Підручник українська мова 5 клас

ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ


§ 13 Речення з одним головним членом


Запам’ятаймо!

Закінчену думку й завершену інтонацію можуть виражати речення з одним головним членом.

118   Спишіть речення. У кожному підкресліть головні члени речення.

Помітно оголилися дерева. У дібровах замовк пташиний гук. Ставки та озерця вкрилися опалим листям. Уранці на землі все частіше з’являється біла паморозь. Дощить. Колючий вітер примушує витягати із схованок рукавиці та шапки. Жовтень… Осінь упевнено ввійшла у свої права (3 кн. «Український рік у прикметах і прикметниках»).

119    Прочитайте текст. Випишіть речення з одним головним членом.

Осінній вечір. Сіло за гору сонечко. Навколо тихо-тихо. Коли це з-за лісу лунає тривожний крик: курли, курли… Високо в небі летить табун лебедів. Чого кричать так тривожно?

Здається, вони щось забирають із рідної землі. Пригадалась мені казка, що її розповідала бабуся: коли відлітають лебеді, вони своїми крильми сіють на землі печаль…

А коли повертаються лебеді, що вони сіють крильми?

— Радість! (3а В. Сухомлинським).

120 Прочитайте текст. Перебудуйте виділені речення так, щоб граматичні основи в них складалися з одного головного члена. Запишіть перебудовані речення.

Українська назва другого осіннього місяця не потребує жодних пояснень. Довколишні гаї вже одяглися в яскравий привабливий жовтогарячий колір з усіма його відтінками. Назва «жовтень» була відома з часів Київської Русі. Ще цей місяць народ називав весільником. Селяни вже встигали зібрати врожай. Робота на полі, у городі завершена. Батьки одружували дітей. Це найблагодатніша пора для весільних гулянь і вечорниць.

 Усміхнімось!

Весела задача

На вербі вродило 27 грушок, а на сосні — 32 яблука. Андрійко зірвав 4 грушки та 2 яблука. Скільки грушок і яблук залишилося на обох деревах?

121       Запишіть 5-6 речень з одним головним членом про погоду в жовтні. Підкресліть граматичні основи.

122       Прочитайте загадки. Із словами-відгадками складіть і запишіть речення: а) з одним головним членом; б) з двома головними членами.

1. Восени народжуюся, повесні вмираю, своїм тілом землю взимку зогріваю. 2. Горя не знаємо, а гірко плачемо. 3. Влітку служить, а взимку зуби сушить.

123       Доберіть до поданих речень синонімічні за зразком. Запишіть їх.

Зразок. Світить місяць. — Місячно. На небі — місяць.

1. Мені радісно. 2. Сходить сонце. 3. Гримить грім. 4. Надворі мороз. 5. Настає вечір. 6. Летить сніжок. 7. У класі запанувала тиша.

124       Прочитайте виразно уривок із вірша Л. Глібова «Журба». На основі тексту вірша й фотографії напишіть міні-твір (5-6 речень), у якому використайте речення з одним головним членом.

Стоїть гора високая,

Попід горою гай,

Зелений гай, густесенький,

Неначе справді рай.

Під гаєм в’ється річенька,

Як скло вода блищить;

Долиною зеленою

Кудись вона біжить.

Край берега, у затишку,

Прив’язані човни;

А три верби схилилися,

Мов журяться вони, —

Що пройде любе літечко,

Повіють холода,

Осиплеться їх листячко —

І понесе вода.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити