Підручник українська мова 5 клас

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 66 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису предмета

 

595       1. Прочитайте текст. До якого стилю й типу висловлювання він належить? Яку роль у ньому відіграють виділені вислови?

Після обіду ми знову повернулися до річки. І аж поприсідали від несподіванки — при березі стояв красень-корабель, на якому золотими літерами було написано «Фрегат КОЛЮЧКА». На вітрилах пишався намальований їжак у капітанському кітелі, крізь розстебнутий комір якого прозирала смугаста тільняшка. На голові їжака був капітанський кашкет з блискучим козирком, понад козирком сяяв золотом так званий краб — фігуриста блямба.

Обабіч капітанської рубки висіли два рятувальних кола, на яких теж було написано «Фрегат КОЛЮЧКА». З корабля на берег було спущено трап…

Ми піднялися на корабель.

Але ні в рубці, ні взагалі на кораблі нікого не було… А на штурвалі висів капітанський кітель із золотими ґудзиками, тільняшка та капітанський кашкет з «крабом» над козирком. До кителя була пришпилена записка: «Дорогий капітане далекого плавання Колько Колючка! Натягай швидше капітанську форму й бери на себе командування фрегатом! Крім вітрил, фрегат має атомний двигун з казк’ютерним управлінням. Керування дуже просте — натискай кнопки й крути штурвал. Щасливого плавання!» (За В. Нестайком).

2.         Випишіть слова, якими автор описує фрегат та його частини.

3.         Напишіть докладний переказ тексту.

596   1. Прочитайте текст. Визначте мікротеми та  запишіть тематичні  речення.

Опудало

Чи доводилося вам чути, як когось обзивають опудалом? Я таке чую від своєї бабусі, коли збираюся на риболовлю. Тоді я натягаю на себе старий татів светр, дідові гумові чоботи (вони на два розміри більші!)… А на голові — мій улюблений яскравий блайзер.

І чого це я власне опудало?

Опудало люди придумали, щоб зберегти врожай. Ставлять його в полі, на городі, у садку. Найчастіше — це палиці, на які накинуто старе лахміття. А ще на нього вішають намисто з бляшанок, щоб дзеленчало. Замість рук — віники, які ворушаться від вітру. Стоїть опудало на одній нозі й крутиться на всі боки.

Бриль або капелюх прикриває набиту соломою голову. Очі й ніс у нього з ґудзиків або намальовані.

Опудало має відлякувати ворон від зеленої кукурудзи, горобців — від соняшників, а хлопців — від вишень у сусідському саду.

А я ж нікого не відлякую! Навпаки, намагаюся «привабити» своїм виглядом рибу.

2. Напишіть докладний переказ тексту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити