Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 66. МИСТЕЦТВО ВІДПОВІДАТИ НА ЗАПИТАННЯ

692. Бесіда:

1. Коли вперше людина робить спробу запитувати? З якою метою?

2. Яке значення для будь-кого з нас має вміння ставити запитання?

3. Чи відчували ви хвилювання (страх, побоювання) запитати? Чому?

4. Як ви сприймаєте запитання до вас?

5. Які почуття переживаєте, коли вас запитують?

6. Чи погоджуєтеся ви з думкою, що «відповіді на запитання можуть допомогти мовцеві, а можуть і зіпсувати враження про нього»?

7. Прочитайте епіграфи. Висловіть свої міркування.

8. Узагальніть відповіді на ці запитання і скажіть, чи важлива тема уроку для вас.

693. Прочитайте тексти. На чому наголошують автори? Сформулюйте своїми словами найцінніші думки й запишіть їх. Як ви розумієте вислів «запитання, що зрощують знаття»?

I. Потреба запитувати навчить тебе більше, ніж самі відповіді. Якщо хочеш почути правильну відповідь, навчися правильно запитувати. І не конче інших, але й самого себе. У прикрощах, нещасливих збігах, невдачах запитуй себе: що доброго в цьому? І щоразу щось найдеш. І дедалі частіше в попелі втрат зблисне тобі золота крупа. Сій запитання, що зрощують знаття (За М. Дочинцем).

II. Якість наших запитань визначає якість нашого життя. Чому це так? Ми перебуваємо постійно у внутрішньому діалозі з самим собою. Наш мозок ставить нам запитання, на які ми самі й відповідаємо.

Якщо ми запитуємо себе «Чи впораюся я з цим?», - то водночас допускаємо ймовірність невдачі або ж сумнівів у своїх силах.

Значно кращим є запитання «Як я з цим упораюся?». Це запитання унеможливлює невдачу, бо це «як» стимулює вас шукати можливості, що перебувають поза зоною вашого контролю, змушує шукати розв’язання, а не вибачення за бездіяльність.

Ми знаходимо те, що шукаємо, - хто шукає вибачення, той їх і знаходить, тому не потрібно розширювати сфери свого контролю. І водночас утрачає контроль над ситуацією.

Отже, правильна послідовність запитань така:

1. Чому ви повинні це робити? Результат - ваше рішення: «Так» чи «Ні».

2. Як ви зробите це? Як розв’яжете проблему?

І ви зобов’язані постійно пам’ятати причини, через які ви не відмовитесь від свого рішення, й тримати їх у полі зору.

Запитання внутрішнього діалогу визначають, у якому напрямі ми йдемо. Саме вони дають змогу нашій сфері контролю скорочуватися чи зростати (За Б. Шефером).

Запитання класифікують за різними ознаками. Так, за змістом виділяють пояснювальні й додаткові. Пояснювальні ставлять у разі потреби пояснити незрозуміле слово чи думку. Додаткові запитання стосуються інформації, не згаданої мовцем, але такої, що стосується теми.

За характером (ставленням) виділяють доброзичливі, нейтральні, недоброзичливі й ворожі (провокаційні) запитання.

Насамперед пам’ятайте: ніколи не відповідайте на запитання, не будучи впевненими в правильності відповіді. Краще зізнатися, що ви не впевнені, не знаєте, аніж зажити недоброї слави неправдою.

Щоб убезпечити себе від зайвих хвилювань, намагайтеся врахувати таке:

1) прогнозуйте, які запитання можуть поставити вам;

2) звузьте тему розмови чи виступу й попередьте, що не варто виходити за межі;

3) перевірте свої приклади, докази, чи вони вірогідні;

4) усвідомте всі ключові слова, які ви вживатимете, щоб уникнути різнотлумачень і провокацій;

5) попросіть запитання подавати в письмовій формі.

На пояснювальні й додаткові запитання, поставлені доброзичливо, потрібно відповідати обов’язково. Ніколи не треба вдаватися до образливих зауважень чи коментарів людям, що їх ставлять.

694. Об'єднайтеся в пари. Уявіть, що ремонт вашої квартири робитиме група будівельників. Щоб безвідповідальність працівників не обійшлася вам дорого, поміркуйте, які запитання потрібно поставити їм, наймаючи їх на роботу. Запишіть, звірте свої запитання з варіантами додатку 20.

695. Оберіть одну з дискусійних тем. Обміркуйте її й доберіть троє запитань для опонента. По черзі, яку визначає вчитель, ставте запитання таким чином: «А що, коли тебе запитають…?».

