Підручник українська мова 5 клас
ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)
§ 67 Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму
597 1. Прочитайте текст. Сформулюйте тему й основну думку твору. До якого стилю він належить?
Чому я люблю зиму
Не дивуйтеся, що найбільше я люблю цю пору року. Адже скільки радості від першого снігу. Він вкриває землю білим-білим полотном, чистим і святковим.
Сьогодні я йду до зимового лісу привітатися із засніженими соснами. Я так люблю бувати тут узимку! І не тільки летіти з гори на санчатах чи лижах так, щоб дух забивало і сріблясті сосни миготіли перед очима. А й дивитися на сніжинки під яскравим сонячним промінням. Як вони виграють усіма барвами веселки! Вигадлива, неповторна природа: не буває двох однаковісіньких сніжинок!..
Звичайно, кожний бачить і уявляє зиму по-своєму. Я ж згадую вірш Олександра Олеся — чудову картину зимового саду після першого снігу.
Сумно і весело! Сльози і сміх!
Зелено, любо, і сіється сніг…
Зимно становиться… трави й квітки
Хутко вбираються в білі свитки…
В ряднах нап’ятих стоять нагідки,
Всі чорнобривці наділи шапки.
Ніби всі вбрались на свято якесь,
Ніби зійшлись на весілля чиєсь…
2. Що в тексті вказує на його розповідний характер?
3. Які в тексті є докази того, що автор любить зиму?
598 Готуючись до переказування тексту «Чому я люблю зиму?», виділіть мікротеми, тематичні речення. Заповніть таблицю в зошиті за зразком.
Тема |
||
І тематичне речення |
ІІ тематичне речення |
ІІІ тематичне речення |
Тематичне слово |
Тематичне слово |
Тематичне слово |
599 Підготуйте усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму «Чому я люблю зиму?».
Усміхнімось!
600 1. Прочитайте текст. Визначте тему та основну думку. Випишіть абзац, у якому містяться роздуми.
Останнім уроком у нас було квіткознавство. Розповідь Фіали Семенівни, як завжди, була цікава.
— Запам’ятайте, — розповідала вона, — усі квіти — живі істоти, у кожної квітки є душа, кожна квітка радіє, усміхається лагідному сонцю й страждає, коли її топчуть чи ламають.
Ми з Кольком перезирнулися: ой-йой! Зовсім недавно, граючись у «перестрілку», ми швирголялися нерозквітлими бутонами тюльпанів і, звичайно, топтали, нищили їх. Та хіба ж ми знали, що тюльпани живі і їм боляче?!
Побачивши наше збентеження, Фіала Семенівна сказала:
— Дехто з вас, мабуть, не знав, що квіти живі й можуть страждати. Бо вчені тільки недавно зробили це відкриття. Уявіть собі: квіти навіть реагують на звуки! Найбільше люблять класичну музику — твори Моцарта, Шопена… А від сучасної «попси» скоцюрблюються і навіть гинуть (За В. Нестайком).
2. Перекажіть якомога точніше зміст наведеного тексту.
3. Поміркуйте, яка інформація в тексті — реальна, а яка — неправдива. Чому Колькові та його другові варто змінити своє ставлення до квітів?