Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА

Повторення й узагальнення вивченого про слово

83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть.

Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич.

Блиснула на сонці козацька шабелька — і не стало жодного ворога…

Згодом люди на цьому місці викопали криничку й посадили вербу. Так і стоїть вона на краю села, дарує подорожнім цілющу джерельну воду.

• Випишіть речення з однорідними членами. Підкресліть головні члени.

• Визначте сполучники, якими з'єднуються однорідні члени. З якою інтонацією ви їх читаєте?

84. Прочитайте слова. Утворіть сполучення слів із прямим і переносним значенням.

Просить (осінь, мама), гострий (ніж, вітер), ліс (зажурений, густий), падають (у траву, у серце).

• Складіть речення зі сполученнями, у яких слова вжито в переносному значенні. Запишіть. До виділених слів доберіть антоніми.

85. Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

Ясне осіннє небо розіслалося (розстелилося, лягло, простяглося) аж за обрій (горизонт, виднокрай, за поле).

Люблю я осінь, коли опадає (облітає, зеленіє, осипається) пожовкле листя. Уночі крізь голе (безлисте, густе) гілля видніються (проглядаються, ясніють, виходять) зорі.

А вечори… Осінь чарує (зачакловує, сміється, заворожує) мене й тими смутками, коли разками намиста (коралів) одлітають журавлі у вирій. Коли в холодному, ясному, осінньому небі і вдень, і вночі повно їхнього плачу: крру! крру!.. (За Степаном Васильченком).

• Випишіть підкреслені слова, доберіть до них із дужок тільки синоніми. Доберіть антоніми до виділених слів. Запишіть їх парами. Визначте, якими частинами мови вони виражені.

86. Випишіть словосполучення з тексту вправи 83, у яких слова вживаються в переносному значенні. Доберіть антоніми до виділених слів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити