Підручник українська мова 5 клас

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)


§ 68 Усний докладний переказ тексту наукового стилю

 

Пригадаймо!

1.          Які мовні стилі вам відомі?

2.          Чим відрізняється науковий стиль від художнього?

Запам’ятаймо!

Науковий стиль передбачає виклад інформації з використанням термінів. У наукових текстах пояснюють причини певних явищ і подій.

601 Прочитайте тексти. Визначте тип висловлювання та стиль текстів.

1. Суниці лісові — багаторічна трав’яниста рослина. Має коротке кореневище й довгі повзучі пагони, прямостоячі стебла. Листки — трійчасті, на довгих черешках. Вони за формою овальні, з трикутними зубцями, зверху темно-зелені, а знизу — ясно-зелені, густо вкриті волосинками. Квіти з білими округлими пелюстками. У народній медицині використовують цвіт, листя і кореневище суниці.

2. Я дуже люблю збирати в лісі суниці. Між зеленим листям блищать проти сонця червоні ягідки. Вони такі солодкі, пахучі. Здається, усі запахи лісу поєдналися в одній маленькій ягідці. Вона схожа на червону крапельку, що, падаючи, застигла на стеблі. Стиглі ягоди легко відриваються від стебла. Це велике задоволення — самим збирати суниці й змагатися, хто швидше наповнить свій кошичок.

Усміхнімось!

Пташки і ягоди

—   Букви всі, крім однієї, в двох словах — ті самі, а слова, поглянь-но — різні, — каже Люба мамі

—   Друга зліва «и» — з ялиці пташки випурхнуть — синиці.

«И» на «у» зміни — в травиці зріють ягоди — … .

Л. Біленька

602    1. Прочитайте текст. Визначте тему. До якого стилю належить текст? Обґрунтуйте відповідь.

Крим

Крим — півострів, розташований на півдні України. Він омивається Чорним і Азовським морями.

Природа Криму — особлива. Північну частину півострова займає степ. На крайньому півдні пасма гір доходять до моря. Кримські гори порівняно невисокі й тягнуться вздовж узбережжя на 150 кілометрів. Найвища вершина Кримських гір Роман-Кош заввишки 1545 метрів. Гора Ай-Петрі — найвітряніше місце в Україні. Вітри тут дмуть упродовж 125 днів на рік.

Вузьку смугу Південного берега Криму захищають від північних вітрів Кримські гори, а море пом’якшує спеку. Це найтепліший регіон України. Клімат тут своєрідний — весна настає в лютому, а плюсові температури тривають понад 200 днів на рік.

Найбільші міста півострова: Сімферополь, Севастополь, Керч і Феодосія. На півострові розташовані заповідники: Ялтинський, Кримський, Карадазький і Мис Мартьян.

Територією Криму протікають 257 річок (найбільші — Салгир, Альма). У Криму є понад 50 солоних озер: Сасик, Сакське тощо.

2.         Дайте відповіді на запитання.

1. Де розташований півострів Крим?

2. Які моря омивають півострів?

3. Яку частину півострова займає степ?

4. Що ви дізналися з тексту про Кримські гори?

5. Який клімат Південного берега Криму?

6. Які найбільші міста півострова?

7. Які заповідники розташовані на півострові Крим?

8. Які річки та озера є в Криму?

603 Прочитайте текст. Обґрунтуйте належність його до наукового стилю. Складіть план і підготуйте усний докладний переказ.

Виноградний равлик

Найбільший з європейських молюсків — виноградний равлик — легко вміститься на долоні. Його називають так тому, що найсмачнішим делікатесом для нього є виноградне листя. У равлика понад двадцять тисяч зубів.

Ріжки равлика слугують йому двома парами своєрідних пальців-щупальців. На них розташовані й очі. Такі своєрідні очі-антени дозволяють равликові спершу переконатися, чи безпечно навкруги, а лише потім виповзати з мушлі.

Мушля для равлика не лише прикраса, а й головний захист у житті.

У ній равлик зимує, а влітку може миттєво сховатися від їжака, жаби та інших недругів.

Равлики — справжні всюдиходи. їм не потрібні прокладені колії: вони роблять їх самі. Щоб не подряпати своє дуже ніжне тіло, равлик мусить спершу змастити свій шлях власним слизом і тоді пересуватися.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити