше вільного часу, ніж мешканці решти країн-членів ОЕСР. 6. Згідно з Європейським соціальним анкетуванням, 33% данців стверджують, що почуваються здебільшого спокійно й мирно, тоді як у Німеччині так можуть сказати лише 23%, у Франції - 15%, а у Великій Британії - 14%. 7. Дані Інституту дослідження щастя однією з основних причин щасливості данців називають стан добробуту в Данії (За М. Вікінгом). 8. Як свідчать журналісти глянцевого журналу, данці - щасливі люди. 9. «Приблизно раз на рік якесь нове дослідження підтверджує статус Данії як супердержави щастя», - пише газета «Нью-Йорк Тайме» у 2009 році.

Аргумент має бути істинним, несуперечливим, зрозумілим адресатові, грамотно сформульованим, естетично привабливим і в кількості, достатній для доведення тези. Аргумент утрачає силу, коли його невмотивовано повторюють багато разів; коли мовець у викладі аргументів зловживає іншомовними словами, термінами; допускає численні мовленнєві помилки.

679. І. Об'єднайтеся в групи, оберіть текст і прочитайте його. Визначте суть проблеми. Сформулюйте тези, які обстоюють мовці. Проаналізуйте аргументи. Підготуйте запитання за змістом текстів. Як правильно наголосити виділені курсивом слова?

І. - Мене ніхто не розуміє, - жалієт..ся він.

- Ти не оригінальний. На це жалівся й Ісус, і Галілей, і Н..ютон, і Ейнштейн… Продовжуй робити те, чого не розуміють інші, але розумієш ти.

- Я нічого толком не знаю і не вмію.

- І Будда спочатку не знав як це - бути Богом. І Ной не народився корабелом. Сократ не був жодного дня в школі. А Едісона взагалі вигнали зі школи за невстигання. Гомер не вмів писати. Піросмані* не вмів малювати. Біблійний Давид не знав, звідки беруться псалми, доки не взявся за перо. І Цукерберг* не знав, яким має бути фейсбук…

- Я не знаю, чим мені зайнятися.

- І Сервантес не знав, що напише в тюр..мі з нудьги «Дон Кіхота». І Шліман* не знав, що відкопає Трою. І Шевченко не знав, що його ..шиток віршів розбудить Україну. І Параджанов не знав, що його вибрики з «Тінями забутих предків» ..колихнуть світ кіно.

- Я не знаю, з чого почати.

- І Наполеон не знав, з чого починати битву, доки ворог не робив першого пострілу. І Пікас..о не знав, що відмовою від класичного рисунк.. започаткує кубізм*. І Фелліні не знав, що лише після семисот текстівок до реклами йому запропонують писати сценарії. А хто знав, що з закличної есемески журналіста розпочнеться український Майдан…

- Я не знаю, чи в мене вийде.

- І вони всі не знали, коли починали. Спочатку їх не помічали. Потім над ними сміялися. Потім боролися з ними. А потім вони перемагали… (За М. Дочинцем).

II. Одесит Євген Сафонов (головний редактор BirdInFlight) посперечався зі своєю 83-річною бабусею й вирішив переконати її, що добре було не тільки «в Союзі».

Щойно запрацював безвізовий режим для України, бабуся й онук зібрали документи, узяли візок, щоб жінці було легше пересуватися, і вирушили до Париж…. Візок жодним чином не вплинув на маршрут: у Парижі всюди є пандуси.

У минулому Світлана Стаценко - викладач літератури, тому Париж знає за романами французьких письменників.

Французька столиця дуже сподобалася Світлані Григорівні. «Тут красивіше, ніж в Одесі, Петербурзі, Кишиневі й Хабаровську», - зізналася вона. Та найбільше жінку вразили люди. Коли вона вставала з візк.., до неї відразу ж хтось підбігав, щоб допомогти, - охоронець у музеї, офіціант, відвідувачі кафе, порт..є, випадкові перехожі. А ще Світлану Григорівну вразили мотоцикли, залишені без нагляду, великі чисті автобуси, розміри Лувр.. .

Зрештою, до запитання, де краще - в Радянському Союзі чи за кордоном, - бабуся попросила внука більше не повертатися (https://intermarium.com.ua.).

II. Поясніть написання виділених слів. Замість крапок доберіть правильне закінчення, букву. Поясніть. Чи виявили ви порушення лексичної норми?

680. За обраною схемою здійсніть рефлексію.

Оберіть один із варіантів суперечки, що стане основою для написання казки для молодших брата чи сестри, і завершіть її, дібравши аргументи.

1. Засперечалися якось звірята - хто з них найдобріший… 2. Засперечалися якось бідняк і багатій - що краще: гроші чи розум… 3. Засперечалися Земля і Небо - хто з них більший… 4. Засперечалися овочі на грядці - хто з них найкорисніший господарям…


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити