Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ТЕКСТ

Засоби зв’язку речень у тексті

21. Прочитайте текст.

Сьогодні Славка́ запросили на день народження. Сусідській дівчинці Маринці виповнилося десять років. Маринка запросила друзів і однокласників. Славко купив букет квітів і вивчив вітальний вірш напам’ять. Славко також узяв величезну книжку «Енциклопедія для дівчаток» у подарунок Маринці.

Маринка радо зустріла Славка (За Оксаною Радушинською).

•   Спишіть текст, замінюючи слова, які повторюються, словами з довідки.

Довідка: іменинниця, він, хлопчик, дівчинці, вона, товариша.

• Як змінився текст?

4klas_2.files/image016.jpg

Речення в тексті зв’язуються за змістом. Щоб уникнути повторення тих самих слів, потрібно використовувати слова-синоніми, споріднені слова, сполучники.

Для зв’язку речень у тексті також використовують такі слова: тоді, спочатку, потім, цей, ця, це, ці, він, вона, воно, вони.

22. Прочитайте текст.

Марусі на її десятиліття подарували маленький рожевий ноутбук*. Він став для Марусі найкращим другом. Він зберігав маленькі таємниці дівчинки, веселі листи до подружок, допомагав «блукати» в Інтернеті. А там стільки цікавого й корисного! З Інтернету Маруся ізнавалася про нашу планету, про життя інших народів, а також про підводний світ і космос. Маруся подорожувала невідомими горами, морями, ріками й степами — відкривала стільки таємниць! (За Яною Мазур).

4klas_2.files/image017.jpg

- Ноутбу́к — невеликий персональний комп’ютер.

•   Який це текст? Яка його тема й основна думка? Доберіть до тексту заголовок.

•   Спишіть текст, уникаючи повторів виділених слів. Підкресліть слова, які зв’язують речення в тексті.

23. Прочитайте «розсипані» рядки з вірша Вадима Скомаровського.

Де не взявся вітерець,

Заходився біля хати

Листя те, що натрусив

Непосидько-пустунець,

Уночі з колючих слив.

Жовте листя підмітати;

•   Упорядкуйте рядки вірша так, щоб римувалися виділені слова. Запишіть. Доберіть заголовок.

•   Доберіть антонім до підкресленого слова. Складіть і запишіть із ними речення.

24. Складіть і запишіть текст-розповідь на тему «Ростуть куль- бабки в лузі». Використайте слова тоді, потім, спочатку, вона, вони для зв’язку речень.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.