1.«Куріння в громадських місцях (на зупинках, водії в маршрутках, у кав’ярні, біля школи тощо». 2. «Безвідповідальне ставлення до свого здоров’я». 3. «Що є ознаками відповідальної людини?».

Однак є запитання, що потребують окремих коментарів і порад:

п/п

Запитання у процесі суперечок

Засоби реагування

1.

Запитання-пастка (намір вивести співрозмовника з рівноваги, деморалізувати його);

Гумор, іронія, анекдот, пародія, «удар у відповідь», контрзапитання.

2.

Блокувальне запитання (намагання закрити горизонт опонентові й змусити до відповіді, співзвучної концепції мовця);

Краще передбачити такі запитання й аргументами не давати шансів поставити їх. Майстерно поставлені блокувальні запитання не дають шансів опонентові.

3.

Каверзне запитання (застосовують, коли відчувають з боку опонента фальш, дилетантство, намагання ввести в оману);

Будьте щирими. Щирість нейтралізує бажання ставити каверзні запитання.

4.

Примусове запитання (опонент намагається вмовити вас погодитися з ним; це запитання типу «Адже ви не будете цього заперечувати?);

Вихід тут один: сказати опонентові «Не вдавайтесь до примусу!»

5.

Риторичне запитання (забезпечують мовчазну згоду слухачів; якщо слухачі готові погоджуватися, тоді доречно; варто формулювати так, щоб вони передбачали відповідь «так» чи «ні»);

Ці запитання спроможні об’єднати людей.

6.

Прискорювальне запитання (атакують, підштовхують до згоди; впливають на думку, позицію мовця).

Сказати: «Не потрібно мене підганяти», «Не раджу мене підганяти».

Інші поради щодо складних запитань радимо прочитати за покликанням http:// masterlev.com.ua/7-tipiv-skladnih-zapitan-yak-yih-sprostiti/.

Прості запитання формулюють так: Хто …? Що …? Коли …? Чи міг …? Чи буде …? Як звати …? Чи було …? Чи згодні ви …? Чи правильно …?

Складні запитання можуть бути такими: Поясніть причини … . Поясніть, чому … . Чому ви вважаєте …? У чому різниця …? Висловіть припущення, що буде, якщо … . А що, коли …?

696. І. Дайте без підготовки розгорнуті відповіді на такі запитання:

1. Про що ви мріяли в дитинстві?

2. Коли день народження вашої бабусі?

3. Скільки разів на день народження чи Різдво вам дарували книжки?

4. Скільки відсотків книжок із вашої домашньої бібліотеки ви прочитали?

5. У яких випадках потрібно поступитися власними інтересами?

6. Чи може бути надійним партнером у великому ділі людина, що підводить у дрібницях?

7. Чи звикли ви ставити цілі й планувати свій день/тиждень?

8. Які цінності під час прийняття рішень є для вас визначальними?

9. Чим є для вас поразка?

II. Якими відповідями ви задоволені, а якими - ні? Чому?

697. Прочитайте в додатку 21 завдання, які дав на літо своїм учням італійський учитель Чезаре Ката. Об'єднайтеся в три групи. Жеребкуванням поділіть ролі: «Вчитель», «Батько/мати, невдоволений (-а) завданнями»; «Батько/мати задоволений (-а) завданнями». Кожна група формує позицію свого героя: учитель прогнозує запитання й готує відповіді на них; батьки формулюють різні види запитань, через які висловлюють своє ставлення. Продемонструйте таку суперечку.

698. Проаналізуйте за обраною схемою урок і результати роботи.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

699.Знайдіть в інтернеті інтерв'ю з відомими людьми. Випишіть запитання, які їм ставлять, і дайте на них свої відповіді. Кращі з них запишіть. Що потрібно робити, аби «завжди і на все» мати свою думку? Наскільки це важливо?

700. Ви невдовзі станете учасниками важливої суспільної події - виборів до районних, міських і Верховної Ради, виборів Президента країни. Уявіть себе як свідомих громадян на зустрічі з одним із кандидатів. Підготуйте 10 (і більше) запитань, які б ви поставили претендентові.

701. Визначте свою позицію в ставленні до проблеми відповідальності за своє здоров'я. Обґрунтуйте її кількома аргументами. Висловіть припущення, які запитання вам можуть поставити опоненти. Усно підготуйте відповіді на них.

702. Кого з літературних героїв ви можете впевнено назвати відповідальною людиною? А кого - безвідповідальною? Підготуйте 7 запитань одному з цих героїв.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити