Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ЧИСЛІВНИК

Числівник як частина мови

254. Прочитайте запитання.

Скільки місяців має рік? Скільки днів має тиждень? Який за порядком лічби день тижня вівторок? Котра на малюнку за порядком лічби лялька в рожевій сукні, котра — у блакитній, а котре — яблуко? Які числа ви бачите на листках календаря?

4klas_2.files/image103.jpg

• Запишіть відповіді на запитання. Підкресліть слова, що відповідають на питання скільки? котрий? котра? котре? Які зі слів позначають кількість предметів, а які — порядок їх при лічбі?

Слова, що означають кількість предметів або порядок їх при лічбі, називаються числівниками. Вони відповідають на питання скі́льки? котри́й? котра́? котре́? Наприклад: скільки? (дев’ятнадцять), котрий? (сьомий), котра? (десята), котре? (сьоме). Числівник — це частина мови.

255. Прочитайте числівники. Поставте до них питання.

Дев'ять, дев’ятна́дцять, дев'ятий, десятий, десять, третій, три, сім, сьомий, сьома, десяте, двана́дцята, чотирна́дцяте.

• Поставте до числівників питання. Складіть словосполучення числівників з іменниками. Запишіть. Поставте наголос у числівниках.

Спілкуймося красно!

Важливою ознакою краси мовлення є правильне наголошування слів. У числівниках від одина́дцяти до дев’ятна́дцяти наголошується склад —на́-: двана́дцять, трина́дцять, чотирна́дцять, п’ятна́дцять, шістна́дцять, сімна́дцять, вісімна́дцять, дев'ятна́дцять.

• Потренуйтеся у вимові числівників.

256. Прочитайте текст. Доберіть заголовок.

Через три дні, зробивши свої підрахунки, жук подався до стоножича Томаса.

— Шановний пане стоножичу! — звернувся він. — Ваша хода тому така гармонійна, що вам бракує чотирьох ніжок. Звичайна стонога спочатку переставляє ніжки від першої до шостої, потім від сьомої до дванадцятої, потім від тринадцятої до вісімнадцятої, потім від дев’ятнадцятої до двадцять четвертої, потім від двадцять п’ятої до тридцятої, потім… Але ви вже зрозуміли, правда?

Томас кивнув головою трохи розгублено, бо він, щиро кажучи, не зрозумів ані слова.

— А останні ніжки, від дев’яносто сьомої до сотої, — провадив далі жук, — ці останні ніжки звичайна стонога тягне, бо чотири не ділиться на шість. І тому набути гарної ходи може тільки та стонога, число ніжок котрої ділиться на шість. Розумієте, правда? (За Джеймсом Крюсом).

4klas_2.files/image104.jpg

• Випишіть із тексту числівники. Поставте питання до них, визначте наголошений склад.

Потрібно правильно вживати числівники в сполученні з іменниками: дві, три, чотири фірми; п’ять, шість, сім, вісім, дев’ять, десять фірм; п’яти фірмам; шістьма фірмами.

• Складіть речення із словосполученнями в шістьох фірмах, семи олівців.

257. Прочитайте слова.

Днів (скільки?) … ; учнів (скільки?) … ; комп’ютерів (скільки?) …; день (котрий?) …; за списком (котра?)…; повідомлення (котре?) ….

• Уставте числівники. Запишіть.

• Складіть два речення зі словосполученнями (на вибір).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити