Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник українська мова 5 клас

ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ В КІНЦІ РОКУ

 

§ 55. СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

 

442 І.  Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи речення. Чому, на вашу думку, Мишкові сподобалося приходити в сад на світанку?

ЯБЛУКО І СВІТАНОК

Малий Мишко часто приходив у сад до свого дідуся. Дідусь пригощав онука смачними яблуками, грушами, медом. Та Мишко не міг відірвати очей від великого-великого, білого й ніжного яблука, яке виросло аж на вершечку однієї яблуні.

- Дідусю, милий, дозвольте мені, я полізу й зірву он те яблуко.

- Ні, - каже дідусь. - Це яблуко буде тому, хто прийде в сад на світанку й попрацює часинку.

Кілька разів збирався Мишко прийти в сад на світанку, та не міг подолати лінощів. Нарешті зібрався-таки з силами, розплющив очі перед світом, ударив кулаком подушку й побіг до дідуся в сад. Налив бджолам води, позрізав сухі гіллячки.

Заграла ранкова зоря. Підходить Мишко до яблуні з омріяним яблуком - і дух затаїв. Таке диво! Яблуко на самісінькому вершечку не біле, а рожеве, як небо на світанку.

- Ну, що ж, тепер яблуко твоє, - тихо каже дідусь. - Лізь і зривай.

В. Фомюк. Яблуня

- Ні, дідусю... Нехай завтра...

- Чому? - дивується дідусь і радіє.

- Хочу побачити ще один світанок (В. Сухомлинський).

II.     Виконайте завдання до тексту.

1.      Знайдіть у тексті речення спонукальні та окличне. Які емоції, почуття передав автор окличним реченням?

2.      Назвіть ужите в тексті звертання. Визначте частину мови та відмінок цього слова

3.      Знайдіть по одному реченню з однорідними додатками, означеннями та присудками. Яка роль цих однорідних членів речення в тексті?

4.      Утворіть з двох перших речень одне складне й запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

6.      Знайдіть діалог. Поясніть уживання розділових знаків при діалозі.

7.      Випишіть усі словосполучення з першого речення. Виконайте синтаксичний розбір двох з них (на вибір).

8.      Виконайте письмово синтаксичний розбір першого речення.

443 ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Відредагуйте по черзі словосполучення (усно) Правильність виконання перевірте за допомогою рубрики «Культура мовлення» на с. 35 та відповідей у додатках.

Вибачте мене, дякую вас, хворий грипом, сталося по неуважності, милуватися з краєвиду, потребує допомогу, сподіватися кращих часів, турбуватися за дітей, контрольна по історії, чемпіон по тенісу, іти за хлібом.

444 Сформулюйте і запишіть 2-3 правила безпечної поведінки на воді або в громадських місцях. Використайте речення з одним головним членом.

445 І. Спишіть речення, розкриваючи дужки і розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть члени речення.

1. Ходить лип(е,и)нь під стіною жита шлях-дорогу м’яко вист(е,и)ля (Б. Степанюк). 2. Старен(ь)ка груша дихає на пальці їй певно снят(ь)ся повні жмені груш (Л. Костенко).

3. Ніч пл(е,и)ве нечутно і широко і ро(з,с)ливают(ь)ся сріблясті хвилі (А. Гарасевич). 4. Холоне степ і невкипілі зорі рогатий жук виймає рогач(е,о)м (Л. Костенко). 5. (С,з)хилились вишні в розпачі німім і ронять цвіт в(е,и)сільний у калюжу (Л. Гудзь).

II.     Визначте частини мови в першому реченні.

І.    Спишіть речення, розкриваючи дужки і розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть члени речення.

1. Хто (в)літку буде співати той (в)зимку буде танцювати (Нар. творчість). 2. За селом розлогі поля синіє ліс л(е,и)тять птахами хмаринки і хмаринками птахи (У. Самчук). 3. Відвічний ліс шумів над ним тужливо або стогнав і плакав і р(е,и)вів (І. Франко).

4. Навшпиньки тиша ходить у саду щоб гілку не труснути ненароком (Г. Дудка). 5. Нащо ж ти калино губиш свою вроду погляд ясноокий топ(е,и)ш в синю воду? (О. Довгоп’ят).

II.     Визначте частини мови виділених слів Слово влітку розберіть за будовою.

447  І. Перебудуйте прості речення з однорідними членами на складні і запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

1. Із-за гір виглянуло сонце і швидко висушило росу на траві. 2. У саду росли гарні троянди і радували серце маленької господині.

II.     Перебудуйте подані речення на речення з прямою мовою і запишіть. Розставте потрібні розділові знаки.

1. У хаті батько урочисто сповіщає, що Святий вечір уже почався (О. Воропай). 2. Пересміявшись і споважнівши, дід урочисто каже, що лебеді полетіли на тихі води, на ясні зорі (За М. Стельмахом).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.