Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ПРИКМЕТНИК

Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні

170. Прочитайте виразно вірш Лесі Вознюк.

Завірюха сніжно-біла

лісі зайчика зустріла.

Каже хитра завірюха:

— Заховай, зайчиську, вуха,

бо я злюча та колюча,

ще й щипуча і кусюча.

— Вас, люб’язна завірюхо,

Не бояться зовсім вуха,

бо ви добра: у лісочку

замели мої слідочки.

4klas_2.files/image084.jpg

• Між ким відбувається діалог? Знайдіть і прочитайте звертання співрозмовників. У чиєму звертанні виражається повага до співрозмовника?

• Прочитайте підкреслені слова. До якої частини мови вони належать?

• Випишіть прикметники, поставте до них питання яка?

Прикметник — частина мови, що виражає ознаку предмета й відповідає на питання який? яка? яке? які? Прикметник завжди стоїть у тому ж роді, числі й відмінку, що й зв’язаний із ним іменник. Наприклад: добра людина, добрий калач, добре слово, добрі вчинки.

171. Прочитайте текст, уставляючи пропущені прикметники з довідки.

їй було років вісім. Зростом вона зовсім … . Справжня красуня, українка. Усе в ній вражало незвичайною яскравістю барв. На ній були … чобітки, вишита сорочка з … рукавами. … коси були заплетені … стрічками. На шиї переливалися разки … намиста…. очі весело блищали з- під … вій. Вона говорила … голосом. … сміх нагадував … дзвіночка (За Валентином Катаєвим).

Довідка: невеличка, червоні, широкими, чорні, яскравими, кольорового, карі, довгих, мелодійним, веселий, маленького.

• Спишіть текст, уставляючи дібрані прикметники. Поставте до них питання (усно).

• Прочитайте складений текст. Зробіть висновок про роль прикметників у тексті.

172. Прочитайте тексти.

1. У скриньці лежав сувій. У ньому було щось загорнуто. Клава підсунула долоні під сувій і обережно витягла його. Поклала на пісок. Це була сорочка. На рукавах — манжети, ґудзики, комір із мереживом. У сорочку було загорнуто торбинку. Вона була зав'язана шнурком. Клава й Рено довго дивилися на знахідку.

2. У скриньці лежав жовтий сувій.

У ньому було щось загорнуто. Клава підсунула долоні під старовинний сувій і обережно витягла його. Поклала на теплий пісок. Це була довга чоловіча сорочка. На широких рукавах— вузькі манжети перламутрові ґудзики, високий комір із золотим мереживом. У білу сорочку було загорнуто торбинку. Вона була зав'язана темним шнурком. Клава й Рено довго дивилися на старовинну знахідку (За Ірен Роздобудько).

4klas_2.files/image085.jpg

• Порівняйте два тексти. З якого тексту ви отримали більше відомостей про знахідку? Яка частина мови допомогла вам краще уявити знайдений предмет? Яка роль прикметників у писемному й усному мовленні?

• Випишіть із другого тексту опис знахідки. Підкресліть прикметники хвилястою лінією.

173. Складіть текст-опис вашої вишиванки (сукні, сорочки), використовуючи прикметники. Запишіть, підкресліть прикметники.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити