Українська мова 4 клас - М.С. Вашуленко частина 1 - Освіта - 2004 рік

ТЕКСТ

§ 2. Роль слів у побудові тексту

27. П о м і р к у й т е р а з о м!

1. Прочитайте текст. Замість яких слів у ньому вжито виділені? Чому?

БІЛЧИНІ ТУРБОТИ

Чи знайдеться у нашій милій Україні ліс, в якому б не зустрілася вам білка? Певне, нема такого лісу, в якому б не водилося оце миле звірятко.

Де лісова гілка — там і білка. Восени в неї особливо багато клопоту. Треба на зиму грибів насушити, запастись горіхами, дупло вимостити, замаскувати.

Пізніше, коли почнуться за́морозки, їй треба міняти шубку на теплішу, м’якшу. Стільки турбот, що пусту́нці й погратись ніколи.

Виділені слова дають можливість уникнути повторення тих самих слів. Вони допомагають зв’язати речення в тексті.

2. Спишіть текст. Виділені слова підкресліть.

3. Пригадайте, що таке синоніми.

У в а г а! Під час розповіді добирай синоніми. Вони допоможуть тобі уникнути повторення тих самих слів.

28. 1. Прочитай текст. Знайди слова, вжиті в переносному значенні. Поясни їх.

Кілька років тому в Чигирині від сивої, спрацьованої за довге життя бабусі я почув зворушливу розповідь. Бабуся сиділа на ослоні в своїй тісненькій хатині. А довкола неї, по стінах, барвисто цвіли рушники… Її тихий голос дзвенів чисто, ніби Холодноярський струмок:

— Жила в нашому містечку дівчина-красуня. Струнка, чорноброва, з тугою косою за плечима, знала безліч старовинних пісень і співала їх так, що навіть людина, яка й мови української не знала,— танула серцем, ронила щиру сльозу, бо вчувала в тих мелодіях, звичайнісіньких, буденних словах — красу душі народної.

Сергій Носань

2. Зверни увагу на виділені в першому абзаці слова. Скажи, як вони допомагають зв’язувати між собою речення в тексті.

3. Перекажи текст усно, уникаючи повторення одних і тих самих слів.

29. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок.

Шквал бурі застав Олега майже посеред річки. Дніпро спочатку зарябів, нахмурився. Потім на ньому з’явилися перші гребені хвиль. Човен почало кидати з хвилі на хвилю. Вітер бив хлопця в лице і груди, шарпав, відганяв човен далі від берега.

Олег розумів, що треба лише міцно тримати весла і не дати вітрові зайти збоку.

Другий шквал уже не злякав хлопця. Як не лютувала буря, а його невеличкого човна не могла подолати. Олегові здавалося, що всі вітри світу налетіли на нього, щоб перекинути його у Дніпро. А весляр сміявся з тих вітрів і плив своєю дорогою.

За Дмитром Бедзиком

2. Для чого в різних реченнях тексту вжито слова Олег, хлопець, він, його, весляр на позначення однієї і тієї самої особи? Яка роль цих слів у тексті?

3. Уважно прочитай текст ще раз і подумай, на що вказують виділені слова. Ти, напевне, помітив, що виділені слова допомагають передати послідовність подій, пов’язати між собою речення та абзаци.

30. Склади розповідь про свій день. Використай слова, що вказують на послідовність подій: рано, спочатку, потім, удень, після уроків, пізніше, надвечір, увечері. Запиши розповідь, дібравши до неї заголовок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити