Підручник українська мова 5 клас

ЛЕКСИКОЛОГІЯ

 

§ 46 Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова

 

Пригадаймо!

1.           Які частини мови вам відомі?

2.           Які частини мови належать до службових?

3.           Що таке самостійні частини мови?

431   1.   Розгадайте кросворд у зошиті.

1. Письмове повідомлення для особи або установи.

2. Колективне відвідування музею, визначного місця.

3. Автор музичного твору.

4. Головне місто держави.

5. Буква, яка дуже рідко трапляється на початку слова.

6. Перерва в навчальних закладах на певний час для відпочинку учнів.

7. Особа, яка написала твір.

2.  У першому стовпчику прочитайте назву терміна. Запам’ятаймо!

Усі наявні в мові слова — це її словниковий склад, або лексика.

Кожне слово щось означає: називає предмет, дію, ознаку, тобто має лексичне значення. Лексичне значення мають тільки самостійні частини мови.

Слова, що мають одне лексичне значення, називаються однозначними. Наприклад: пекарня (підприємство для випікання хліба, булок тощо); сірник (тонка дерев’яна паличка з головкою з легкозаймистої речовини, що загоряється від тертя).

Слова, що мають кілька лексичних значень, називаються багатозначними. Наприклад, слово рукав за тлумачним словником має три значення: 1. Частина одягу, що покриває руку. 2. Відгалуження ріки. 3. Пристрій у вигляді труби для передачі рідин, газів, сипких речовин.

Наука, яка вивчає значення слів, їх уживання, називається лексикологією.

432. Прочитайте й спишіть уривок із вірша М. Вінграновського.

Ластівко біля вікна,

Ластівко нашої хати,

Що тобі, ластонько, дати:

Меду, борщу чи пшона?

Ластонько, літа кінець.

Діток твоїх би до хати,

Я научу їх писати:

Небо, Дніпро, горобець…

2. Визначте лексичне значення вживаних слів у вірші. Які з них називають: а) предмет; б) дію; в) ознаку?

Це цікаво!

Словники — особливі книжки, які допомагають уживати слова правильно, доречно. Словники бувають різні. Орфографічний словник підказує, як правильно написати слово.

У фразеологічному словнику зібрано стійкі звороти й пояснення їх змісту.

Словник синонімів допоможе з кількох близьких за значенням слів дібрати те, яке найбільше підходить до змісту висловленої думки. А словник антонімів пропонує слово з протилежним значенням.

Словник власних імен пояснить, що означає твоє ім’я. Часто користуємося перекладними словниками, наприклад, англо-українським і українсько-англійським, німецько-українським і українсько-німецьким, російсько-українським і українсько-російським…

У тлумачному словнику розкривається лексичне значення слова.

Зі словника іншомовних слів дізнаємося, з якої мови прийшли в нашу мову чужі, запозичені слова. А етимологічний словник розповідає про походження слова.

433    Поясніть лексичне значення поданих слів, скориставшись тлумачним словником.

Вистава, виставка, галерея, експонат, музей, сцена, театр.

434    Прочитайте. Випишіть виділені слова, поясніть їх лексичне значення.

Одна з найулюбленіших вулиць киян і гостей столиці України — Андріївський узвіз. Шанувальники прекрасного відвідують музеї, що розташовані тут (Музей однієї вулиці, Будинок-музей М. Булгакова, Музей-майстерня І. Кавалерідзе, Національний музей історії України). На Андріївському узвозі завжди людно. Художники, гончарі, музиканти, колекціонери приходять сюди, щоб продемонструвати свої вміння, таланти, надбання.

435    Прочитайте текст, підставляючи замість тлумачення в дужках потрібне слово з довідки.

Алупка. Колись ця місцевість була відома тим, що тут водилося багато лисиць. Зубчаста вершина Ай-Петрі приваблює сотні (люди, які подорожують, поєднуючи активний відпочинок і пізнання, спорт). їх цікавить Алупкинський палац-музей, створений за проектом відомого архітектора Едуарда Блора. Мармурові (струмінь води, що б’є вгору або витікає під тиском), зимовий сад, чудовий (великий декоративний сад із доріжками для прогулянок, алеями, водоймами, майданчиками для ігор), ставки, (природні або штучні водоспади уступами) надають неповторності музею.

Довідка: каскад, турист, парк, фонтан.

436    1. Розподіліть подані слова за зразком. Заповніть таблицю в зошиті. Зразок

Однозначні слова

Багатозначні слова

бузок

вушко

Велосипед, калина, крапка, лінія, жайворонок, Крим, слово, плаче, легкий, буква, вітрянка, чорнобривці, вушко, будинок, бузок.

2.          З виділеними словами складіть і запишіть кілька словосполучень.

437    Ознайомтеся за тлумачним словником із значенням слів людний — людяний, талан — талант. Складіть і запишіть речення з кожним словом.

438    Прочитайте текст. Поясніть значення виділених слів.

Уманський парк «Софіївка»

Умань — одне зі старовинних міст України. З історією Умані пов’язані імена козацьких ватажків Івана Гонти та Максима Залізняка. Місто славиться також знаменитим парком «Софіївка». Його збудував граф Потоцький на честь своєї дружини Софії.

На скелястих берегах річки Кам’янки 1802 року постало диво з каміння, води й місцевих та екзотичних рослин. Це мальовничі місця, оточені басейнами, водограями. Гаї і тіняві алеї, альтанки, мости, чудові мармурові скульптури з Італії приваблюють відвідувачів парку «Софіївка» будь-якої пори року.Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити