Підручник українська мова 5 клас

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

 

Тема 8. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ

 

ПРИГАДАЙМО Які основні ознаки наукового стилю мовлення?

Переказ

Докладний переказ - це повне, послідовне, близьке до тексту передавання змісту почутого або прочитаного.

501 І. Прочитайте текст, правильно наголошуючи виділені слова. Чи можна стверджувати, що він належить до наукового стилю? Обґрунтуйте свою відповідь. Визначте тему висловлювання.

ІСТОРІЯ КНИЖКИ

Давно-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити.

«Сторінками» найдавніших книжок були камені, стіни печер, вояцькі щити. Писали на всьому. Бо ж не було тоді ані паперу, ані олівців. Далі люди додумалися писати на глині, яку потім сушили й випалювали у вогні. Та хіба на глиняних сторінках-цеглинках багато напишеш? До того ж ці книжки були важкі. Коли, скажімо, якийсь учений збирався в дорогу і брав із собою дві-три такі «книги», йому потрібен був віз.

Із часом люди навчилися робити зручні й легкі книжки - з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книжку зробили в стародавньому місті Пергам, через те папір зі шкіри й назвали пергаментом.

 

В. Рекуненко. В гостях у казки

Справжній папір, що на ньому пишуть зараз, люди навчилися робити дві тисячі років тому. Тоді й почали в багатьох країнах писати книжки на папері. Саме писати, бо книжки ж тоді були рукописні.

Тепер книжка всюди поруч із нами (О. Єфімов).

II.    Дайте усні відповіді на запитання.

1.   На чому писали люди, коли ще не було паперу?

2.   Чи зручними були глиняні сторінки? Як про це сказано в тексті?

3.   Що таке пергамент?

    4.   Коли люди навчилися робити справжній папір?

5.   Як ви розумієте останнє речення тексту? Чи згодні ви з автором?

III.      Складіть і запишіть план тексту.

VI. Прочитайте текст удруге і докладно перекажіть його за складеним планом 7 (усно). Якого стилю мовлення ви будете дотримуватися, виконуючи завдання?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити