Українська мова 4 клас - М.С. Вашуленко - Освіта - 2015 рік

РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ

§ 4. ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ

25. Поміркуймо разом! 1. Прочитайте виразно вірш. Яка його головна думка?

ЄДИНА УКРАЇНА

Нехай ніхто не половинить,

твоїх земель не розтина,

бо ти єдина, Україно,

бо ти на всіх у нас одна.

Одна від Заходу до Сходу

володарка земель і вод —

ніхто не ділить хай народу,

бо не поділиться народ.

Дмитро Чередниченко

2. Поміркуйте над тим, що означають виділені слова.

3. Доберіть синоніми до слів половинить, розтинає.

Порада. Щоб уникнути повторення в тексті таких самих слів, слід добирати синоніми та слова він, вона, воно, вони.

26. 1. Прочитай. Знайди слова, ужиті в переносному значенні. Поясни їх.

Кілька років тому в Чигирині від сивої, спрацьованої за довге життя бабусі я почув зворушливу розповідь. Бабуся сиділа на ослоні в своїй тісненькій хатині. А довкола неї, по стінах, барвисто цвіли рушники... Її тихий голос дзвенів чисто, ніби Холодноярський струмок:

— Жила в нашому містечку дівчина-красуня. Струнка, чорноброва, з тугою косою за плечима, знала безліч старовинних пісень і співала їх так, що навіть людина, яка й мови української не знала, — танула серцем, ронила щиру сльозу, бо вчувала в тих мелодіях, звичайнісіньких, буденних словах — красу душі народної (Сергій Носань).

2. Зверни увагу на виділені в тексті слова. Яка роль цих слів у тексті?

Слово про слово

Ослі́н — переносна кімнатна лава для сидіння.

27. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст.

Ми живемо в Україні, розташованій у центрі Європи. Україна — спільний дім для всіх народів, які її населяють. Ми любимо свою Україну і пишаємося нею. Любов до України називають патріотизмом.

2. Зверніть увагу на слово, що повторюється в реченнях тексту. Подумайте, як уникнути цього недоліку. Поясніть роль виділених слів у цьому тексті.

3. Розкажіть про вашу допомогу патріотам України в наш час.

28. 1. Прочитай текст.

«ЗОЛОТИЙ ГОЛОС» УКРАЇНИ

Ніна Матвієнко — відома співачка сучасності. Її називають «золотим голосом» України. Видатна співачка виконує численні народні пісні, патріотичні твори... Багато з них вона записала від людей у різних куточках України. Так вона зберегла народні твори від забуття.

Ніна Матвієнко співає українські пісні перед захопленими слухачами різних країн Європи і світу.

2.   Знайди в бібліотеці інформацію про Ніну Матвієнко, розпитай про співачку у своїх батьків. Підготуй письмову розповідь про неї і прочитай у класі.

3. Вивчи одну з пісень відомої співачки і виконай її на уроці.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.