Українська мова 2 клас - Н.В. Гавриш - 2012 рік

Урок 80. Хліб - усьому голова


Вимовляй правильно. Хліб, коровай, паляниця, тістечко, булочка, бублик, пиріжок, печиво, пампушка.

ХЛІБ І ЗОЛОТО

(Українська народна казка)

Пекли в пекарні хліб. Одна паляниця схопилася і покотилася дорогою. Прикотилася до воріт одного пана. Почала у двері стукати і говорити:

-   Прийміть мене до себе! Усі будете ситі!..

    -    У нас і калачів досить! - каже пан. Хлібина покотилася далі. Докотилася вона до краю села, до хати бідняка. Надворі бавилися діти. Побачили її, вхопили в обійми і радо занесли до хижі. Відразу діти почали краяти ножем її та їсти. З’їли майже всю, залишився тільки окраєць. А з окрайця виросла нова хлібина. І так у хаті бідного був хліб і не було більше голоду.

Одного разу з високої гори відірвався кусень золота. Покотився і зупинився перед хатою бідняка. Стукає у двері і просить, щоб його прийняли. Вийшов бідняк, подивився і каже:

- У нас тепер є що їсти, нам тебе не треба. Покотилося золото далі й зупинилося перед палацом. З того часу діти пана почали погано вчитися в школі, панська земля перестала родити, худобина множитися, а слуга що не робив - усе було погано.

Не стало в пана хліба. Як не шкодував, а взяв кусень золота і поніс до бідняка, щоб поміняти на хліб. Бідняк не взяв золота, але відрізав половину хлібини панові, половину залишив собі. З окрайця в бідняка виросла нова хлібина.

-    Що, на твій погляд, важливіше мати - хліб чи золото? Поясни свою думку.

Запиши і вивчи напам’ять.

З хлібом у нас зустрічають гостей,

Хліб на весіллях цвіте в короваї.

І краще немає на світі вістей,

Ніж - хліб уродився у рідному краї.

Платон Воронько

Російською мовою

Українською мовою

объятия

обійми

кусок

кусень

дворец

палац

краюшка

окраєць


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити