Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ІМЕННИК

Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини

130. Розгляньте таблицю.

Кінцевий приголосний основи іменників чоловічого роду

Відмінок

Твердий пригол.

М'який пригол.

Шиплячий пригол.

й

Н. в.

дуб

кінь

слухач

край

Ор. в.

дубом

конем

слухачем

краєм

•   Яке закінчення мають іменники чоловічого роду однини в орудному відмінку? Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи. Зробіть висновок, звірте його з поданим правилом.

Іменники чоловічого роду в орудному відмінку однини мають закінчення -ом, -ем, -єм.

Закінчення -ом мають іменники з основою на твердий приголосний, крім [ж], [ч], [ш]: мороз — морозом.

Закінчення -ем мають іменники з основою на м'який приголосний і [ж], [ч], [ш]: місяць — місяцем; читач — читачем, ніж — ножем. Закінчення -єм мають іменники з основою на [й]: гай — гаєм, урожай — урожаєм.

4klas_2.files/image076.jpg

131. Прочитайте іменники.

Юнак, сторож, син, слухач, кінець, мороз, виграш. край, трамвай, Юрій, молодець.

• Спишіть, ставлячи іменники в орудному відмінку. Позначте закінчення.

• Запам’ятайте значення й правопис слів у рамці. Поставте ці іменники у форму орудного відмінка. Складіть і запишіть із ними речення.

- Цеме́нт — порошкоподібна речовина, яка при змішуванні з водою переходить у твердий стан, використовується в будівельній справі.

132. Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

Ген-ген над тихим (Дунай), зеленою (лава) трав, кучерявим (гай), над тихою (річка) та високою (гора) стоїть на сторожі місяченько. Гірким (полин) віяло з далеких степів. Місяць гострим (серп) краяв моє серце. Над темною (вода) я летів думками до рідної (домівка). Закриваю очі й бачу сад із квітучою (яблуня), запашною (груша), старою (слива). Над (кущ) бузку великий джміль. Я так сумую за (домівка)! (За Михайлом Коцюбинським).

• Спишіть текст, розкриваючи дужки. Позначте закінчення в змінених словах. Прочитайте виділені слова. Яка це частина мови?

Іменники жіночого та чоловічого роду в орудному відмінку однини вживаються без прийменників або з прийменниками з, за, із, над, під, між, перед.

133. Прочитайте іменники.

Лось, спориш, тираж, план, харч, степкалач, мирпрапорбудинок.

Поставте іменники у формі орудного відмінка однини. Спишіть. Позначте закінчення іменників.

• Складіть речення з підкресленими іменниками, використовуючи прийменники.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.