Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§ 6. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. СЛОВО І КОНТЕКСТ

60. Прочитайте виразно наведені епіграф і вірш Ліни Костенко, перегляньте світлину. З яким почуттям ви прочитали вірш, який настрій він у вас викликав? Якого колориту надають тексту виділені слова? Випишіть і визначте лексичне значення їх.

Стоїть у ружах золота колиска.

Блакитні вії хата підніма.

Світ незбагненний здалеку і зблизька.

Початок є. А слова ще нема.

Ще дивен дим, і хата ще казкова,

і ще ніяк нічого ще не звуть.

І хмари, не прив’язані до слова,

от просто так - пливуть собі й пливуть.

Ще кожен пальчик сам собі Бетховен.

Ще все на світі гарне і моє.

І світить сонце оком загадковим.

Ще слів нема. Поезія вже є.

61. Прочитайте й перекажіть текст. Порадьте мандрівникові, що варто відвідати в Україні. Перегляньте відео Артура Вея про Україну (https://matadornetwork.com/ read/12-reasons-absolutely-extending-stay-ukraine/). Доповніть текст додатковою інформацією, якщо маєте таку.

Артур Бей, режисер-мандрівник із Брукліна, подорожував Україною 45 днів. Своє бачення нашого краю чоловік показав на відео, яке опублікував у блозі* під назвою «12 причин, чому я, безсумнівно, залишуся в Україні довше».

Два роки тому Вей продав усі свої речі, аби купити першу камеру. Відтоді він живе «з наплічника*», створюючи коротенькі відео про місця, де буває.

Канадська туристична агенція запропонувала чоловікові безкоштовну поїздку в Україну в обмін на розповідь про свої враження у блозі. Мандрівник* ніколи не бував у Східній Європі, тому пропозиція його заінтригувала й він одразу погодився. Від поїздки Вей не чекав нічого особливого.

На запитання «Голосу Америки», що його найбільше здивувало в Україні, режисер відповідає: «Все, - і пояснює: - Люди їдуть до Парижа з великими очікуваннями, а в Україну - без жодних, і в результаті відчувають захват. Ось звідки справжня радість від подорожей* - від здивування*».

Він нічого не знав про Україну, крім кількох речей, які бачив у новинах. «Я ніколи не думав про Україну, - говорить Вей. - Це ганьба, тому що це найбільша країна в Європі й вона прекрасна» (За uamodna.com).

62. Оберіть з таблиці оптимальний спосіб визначення лексичного значення виділених зірочкою слів, запишіть.

Способи тлумачення лексичного значення слів

1. Показати зображення предмета.

2. Дібрати синоніми (квапитися - поспішати, хизуватися - пишатися, хвалитися).

3. Використати контекст (Дощ періщив, як із відра).

4. Пояснити творення слова (осоння - місце, освітлене сонцем).

5. Конкретизувати абстрактне значення (страва: вареники, юшка, борщ).

6. Перерахувати ознаки (серпанок - прозорий, легкий туман).

7. Дібрати антонім (велелюдний - малолюдний).

8. Пояснити походження (буктрейлер від англ book - книга, англ. trailer - тягач, причіп, що означає короткий відеоролик за мотивами книги).

9. Скласти словникову статтю (призьба - невисокий, переважно земляний насип уздовж стін хати знадвору).

Контекст - закінчений за змістом уривок тексту, що дає змогу встановити значення слова або речення, які входять до його складу. Слово може мати не одне, а кілька значень, може бути багатозначним - залежно від контексту.

63. Прочитайте речення; визначте, у яких виділені слова вжито в переносному значенні. Які значення вони мають у контексті наведених речень? Як ви це визначили?

1. Листки і квіти розкриваються, а з їх обіймів пробуджується комашня і бринить (М. Яцків). 2. У теплому повітрі линуть духмяні пахощі, стиха дзижчать бджоли, виблискують на сонці, мов краплини (С. Кралевський). 3. Колише вітер сизий колос, жовтенький здмухує пилок, вплітає свій співучий голос в живий, нев’янучий вінок (Н. Дзюмак). 4. То шумів зелений лист, то в вінку мінився злотом ряст весняний, то золотим дощем лились пісні (Леся Українка). 5. І солов’ї, пташині менестрелі, всю ніч доводять яблуні до сліз (Л. Костенко). 6. Як не любить той край, де вперше ти побачив солодкий дивний світ, що ми звемо життям, де вперше став ходить, і квіткою неначе в його теплі зростав, і усміхавсь квіткам! (В. Сосюра).

64. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Поставте собі оцінку й обґрунтуйте її. Якщо результати нижчі за очікувані, з'ясуйте причину. Пам'ятайте, що передусім за результати власної навчальної діяльності відповідаєте ви.

Екологія слова: Уживаймо правильно: вислів, фраза, мовний зворот (а не вираз), нумо писати, пишімо (а не давайте писати), у цій (а не в даній) ситуації, дівчина (а не молода дівчина), загалом (а не в цілому), натомість (а не взамін).

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

65. Прочитайте текст, перегляньте світлини відомих українських світлярів. Відшукайте інші цікаві професійні світлини в мережі інтернет. Поміркуйте, чому виставка світлин Олександра Чорного має назву «Споглядати серцем, бачити любов'ю». Доповніть наведений текст кількома реченнями, у яких висловіть свої враження від побачених робіт. Поясніть лексичне значення позначених зірочкою слів.

Цей казковий світ ніби зовсім поруч, однак не кожен здатний його помічати. З розвитком техніки В’ячеслав Міщенко відкрив для себе новий світ творчої самореалізації - світлярство*. Завдяки своєму вишуканому художньому смаку й естетичному сприйняттю митець* створює високохудожні витончені макросвітлини*, які й зробили його відомим на весь світ майстром-світлярем.

Світлини В’ячеслава опубліковані на численних престижних* сайтах, чимала кількість їх облетіла весь світ і стала «шпалерами*» на робочих столах естетів*. Ви, напевно, вже також бачили їх, але навіть не здогадувалися, що автором їх є український фотограф В’ячеслав Міщенко.

По-новому розкрити життя флори й фауни вдалося ще одному українському світляреві. Хоча макросвітлярством нині важко здивувати, та роботи Олександра Чорного з Коростишева особливі. У його світлинах світ фантастичний! (із різних джерел).

В’ячеслав Міщенко

Олександр Чорний «Жити кохаючи»

66. Прочитайте словосполучення. Виправте помилки. Запишіть правильні варіанти.

Перспектива на майбутнє, урочиста церемонія, провальне фіаско, вільна вакансія, передовий авангард, вперше дебютувати, помпезна розкіш, відома популярність, мандрівний пілігрим, поважна персона, штрафний пенальті, миттєвий момент, настановна директива, об’єднувати й консолідувати громаду.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити