Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА

Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого

93. Прочитайте текст. Перекажіть.

Був собі в Києві гуркітливий Трамвай. Він щоденно подорожував за довгим маршрутом — з Подолу через Дніпро аж у Дарницю й назад. А як гуркітливий Трамвай дзенькав, клацав, бамкав, бив колесами на стиках! Люди злякано тулилися до кам’яних стін високих будинків. Собаки ховалися в чисті підворіття, а кицьки видряпувалися з великого переляку аж на верхівки дерев (За Юрієм Ярмишем).

4klas_2.files/image061.jpg

4klas_2.files/image062.jpg

• Випишіть із тексту іменники, прикметники, дієслова, згрупувавши їх.

94. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть.

Трамвай нічого (не) сказав уголос. А його новий знайомий так дзвінко защебетав… Він кликав Щиглиху. І вона (не) забарилася, прилетіла якраз тоді, коли Трамвай вирушив за своїм маршрутом.

Дивно, але того ранку гуркітливий Трамвай (не) бамкав колесами по рейках, (не) верещав на поворотах. Пасажири (не) сердились один на одного, а тихенько й ввічливо вибачалися.

Собаки (не) тікали в підворіття, кицьки (не) дряпалися з переляку на дерева. Вікна в місті були відчинені навстіж!

Усі слухали. Адже Щиголь і Щиглиха співали. Вони всілися на довгу блискучу трубку під стелею Трамвая й почали пісню! (За Юрієм Ярмишем).

• Спишіть перші два абзаци, розкриваючи дужки. Поясніть написання не з дієсловами. Підкресліть слова, що відповідають на питання як?

95. Прочитайте слова.

Поволі, гора, зайнялися, золоте, легко, узимку, угорі, небо, земля, щастя, обняло, випливати, глухий, летить, веселий, третій, п’ятнадцять, унизу, чотирнадцятий, пустеля, сім.

• Спишіть слова, записуючи в дужках питання, на які вони відповідають, за зразком. Назвіть частини мови, які ви знаєте.

Зразок

Поволі (як?), п’ять (скільки?).

• Визначте, які зі слів є іменниками, прикметниками та дієсловами.

96. Спишіть третій і четвертий абзаци вправи 94. Підкресліть іменники однією рискою, дієслова — двома й прикметники — хвилястою лінією. Напишіть над ними питання, на які вони відповідають.

• Відшукайте в тексті антоніми до запропонованих слів зачинені, коротку, тьмяну.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити