Українська мова 2 клас - Н.В. Гавриш - 2012 рік

Урок 26. Сусіди. Зміна приголосних [г], [к], [х] перед [і]


[г] - [з'] книга - у книзі                      дорога - на дорозі

[к] - [ц'] сусідка - сусідці                    білочка - білочці

[х] - [с'] кожух - у кожусі                   вухо - на вусі

СУСІДИ

Справедливо кажуть: «Обирай не дім, а сусіда». Пощастило білочці із сусідами. Поряд з її дуплом на високому дубі в маленькому гнізді оселилися синички. А під самісіньким дубом вирив нірку спритний їжачок. Жили сусіди мирно, один одному допомагали. Одного разу білочка побігла по кедрові горішки на дальню галявину, а двоє білченят залишилися в дуплі.

-     Сусідко, - гукнула білочка синичці. - Доглянь за моїми малюками, поки мене не буде, будь ласка!

Синичка погодилася. Свою роботу робить, а на білченят поглядає. Ось бачить: лізе до дупла хижа куниця - хоче білченят забрати. Зацвірінькала синичка та ще й подруг покликала.

Такий галас здійняли, що їжачок у своїй нірці не всидів. Крильцями махають, дупло від куниці прикривають. Не чекала куниця такого спротиву. Не втрималася на гілці та й упала на колючу спинку їжачка. З переляку так чкурнула до лісу - тільки її й бачили. Дякувала білка і синичці, і їжачку, раділа, що в неї такі гарні сусіди.

-    Чому білочка вважала, що їй пощастило із сусідами? Чому важливо жити із сусідами в злагоді? Який фрагмент казки зображено на малюнку?

 Сусід, сусідка, сусідонька. Із сусідами слід жити в злагоді. Не можна руйнувати чужих домівок.

Запам’ятай!

Російською мовою

Українською мовою

испуг

переляк

удрала

чкурнула

благодарила

дякувала


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити