Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Поширення речень словами та словосполученнями

63. Прочитайте текст.

Електричка виїхала з підземки метро й зупинилася на березі Дніпра. Дощ затарабанив у вікна вагона. Комфорт вагона й негоду розділяли скляні вікна та двері. Я стою біля дверей і дивлюся на вечірні вогні. Вони миготять за вікном. Дощові краплини вдаряються об шибку й розтікаються врізнобіч. Гра крапель зачаровує. Переді мною постало небо із зорями (За Іваном Складаним).

•   Поширте підкреслені речення словами швидко, яскраво, вечірнім, холодним, осінній, холодний, темно-синє, мерехтливими. Запишіть.

64. Прочитайте текст, уставляючи слова та словосполучення.

У (яких?) ... краях гори вкриті (якими?) ... лісами. (Яке?) ... сонечко (як?) ... пестить усіх соньків. (Які?) ... вечори приносять (яку?) ... казку. У тій (якій?) ... країні жила (яка?)... маленька дівчинка Марійка. Кожного ранку вона вибігала (куди?) у .... Там вона віталася з (яким?) ... сонечком і квітами.

Їй чемно відповідали (які?) ... дзвіночки, (які?) ... троянди, (які?) ... ромашки, (які?) ... мальви, (які?) ... нагідки. Вони дуже любил и (кого?).... Адже дівчинка доглядала їх і піклувалася (про кого?) ...(За ОленоюПогребняк).

•   Спишіть текст, уставляючи слова та словосполучення.

Зв’язати слова в речення вам допоможуть запитання.

65. Прочитайте текст. Перекажіть за складеним вами планом.

Жила в горах маленька квіточка Едельвейска. Вона росла одна-однісінька серед великих кам’яних скель. Квіточка була красива.

До неї долітав тільки Вітер. Він дуже любив свою маленьку принцесу. Вітер співав Едельвейсці чарівних пісень. І її ніжні пелюсточки трепетали білими крильцями казкових пташенят.

Одного разу Вітер навчив і свою маленьку принцесу співати чарівних пісень. Він милувався її прекрасним голосом (За Анною Багряною).

4klas_2.files/image040.jpg

•   Складіть словосполучення, користуючись текстом і словами.

Квіточка (яка?)...; любив (кого?)...; співав (кому?)...; пісень (яких?,)... ; милувався (чим?)... .

•   Визначте головні й залежні слова в складених словосполученнях.

•   Спишіть другий абзац тексту. Підкресліть підмет й присудок у кожному реченні. Визначте, якими частинами мови вони виражені.

66. Складіть і запишіть речення за поданими схемами.

4klas_2.files/image041.jpg

• Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова у вправі 65.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.