Українська мова 4 клас - М.С. Вашуленко - Освіта - 2015 рік

РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ

ПРИКМЕТНИК

§ 30 ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ

202. Попрацюйте разом! 1. Подані прикметники разом з іменниками запишіть у стовпчик: спочатку в давальному, а потім — у місцевому відмінку однини. Позначте закінчення і порівняйте їх. Сформулюйте правило.

Сувора зима, хороша погода, вечірня пора, синя далечінь.

2. Зверніть увагу на те, як ви вимовляєте кінцеві приголосні основи прикметників у називному, давальному і місцевому відмінках.

3. Свої висновки звірте з правилом.

Прикметники жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини мають закінчення -ій. Наприклад: молодій, м’якій, у давній, у дорогій. Кінцевий приголосний основи перед закінченням -ій вимовляємо пом’якшено.


Порівняй:


Н. в.

Д. в.

М. в.

[мала]

[мал'ій]

у [мал'ій]

[хороша]

[хорош’ій]

у [хорош’ій]

203. 1. Спиши речення, уставляючи пропущені закінчення, визнач відмінок прикметників. Як можна розрізнити форми давального і місцевого відмінків?

1. Я тут живу, на добр., цій землі, де йдуть дощі та дозріває колос. 2. Моя хата в подільському житі, просто неба, на чорн.. землі. 3. Я тут зросла. В маленькому селі та при квітуч.., гомінк.. долині. 4. В захмарен.. сині і вчора, і нині мелодії дивні звучать (Із творів Ганни Чубач). 2. У четвертому реченні визнач головні члени.

204. 1. Прочитай текст. Подумай, це розповідь чи опис. Яку роль у ньому відіграють прикметники?

Уранці випливло ясне сонечко на погідне небо оглянути, що зробила ніч із землею. Вітер стих, і чистий, свіжий сніг сріблом сяяв під (блакитний) наметом неба. Земля наче вбралась на Різдво у (біла) сорочку (За Михайлом Коцюбинським).

2. Спиши. Прикметники, що в дужках, постав у потрібній формі. Визнач їхній відмінок.

205. Склади новорічне привітання своїм друзям, родичам, використавши слова і словосполучення з довідки.

Слова для довідки: дорогий (дорога, дорогі), Новий рік, щиро, здоров’я, бажаю, успіхи, у навчанні, у роботі, сердечно, зимові канікули.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити