Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

МОВА І МОВЛЕННЯ

Культура мовлення та спілкування

9. Прочитайте текст.

Наша мова щодня й щохвилини забруднюється суржиком. Суржик — це мішана мова, пересипана чужими або штучно створеними словами та зворотами з чужих мовних елементів.

Часто чуємо постне масло, рослинні масла замість олія, рослинні олії, грецькі горіхи, тобто волоські горіхи, переносиця, тобто перенісся, сустав замість суглоб та ін.

Мовленнєві помилки стосуються, як правило, наголошування. вимови й точності вживання слів і словосполучень, відмінювання та побудови фраз (За Світланою Ярмоленко).

Випишіть із тексту слова та словосполучення, які вживаються правильно. Складіть із ними речення (усно).

Спілкуймося красно!

В українському мовному етикеті передбачені репліки-відповіді на подяку. їх вибір залежить від того, за що дякують. Якщо за їстівне, то відповідають: на здоров’я, їжте на здоров’я. Якщо дякують за якусь річ, то відповідають: носіть (зносіть) здорові (-а, -ий). Однак поширена відповідь на подяку — прошу й будь ласка.

10. Прочитайте текст.

Спілкування — це одна з основних потреб людини. Спілкуючись, ми потрапляємо в ситуації, коли потрібно попросити вибачення або пробачити інших. Правила мовленнєвого етикету пропонують у цих ситуаціях уживати слова вибачення: вибачте, прошу вибачення, перепрошую, пробачте мені. Той, у кого попросили вибачення, уживає такі слова: не переймайтеся, не хвилюйтеся, прошу, усе нормально.

Уміння чемно відмовитися чи погодитися — теж мистецтво спілкування. Невміння делікатно відмовитися може образити людину. У ситуації відмови користуються висловами: дякую, але я сьогодні маю інші справи; спасибі, але наступним разом; вибачте, але я, на жаль, не зможу. Якщо ж погоджуємося з чимось, то використовуємо такі вислови: я із задоволенням приймаю Вашу пропозицію; щиро дякую; мені приємно, що я теж можу бути корисним; з радістю, з дорогою душею, охоче.

Культури спілкування треба дотримуватись і в мережі Інтернет.

4klas_2.files/image009.jpg

•   Доберіть і запишіть вислови до мовленнєвих ситуацій, користуючись вправою 10 та рубрикою «Спілкуймося красно!» на с. 9.

— Вам потрібно відмовитися від запрошення прийти назустріч.

— Вам потрібно попросити вибачення і вибачити.

— Вам потрібно прийняти запрошення.

11.  Прочитайте слова ввічливості.

До побачення, перепрошую, щиро вітаю, дуже прошу.

•   Складіть речення з цими словами. У якій ситуації їх використовують?

12.  Складіть записку матері, використовуючи слова ввічливості.

Вибач, дуже прошу, дякую, будь ласка.

4klas_2.files/image010.jpg


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.