Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Зв’язок слів у реченні

59. Прочитайте слова.

1.  Слово, залізний, добре, відчиняти, двері.

2.  Розум, на, дорога, валяється, не.

3.  Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство.

•   Складіть із запропонованих слів прислів'я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть.

•   Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях.

60. Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

Був ясний осінній день. У (повітря) (пливти) павутинки, а в (блакитне) небі летить ключ (журавлі). Пролетіли (журавель) над (село) і сіли недалеко від (ліс) на (земля).

Вони довго сиділи, немов радилися. Чому це (птах) радяться? Бо вони вирушають у далеку (дорога). Журавлі (летіти) у теплий, але чужий край. Бо Батьківщина є там, де ти народився, зріс і почав літати (За Василем Сухомлинським).

• Доберіть до тексту заголовок.

• Спишіть текст, розкриваючи дужки. Визначте, які слова зв’язуються тільки за допомогою закінчень, а які — і закінчень, і прийменників. Підкресліть прийменники.

Словосполучення має головне й залежне слово: прапор (який?) український, читає (як?) уважно. Питання ставимо від головного до залежного слова. Підмет і присудок не є словосполученням.

61. Прочитайте словосполучення, розкриваючи дужки.

На (білий) снігупід (свіжий) снігомподих (вітерець)укрив (земля)(жовтий) листя, подвір’я (школа), прийшов до (я), гектар (земля).

4klas_2.files/image038.jpg

• Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки. Підкресліть словосполучення, у яких слова зв’язані за допомогою закінчень і прийменників. Визначте головне й залежне слово в словосполученнях за зразком.

Зразок

4klas_2.files/image039.jpg

62. Складіть текст-розповідь на тему «Початок зими», використовуючи підкреслені словосполучення з вправи 61. Запишіть.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.