Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ПРИКМЕТНИК

Відмінювання прикметників у множині

224. Розгляньте таблицю відмінювання прикметників у множині.

Відмінок

Питання

Основа на твердий і м'який приголосний

Н. в.

Р в.

д. в.

Зн. в.

Ор. в.

М. в.

які?

яких?

яким?

які? яких?

(як Н. або Р. в.)

якими?

(на) яких?

щаслив діти, могутні дуби

щасливих дітей, могутніх дубів

щасливим дітям, могутнім дубам

(на) щасливих дітей, (на) могутні дуби

щасливими дітьми, могутніми дубами

(на) щасливих дітях, могутніх дубах

Зіставте закінчення прикметників родового, знахідного та місцевого відмінків множини з основою на твердий приголосний; на м’який приголосний. Звірте ваш висновок із поданим нижче.

У називному відмінку множини прикметники з основою на твердий і м’який приголосний мають закінчення -і. У родовому, знахідному та місцевому відмінках прикметники з основою на твердий приголосний мають закінчення -их, у прикметниках з основою на м'який приголосний у цих же відмінках — закінчення -їх. Наприклад: зелених, сусідніх.

225. Прочитайте прикметники. Солодкий, пізня, твердий, сусіднє.

•   Провідміняйте прикметники в множині, користуючись таблицею на с. 99. Запишіть. Позначте закінчення.

226. Прочитайте текст.

Остання іграшка зайняла своє місце. Розкішна ялинка мерехтіла великими (якими? Ор. в., мн.) білими кулями. Добрівеселі ангели прикрашали кожну кулю. До цих новорічних прикрас Оленка доклала чимало зусиль. Усіноворічні іграшки вона готувала на різдвяний ярмарок.

На цьому веселому ярмарку можна було дістати приз за найкращу роботу. Вона вірила, що її веселі ангели, такі щирі й добрі, обов'язково принесуть людям щастя (За Іриною Шевчук).

4klas_2.files/image097.jpg

• Спишіть перший абзац тексту. Упишіть у дужках біля підкреслених прикметників питання, відмінок і число за зразком у тексті.

• Випишіть із другого абзацу тексту прикметники в множині. Провідміняйте, користуючись таблицею на с. 99.

227. Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

(Жовтий) в (зелений) смужку огрядна пані Гусениця страшенно боялася (холодний) осені. Вона знала: (холодний) осінь сама не ходить. Холодні дощі вбираються в сірі тумани, які завжди приводять (сніжний) Зиму. Сніг любить (білий) фарбу. Вона буде сипатися доти, доки від пані Гусениці не залишиться ні (жовтий) цятки, ні (зелений) смужки (За Галиною Кирпою).

• Спишіть текст, розкриваючи дужки. Визначте рід, число, відмінок змінених прикметників.

• Провідміняйте підкреслені словосполучення, користуючись таблицею на с. 99.

228.  Прочитайте прислів'я.

Вірний приятель — то найбільший скарб. Колос повний до землі гнеться, а пустий догори пнеться. Літній день за зимовий тиждень.

• Спишіть прислів’я, підкресліть прикметники. У якому відмінку стоять прикметники? Провідміняйте виділені прикметники в множині.

229.  Складіть і запишіть текст-міркування, тезою якого є перше прислів'я вправи 228. Використайте в тексті подані слова та словосполучення.

Мій товариш, спілкування в Інтернеті. чесна людина, уважний, корисні книжки, допомагає мені, у важку хвилину, дає поради, цікавий співбесідник.

• Підкресліть прикметники, визначте їх рід. число та відмінок.

230.  Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви та розкриваючи дужки. Перекажіть.

Незадовго до Нового року наш Дідусь Мороз вирушає в Лапландію. Щороку туди приїжджають американський Санта Клаус, італійський Боббо Натале та інші. (Щедрий), (добрий), (веселий) дідусі розповідають про підготовку до свята. Вони вигадують багато (новий) і (цікавий) ігор, (веселий), (розумний) і (добрий) казок. Дідусі змагаються, хто краще намалює на вікні сніжинку, швидше зліпить снігову бабу.

Північні сови-поштарі приносять усім дідусям яскраві й гарні листівки. Листівки нагадують, що їх чекає далекий і нелегкий шлях. Дідусі їдуть зустрічати Новий рік! (За Вікторією Ярош).

• Спишіть перший абзац тексту, уставляючи пропущені букви та розкриваючи дужки. Підкресліть прикметники в множині.

231. Спишіть другий абзац тексту вправи 230. Підкресліть прикметники. Провідміняйте виділені прикметники.

• Складіть текст-розповідь про те, як ви готуєтеся до зустрічі Нового року.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.