Підручник українська мова 5 клас


ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 67 Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму


597 1.   Прочитайте текст. Сформулюйте тему й основну думку твору. До якого стилю він належить?

Чому я люблю зиму

Не дивуйтеся, що найбільше я люблю цю пору року. Адже скільки радості від першого снігу. Він вкриває землю білим-білим полотном, чистим і святковим.

Сьогодні я йду до зимового лісу привітатися із засніженими соснами. Я так люблю бувати тут узимку! І не тільки летіти з гори на санчатах чи лижах так, щоб дух забивало і сріблясті сосни миготіли перед очима. А й дивитися на сніжинки під яскравим сонячним промінням. Як вони виграють усіма барвами веселки! Вигадлива, неповторна природа: не буває двох однаковісіньких сніжинок!..

Звичайно, кожний бачить і уявляє зиму по-своєму. Я ж згадую вірш Олександра Олеся — чудову картину зимового саду після першого снігу.

Сумно і весело! Сльози і сміх!

Зелено, любо, і сіється сніг…

Зимно становиться… трави й квітки

Хутко вбираються в білі свитки…

В ряднах нап’ятих стоять нагідки,

Всі чорнобривці наділи шапки.

Ніби всі вбрались на свято якесь,

Ніби зійшлись на весілля чиєсь…

2.        Що в тексті вказує на його розповідний характер?

3.        Які в тексті є докази того, що автор любить зиму?

598 Готуючись до переказування тексту «Чому я люблю зиму?», виділіть мікротеми, тематичні речення. Заповніть таблицю в зошиті за зразком.

Тема

І тематичне речення

ІІ тематичне речення

ІІІ тематичне реченняТематичне слово

Тематичне слово

Тематичне слово599     Підготуйте усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму «Чому я люблю зиму?».

Усміхнімось!

600     1. Прочитайте текст.  Визначте тему та основну думку. Випишіть абзац, у якому містяться роздуми.

Останнім уроком у нас було квіткознавство. Розповідь Фіали Семенівни, як завжди, була цікава.

— Запам’ятайте, — розповідала вона, — усі квіти — живі істоти, у кожної квітки є душа, кожна квітка радіє, усміхається лагідному сонцю й страждає, коли її топчуть чи ламають.

Ми з Кольком перезирнулися: ой-йой! Зовсім недавно, граючись у «перестрілку», ми швирголялися нерозквітлими бутонами тюльпанів і, звичайно, топтали, нищили їх. Та хіба ж ми знали, що тюльпани живі і їм боляче?!

Побачивши наше збентеження, Фіала Семенівна сказала:

— Дехто з вас, мабуть, не знав, що квіти живі й можуть страждати. Бо вчені тільки недавно зробили це відкриття. Уявіть собі: квіти навіть реагують на звуки! Найбільше люблять класичну музику — твори Моцарта, Шопена… А від сучасної «попси» скоцюрблюються і навіть гинуть (За В. Нестайком).

2.          Перекажіть якомога точніше зміст наведеного тексту.

3. Поміркуйте, яка інформація в тексті — реальна, а яка — неправдива. Чому Колькові та його другові варто змінити своє ставлення до квітів?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити