Українська мова 4 клас - М.Д. Захарійчук - Грамота - 2015 рік

ДІЄСЛОВО

Неозначена форма дієслова

323. Прочитайте текст.

Ми зайшли до ліцею «Сім гномів». Нас ознайомили з обов’язками ліцеїстів. їм потрібно було розмальовувати ліс на уроках малювання. На уроках історії — вивчати, які тварини жили в лісі в давнину. На уроках математики гноми повинні підрахувати дерева, кущі та запаси продуктів для звірят на зиму.

Ми дізналися, що на уроках мови ліцеїсти-гноми вивчають мову тварин і рослин. А на уроках географії вони малюють карту лісу. Прибирати ліс, розчищати стежки, підрізати кущі та дерева, згрібати сухе листя — їхній обов’язок на уроках праці (За Вірою Іванчук).

• Випишіть із тексту дієслова, які відповідають на питання що робити, що зробити? Чи можна визначити час дії, позначеної цими дієсловами? Ці дієслова вжиті в неозначеній формі.

4klas_2.files/image128.jpg

Неозначена форма дієслова — це його незмінна форма. Вона є початковою формою дієслова. Дієслова в неозначеній формі означають дію, процес, але не вказують на час, особу й число. Вони відповідають на питання що робити? що зробити? Наприклад: чистити (що робити?), заспівати (що зробити?).

324. Прочитайте текст.

Українська мова — одна з найбагатших мов світу. Про її багатство свідчать синоніми. їх у нашій мові дуже багато. Наприклад, до слова йти можна підібрати більше тридцяти слів, близьких за значенням. Залежно від ситуації українці вживають у мовленні: іти, прямувати, простувати, крокувати, чимчикувати, тюпати, чесати, дріботіти, ступати,

шкандибати, кульгати, дибати, чвалати, чалапати, блукати, брести та ін. Користуймося мовним багатством.

• Випишіть дієслова. Поставте до них питання. Назвіть дієслова. ужиті в неозначеній формі. Назвіть частинку, якою вони закінчуються.

У неозначеній формі дієслова закінчуються суфіксом -ТИ. Після нього може стояти суфікс -ся.

Наприклад: що робити? 4klas_2.files/image129.jpg

що зробити? 4klas_2.files/image130.jpg

що робити? 4klas_2.files/image131.jpg

що зробити? 4klas_2.files/image132.jpg

• Позначте суфікс -ти в дієсловах неозначеної форми з вправи 324.

325. Прочитайте фразеологізми. Доповніть їх дієсловами з довідки.

Байдики … , п’ятами … , … воду, слова на вітер … , мало каші … , як у воду … , зуби на полицю … , ніде голці … . Довідка: впасти, з’їсти, бити, покласти, накивати, кидати, каламутити, дивитися.

• Спишіть фразеологізми, поясніть їх значення. Позначте суфікс -ти в дієсловах неозначеної форми.

У дієсловах неозначеної форми між коренем і суфіксом -ти можуть бути суфікси -а-, -и-, -і-, -ну-, -ува-, -юва-:

4klas_2.files/image133.jpg

• Відшукайте й позначте ці суфікси в дієсловах неозначеної форми з вправ 324 та 325.

326. Прочитайте дієслова.

Обгорнути, берегти, загинати, писати, малювати, підклеїти.

• Складіть і запишіть текст-інструкцію «Бережіть книжку», використовуючи подані дієслова. Позначте суфікси.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити