Українська мова 5 клас (з навчанням російською мовою)

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ

 

§ 33. Чергування [у] — [в], [і] — [й]

 

349.І.Прочитайте речення вголос. Чи всі сполучення слів легко вимовляти?

1. В Львові ми відвідали історичний музей. 2. Половину серпня Марія провела у Одесі. 3. Кожен мовчки сидів в вагоні. 4. У очах його засвітилася надія.

II.      Прочитайте перероблені речення. Чому вони звучать краще, вимовляються легше? Що змінилося в реченнях?

1. У Львові ми відвідали історичний музей. 2. Половину серпня Марія провела в Одесі. 3. Кожен мовчки сидів у вагоні.

4.       В очах його засвітилася надія.

350. Прочитайте речення. Зверніть увагу на прийменники у, в та сполучники і, й.

1. Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квітки (В. Сухомлинський). 2. Вірю в пам’ять і в серце людське (Б. Олійник). 3. У садку співали Ольга й Андрій (Панас Мирний). 4. У кожного народу є цінності, які слід берегти. Це і мова, й історія, і культура, і його рідна земля (О. Гончар).

Щоб запобігти немилозвучному збігу кількох голосних або приголосних, в українській мові чергуються прийменник у з в та сполучник і з й. Можуть чергуватися початкові звуки слів [у] з [е] та [і] з [й].

Коли попереднє слово закінчується на приголосний, уживаємо у, коли на голосний - в. Наприклад: 1. Наш учитель. 2. Десь у хлібах захлинались перепели. 3. Прийшла вчителька. 4. Сонце сідало в білому серпанку хмаринок.

На початку речення в уживається перед голосними, а у - приголосними. Наприклад: 1. В огні горіли, а не почорніли (Нар. творчість). 2. У морі вітрило здалека маячить.

Незалежно від закінчення попереднього слова перед наступним в, ф, льв-, св-, тв-, хв- пишемо у. Наприклад: 1. Виглядаю у вікно. 2. Одягнена у хвою, шумить тайга.

Чергування у з в відбувається:

1) у власних назвах: Урал, Угорщина, Владивосток. Але: Україна — Вкраїна (в поезії);

2) у словах іншомовного походження: утопія, ультиматум, унікальний;

3) у словах, що вживаються тільки з в або у: вправа, вказівка, уряд, указ.

351. Прочитайте пари слів. Складіть і запишіть п’ять речень, вибираючи в кожному випадку потрібний варіант слова.

Учити — вчити, узяв — взяв, Україна — Вкраїна, убогий — вбогий, уперед — вперед.

 Після голосного звука попереднього слова вживається й, після приголосного - і.

Наприклад: 1. Початок літа віщував радість і втіху. 2. Було тепло й сонячно.

На початку речення вживається і. Наприклад: Ідуть дощі.

Звуки [і] - [й] не чергується при зіставленні чи протиставленні слів (червоне і чорне, війна і мир)

та після паузи (на письмі - після розділового знака): Мов лебеді, летять мої літа, і юність вже моя одквітувала (Д. Луценко).

Орфограма Букви у — в, і — й на позначення чергування

Українська мова уникає насамперед збігу голосних, а потім — збігу приголосних. Пауза сприймається як приголосний.

352. Спишіть текст, добираючи з дужок потрібну букву. Обґрунтуйте чергування.

Тільки (у,в)читель (у,в)війшов (у,в) клас, зараз побачив, що там робилося щось непевне. Школярки (і,й) школярі юрбою оточили когось (і,й) голосно гомоніли. Чути було тільки, що на когось діти сердились (і,й) комусь докоряли. Зараз же дехто побачив (у,в)чителя, (і,й) почулося поміж дітьми: «Василь Дмитрович прийшов... (У,в)читель прийшов».

Діти стихли (і,й) (у,в)сі повернулися до (у,в)чителя (Б. Грінченко).

353. Запишіть словосполучення у два стовпчики: а) ті, в яких із дужок треба дібрати букву у; б) ті, в яких із дужок треба дібрати букву в.

Працював (у,в) Львові, іти (у,в) село, розповідав (у,в)чням, артилерист (у,в) касці, виїхала (у,в) Одесу, відповів (у,в)сім, місто (у,в) Узбекистані, озеро (у,в) горах, розповіла (у,в)сім, допоміг (у,в)чителеві, абрикос (у,в) банці, ілюстрація (у,в) альбомі.

 Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв перших слів словосполучень складеться початок прислів’я: «... не тоне».

354. Запишіть сполучення слів у два стовпчики: а) зі сполучником і; б) зі сполучником й.

Спокій (і,й) тиша, зрада (і,й) підступність, далекі (і,й) близькі, вечір (і,й) ранок, очерет (і,й) лобода, багатий (і,й) бідний, одуди (і,й) сови, глід (і,й) береза, літо (і,й) осінь, освіта (і,й) наука, сьомий (і,й) восьмий, страви (і,й) напої, ліс (і,й) діброва, сьогодні (і,й) завтра.

Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв перших слів складеться пропущене у вислові Д. Білоуса: «У мові — чари барвінкові:... в ріднім слові».

355. І. Прочитайте. Перекладіть текст українською мовою і запишіть.

Виділіть орфограму «Букви у — в, і — й на позначення чергування».

Ударили февральские морозы, поднялась сильная метель. Отец долго не выпускал меня из дома.

Наконец через несколько дней утром я увидел в окошко ясное голубое небо. Я отпросился у отца, оделся и выскочил во двор. На дворе было морозно, но тихо. Ярко светило солнце. Глазам было больно от блеска белого снега (За В. Біанкі).

 

В. Черватюк. «Києво-Печерська лавра. Січень».

II. Уважно розгляньте репродукцію картини Володимира Черватюка «Києво-Печерська лавра. Січень». Складіть невеликий усний опис.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.