Українська мова 4 клас - М.С. Вашуленко частина 1 - Освіта - 2004 рік

ЧАСТИНИ МОВИ

ПРИКМЕТНИК

§ 25. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду

253. 1. Подані прикметники разом з іменниками запиши спочатку в давальному, а потім — у місцевому відмінку однини. Познач закінчення і порівняй їх. Сформулюй правило.

Сувора зима, хороша погода, вечірня пора.

2. Зверни увагу на те, як вимовляються кінцеві приголосні основи прикметників у називному, давальному і місцевому відмінках.

3. Свої висновки звір з правилом.

Прикметники жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини мають закінчення -ій. Наприклад: молодій, м’якій, у давній, у дорогій. Кінцевий приголосний основи перед закінченням -ій вимовляється пом’якшено.

Порівняй:

Н. в.

Д. в.

М. в.

[мала́]

[мал’і́й]

у [мал’і́й]

[хоро́ша]

[хоро́ш’ій]

у [хоро́ш’ій]

254. 1. Спиши речення, вставляючи пропущені закінчення, визнач відмінок прикметників. Як можна розрізнити форми давального і місцевого відмінків?

1. Я тут живу, на добр., цій землі, де йдуть дощі та дозріває колос. 2. Моя хата в подільському житі, просто неба, на чорн.. землі. 3. Я тут зросла. В маленькому селі та при квітуч.., гомінк.. долині. 4. В захмарен.. сині і вчора, і нині мелодії дивні звучать. 5. Залишу довірлив.. доні слова, що одвіку правдиві, любов у сльозині солон.., сльозу у любові щаслив… (З творів Ганни Чубач)

2. У четвертому реченні визнач головні члени.

255. 1. Прочитай текст. Подумай, це розповідь чи опис. Яку роль у ньому відіграють прикметники?

Вранці випливло ясне сонечко на погідне небо оглянути, що зробила ніч із землею. Вітер стих, і чистий, свіжий сніг сріблом сяяв під (блакитний) наметом неба. Земля наче вбралась на Різдво у (біла) сорочку.

За Михайлом Коцюбинським

2. Спиши. Прикметники, що в дужках, постав у потрібній формі. Визнач їх відмінок.

256. Склади новорічне привітання своїм друзям, членам родини, використавши слова і словосполучення з довідки.

С л о в а д л я д о в і д к и: дорогий (дорога, дорогі), Новий рік, щиро, здоров’я, бажаю, успіхи, у навчанні, у роботі, сердечно, зимові канікули.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити