Підручник українська мова 5 клас

ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ В КІНЦІ РОКУ

 

§ 55. СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

 

442 І.  Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи речення. Чому, на вашу думку, Мишкові сподобалося приходити в сад на світанку?

ЯБЛУКО І СВІТАНОК

Малий Мишко часто приходив у сад до свого дідуся. Дідусь пригощав онука смачними яблуками, грушами, медом. Та Мишко не міг відірвати очей від великого-великого, білого й ніжного яблука, яке виросло аж на вершечку однієї яблуні.

- Дідусю, милий, дозвольте мені, я полізу й зірву он те яблуко.

- Ні, - каже дідусь. - Це яблуко буде тому, хто прийде в сад на світанку й попрацює часинку.

Кілька разів збирався Мишко прийти в сад на світанку, та не міг подолати лінощів. Нарешті зібрався-таки з силами, розплющив очі перед світом, ударив кулаком подушку й побіг до дідуся в сад. Налив бджолам води, позрізав сухі гіллячки.

Заграла ранкова зоря. Підходить Мишко до яблуні з омріяним яблуком - і дух затаїв. Таке диво! Яблуко на самісінькому вершечку не біле, а рожеве, як небо на світанку.

- Ну, що ж, тепер яблуко твоє, - тихо каже дідусь. - Лізь і зривай.

В. Фомюк. Яблуня

- Ні, дідусю... Нехай завтра...

- Чому? - дивується дідусь і радіє.

- Хочу побачити ще один світанок (В. Сухомлинський).

II.     Виконайте завдання до тексту.

1.      Знайдіть у тексті речення спонукальні та окличне. Які емоції, почуття передав автор окличним реченням?

2.      Назвіть ужите в тексті звертання. Визначте частину мови та відмінок цього слова

3.      Знайдіть по одному реченню з однорідними додатками, означеннями та присудками. Яка роль цих однорідних членів речення в тексті?

4.      Утворіть з двох перших речень одне складне й запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

6.      Знайдіть діалог. Поясніть уживання розділових знаків при діалозі.

7.      Випишіть усі словосполучення з першого речення. Виконайте синтаксичний розбір двох з них (на вибір).

8.      Виконайте письмово синтаксичний розбір першого речення.

443 ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Відредагуйте по черзі словосполучення (усно) Правильність виконання перевірте за допомогою рубрики «Культура мовлення» на с. 35 та відповідей у додатках.

Вибачте мене, дякую вас, хворий грипом, сталося по неуважності, милуватися з краєвиду, потребує допомогу, сподіватися кращих часів, турбуватися за дітей, контрольна по історії, чемпіон по тенісу, іти за хлібом.

444 Сформулюйте і запишіть 2-3 правила безпечної поведінки на воді або в громадських місцях. Використайте речення з одним головним членом.

445 І. Спишіть речення, розкриваючи дужки і розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть члени речення.

1. Ходить лип(е,и)нь під стіною жита шлях-дорогу м’яко вист(е,и)ля (Б. Степанюк). 2. Старен(ь)ка груша дихає на пальці їй певно снят(ь)ся повні жмені груш (Л. Костенко).

3. Ніч пл(е,и)ве нечутно і широко і ро(з,с)ливают(ь)ся сріблясті хвилі (А. Гарасевич). 4. Холоне степ і невкипілі зорі рогатий жук виймає рогач(е,о)м (Л. Костенко). 5. (С,з)хилились вишні в розпачі німім і ронять цвіт в(е,и)сільний у калюжу (Л. Гудзь).

II.     Визначте частини мови в першому реченні.

І.    Спишіть речення, розкриваючи дужки і розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть члени речення.

1. Хто (в)літку буде співати той (в)зимку буде танцювати (Нар. творчість). 2. За селом розлогі поля синіє ліс л(е,и)тять птахами хмаринки і хмаринками птахи (У. Самчук). 3. Відвічний ліс шумів над ним тужливо або стогнав і плакав і р(е,и)вів (І. Франко).

4. Навшпиньки тиша ходить у саду щоб гілку не труснути ненароком (Г. Дудка). 5. Нащо ж ти калино губиш свою вроду погляд ясноокий топ(е,и)ш в синю воду? (О. Довгоп’ят).

II.     Визначте частини мови виділених слів Слово влітку розберіть за будовою.

447  І. Перебудуйте прості речення з однорідними членами на складні і запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

1. Із-за гір виглянуло сонце і швидко висушило росу на траві. 2. У саду росли гарні троянди і радували серце маленької господині.

II.     Перебудуйте подані речення на речення з прямою мовою і запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

1. У хаті батько урочисто сповіщає, що Святий вечір уже почався (О. Воропай). 2. Пересміявшись і споважнівши, дід урочисто каже, що лебеді полетіли на тихі води, на ясні зорі (За М. Стельмахом).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.