Підручник українська мова 5 клас

ЛЕКСИКОЛОГІЯ


§ 47. ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА


Про те, як народжуються слова та як вони набувають нових значень, розширюють або звужують старі

380 Розкажіть про походження назви вашого міста (села, селища) чи іншого населеного пункту вашого краю. Чи згодні ви з твердженням, що історія будь-якого населеного пункту - це частина історії країни?

Походження слів

Найстаріші слова сонце, син, хліб та багато інших прийшли до нас із далеких часів. їхнє походження оповите тьмою віків. Проте є багато слів, походження яких доволі прозоре. НАПРИКЛАД: всюдихід, морозиво, водолаз, жовтень.

Розвиток слів

У процесі розвитку суспільства слова можуть набувати нових значень, розширювати або звужувати старі. НАПРИКЛАД, слово стріляти спочатку означало «випускати стріли з лука», а нині ним називають стрільбу з будь-якої зброї. Слово чорнило спершу означало будь-яку чорну рідину, а зараз - рідину, якою пишуть, і вона може бути різного кольору.

Етимологія

Походження слова ще називають етимологією. Походження слова можна з’ясувати за етимологічним словником або довідником.

381 І. Прочитайте текст. У підручнику з якого шкільного предмета його можна було б розмістити? Розкажіть, що нового ви дізналися із цього тексту.

КОЗАЦЬКІ СЛОВА

Козаки були вмілими воїнами не тільки на суходолі, а й на морі. Їхні славнозвісні човни, які називалися чайками, не боялися ні бурі, ні оснащених важкими гарматами турецьких галер. Слово чайка походить од тюркського «чаік-каік», що значить човен, дубок. Чайки були, як правило, понад 12 метрів завдовжки. На кожну сідало кілька десятків веслярів. Козацький флот інколи мав до сотні морських чайок і був грізною зброєю в боротьбі з ворогом.

Слово козак також прийшло до нас із тюркських мов, де воно означало «вільна людина; шукач пригод, бродяга» (За М. Слабошпицьким).

Козацька «Чайка»

II. Доповніть усно прочитане своїми міркуваннями про значення козацтва для 7 України. Чому необхідно знати історію своєї країни?

382 ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Уявіть, що іноземець попросив вас розповісти щось з історії України. Про що (кого) найперше ви розповіли б?

383Поясніть походження поданих слів, користуючись етимологічними підказками. Які із цих слів із часом розширили своє значення?

Слово

Етимологічна підказка

Альбом

Давні римляни писали різні повідомлення на столах з побіленою поверхнею. У перекладі з латинської мови слово альбом означає «білий»

Олівець

Колись спеціальні палички для письма виготовляли з олова

Березень

Однією з перших прокидається від зимової дрімоти береза

384 Прочитайте уривок з вірша Дмитра Білоуса. Розкажіть, як автор пояснює походження слова кенгуру. Які інші цікаві історії про походження слів ви знаєте?

ВИПАДКОВА НАЗВА

Коли англійці ступили вперше

до австралійців на материк

і там уздріли якусь тварину –

сумчасте диво на двох ногах, -

подивувались якусь хвилину,

аж гульк - тубілець іде на шлях.

Англієць якось йому зненацька:

- Що за тварина ця чудернацька? –

Та слів англійських не чувши й близько,

знизав плечима той: - Кенгуру!

(що означає по-австралійськи

«не розумію», «не розберу»).

Отак і стало це кенгурисько

відоме в світі як кенгуру.

Д. Білоус

385 Дізнайтеся з довідкової літератури, що означає ваше ім'я та яке його походження.

386 І. Поясніть лексичне значення та походження трьох з поданих слів (на вибір). Які словники допоможуть вам правильно виконати завдання?

Академія, портфель, одеколон, ескімо, бібліотека, канікули, гривня, футбол.

II. Уявіть, що ви берете участь у телевізійному шоу юних ерудитів. Підготуйте невеликий виступ (1-2 хвилини), у якому розкрийте значення і походження одного з поданих слів (на вибір).

Для вас, допитливі!

Чи знаете ви, що слово воротар спочатку вживалося із значенням «сторожа біля воріт»? Багато цікавих історій про життя слів та культуру мови ви можете знайти на сторінках книжок Євгенії Чак «Мандрівка в Країну слова» і «Таємниці слова».

Про те, що вас найбільше вразило в цих книжках, що сподобалося, розкажіть однокласникам.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити